Babská jazda do Petrohradu, ako oficiálnu služobnú cestu nazvala podpredsedníčka parlamentu, smeráčka Jana Laššáková, stála daňových poplatníkov do 20-tisíc eur. Laššákovej robili garde jej stranícke kolegyne Anna Vitteková, Darina Gabániová a Ľubica Rošková.

Štyri členky parlamentu a šéfka protokolu Národnej rady cestovali vládnym špeciálom Jak 40, lebo mali náročný program a komerčná linka v potrebnom čase neletela. Nestihli by tak dôležitý program už v sobotu krátko po prílete. Napríklad osobné voľno.

Školáci autobusom

Kým výletníčky na babskej jazde leteli v sobotu takmer prázdnym vládnym lietadlom, folklórny súbor Mútňanka z Mútneho na Orave so školopovinnými deťmi sa trmácal tisícpäťsto kilometrov do Petrohradu autobusom. Cesta aj s prestávkami trvá dobrých 24 hodín.

Potvrdila to aj vedúca súboru Eva Maruščáková. „Vo štvrtok sme vyrazili a v piatok dorazili do Petrohradu. Mali sme mať nejaké vystúpenie v sobotu, ale ruskí študenti neprišli, tak sme vystupovali na recepcii a pred pamätníkmi. Ja politikov nepoznám, tak ani netuším, kto tam vlastne bol. V pondelok sme sa potom vracali a v utorok dorazili domov,“ uviedla vedúca Maruščáková.

Ako ďalej dodala, zájazd vybavovala riaditeľka miestnej školy Jana Murínová, ktorá by mohla lepšie vysvetliť, kto vlastne zorganizoval program v Petrohrade.

Riaditeľka však dva dni nebola zastihnuteľná v práci a služobný mobil mala pre istotu vypnutý. V pondelok sa totiž zúčastnila na otváraní kotolne v susednej Oravskej Lesnej.

Paničky lietadlom, deti autobusom: Smeráčky mohli do Petrohradu vziať aspoň detský súbor

Hotel: Delegácia bola ubytovaná v hoteli Sankt Petersburg s výhľadom na rieku Neva a krížnik Aurora za 50 eur za noc. Foto: archív

Náročný program

Parlament pod vedením Pavla Pašku ostro odmietol, že by štyri poslankyne leteli do Petrohradu na výlet. „Pracovná cesta bola dlhodobo plánovaná, pretože si v tomto roku pripomíname 20. výročie nadviazania diplomatických stykov medzi Slovenskou republikou a Ruskom a 15. výročie otvorenia Generálneho konzulátu v Petrohrade,“ uviedol Paškov hovorca Pavel Chovanec.

Ako ďalej konštatoval, poslankyne napríklad otvorili Dni slovenskej kuchyne v miestnom hoteli Sankt Peterburg, kde delegácia bola ubytovaná. Ďalej položili vence obetiam leningradskej blokády počas druhej svetovej vojny.

Pracovná cesta bola tak dlho a dôkladne plánovaná, že si na parlamentné výletníčky nenašiel čas žiaden významnejší politik. Stretli sa v podstate iba s úradníkmi z nižších pozícií. S tajomníkom Alexejom Sergejevom z medziparlamentného zhromaždenia štátov Spoločenstva nezávislých štátov (rozumej spolok na stretávanie poslancov krajín bývalého Sovietskeho zväzu na služobných cestách) rozoberali napríklad postavenie žien vo vysokých funkciách a rodovú rovnosť. Rusko určite dlhodobo patrí medzi svetových lídrov, čo sa týka ženskej emancipácie, preto diskusia musela byť mimoriadne plodná.

Slovenské poslankyne sa stretli aj s Alexandrom Procharenkom z mestského zastupiteľstva mesta Petrohrad. Takže ako keby sa podpredseda ruskej Štátnej dumy stretol s košickým mestským poslancom.

Paškov hovorca Chovanec k stretnutiu napísal: „Dialóg o otázkach spolupráce ústrednej štátnej správy a samosprávy v oblastiach školstva, zdravotníctva, starostlivosti o vojnových veteránov, sociálnej starostlivosti o mnohodetné rodiny a sociálne znevýhodnených občanov, ako aj v oblasti umenia, múzejníctva a turizmu.“

Opäť oblasti, v ktorých je Ruská federácia o míľové kroky pred zvyškom sveta. Už len Rusmi k dokonalosti privedená starostlivosť o vojnových veteránov s dôchodkom menej ako sto eur, ale hruďou plnou metálov je hodná nasledovania.

Cestovná kancelária NR SR

Na dlhodobo plánovanú cestu smerácke poslankyne pozvali aj opozičnú poslankyňu z KDH Moniku Gibalovú. „Pozvánka mi prišla dva dni pred odletom. Nakoniec som odmietla. Už som v politike dosť dlho na to, aby som niekomu robila krovie,“ konštatovala Gibalová, ktorá pred služobnou cestou s náročným programom dala prednosť Pochodu za život v Košiciach.

„Podľa mňa je ohromná chyba, že sa nemusia písať správy z takýchto ciest, lebo potom to ozaj berú ako výlet. Navyše, normálni poslanci, ktorí aj niečo robia, na takéto výletíky nemajú čas. Venujú sa zmysluplnej práci,“ uviedla poslankyňa Národnej rady Magda Vášáryová, členka viacerých zahraničných organizácií. Ako dodáva, pre mnohých poslancov bez zmysluplnej činnosti sa zahraničné pracovné cesty bez cieľa stali ich cieľom.

Zúčastnené poslankyne Rošková, Gabániová, ale aj Vitteková veľkou aktivitou v parlamente neoplývajú. Za rok a pol predložili po jednom zákone. Rošková dokonca ani jeden. Ani v iných štatistických ukazovateľoch nevyčnievajú. Gabániová iba ak v počte zahraničných služobných ciest.

Ani Laššáková zákony nepredkladá, ale má dôležitú funkciu. Jej palec otočený smerom hore alebo dole inštruuje poslancov za Smer, ako majú hlasovať. Ani jedna z poslankýň nemá na starosti zahraničnú spoluprácu.

Účet za cestu

Celkové náklady na služobnú cestu štyroch poslankýň a šéfky protokolu odmietol parlament zverejniť. Iba konštatoval, že vyúčtovanie letu urobí ministerstvo vnútra, ale to zahralo náklady do autu s tým, že nič sa počítať nebude. „Delegácia bola ubytovaná v hoteli Sankt Peterburg s cenou 50 eur na noc,“ uviedla Soňa Pőtheová z NR SR.

Pri overovaní cien priamo v hoteli sme sa dostali na sumu najmenej 75 eur, ale je možné, že Slovensko dostalo za ústretovosť nejakú tú zľavu. V každom prípade však len za ubytovanie v hoteli s výhľadom na krížnik Aurora zaplatili daňovníci 500 eur. K tomu treba prirátať aj ubytovanie minimálne pre štyroch členov posádky lietadla, ktoré na víkend zostalo zaparkované v Petrohrade.

Ďalšiu tisícku dostali poslankyne dovedna na diétach a vreckovom, ktoré majú vyššie ako bežní zamestnanci. K tomu letiskové poplatky, diéty, palivo pre lietadlo s neoficiálnymi nákladmi okolo 1 500 až 1 700 eur za letovú hodinu a sme pri sume minimálne 15-tisíc eur. K tomu však treba započítať aj náklady na autobus pre folklórny súbor - asi 3 500 eur. O ubytovaní a stravovaní pre deti ani nehovoriac.

Ročný priemerný plat dvoch ľudí na Slovensku tak išiel na položenie vencov, kávičku s ruskými podnikateľkami a rozhovor o právach žien v Rusku.

Podľa našich informácií by sa folklórny súbor zmestil aj s poslankyňami do vládneho špeciálu. Deti na palube by však zrejme výrazne znížili komfort cestovania pre našu novodobú elitu.

Čítajte viac:

Pracovná cesta či výlet? Program smeráckych poslankýň je tajný

Program

Sobota 21. 9. asi 10.50 - prílet do Petrohradu, vo zvyšnom čase kultúrno-spoločenský program

Nedeľa 22. 9. 11.00 - kladenie vencov 15.00 - stretnutie s klubom žien podnikateliek. Vo zvyšnom čase spoločenský program

Pondelok 23. 9. 10.30 - prijatie generálnym sekretárom Medziparlamentného zhromaždenia štátov SNŠ Alexandrom Sergejovom 12.30 - prijatie predsedom parlamentu Petrohradu Vjačeslavom Makarovom (nakoniec ich prijal radový mestský poslanec). Odchod v popoludňajších hodinách