Čosa to s ním deje? Ľudia z okolia predsedu vlády Roberta Fica sú znepokojení. Vo chvíľach, keď nemusí strážiť svoje správanie a mimiku, pôsobí veľmi unavene. Minulý týždeň si dokonca vybral dovolenku, čo sa nestalo už niekoľko rokov. Naposledy hádam v roku 2012, keď sa spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom vybrali na náklady vlády Čiernej Hory oddychovať do miestnej vily Topliš.

Kde trávil dovolenku tento rok, nie je známe, fakt je, že v strane Smer sa začína šíriť panika. Už aj v krajských centrálach sa totiž nahlas hovorí o tom, že premiér je na tom zdravotne ešte horšie, ako bol pred aprílovou operáciu srdca.

Samé tajnosti

Nájsť predstaviteľa Smeru, ktorý by to oficiálne potvrdil, je nemožné. Svoje zrejme zohráva to, že samotný Robert Fico o zdravotnom stave nemá potrebu informovať. Veď napokon ani na jar, keď ho museli hospitalizovať v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, verejnosť niekoľko dní vôbec netušila, čo jej obľúbeného premiéra trápi.

Pôsobí unavene: Počas povinných oficialít pôsobí Robert Fico v nestrážených momentoch unavene a strhane.
Pôsobí unavene: Počas povinných oficialít pôsobí Robert Fico v nestrážených momentoch unavene a strhane.
MICHAL SMRČOK

Pôsobí unavene: Počas povinných oficialít pôsobí Robert Fico v nestrážených momentoch unavene a strhane.FOTO: MICHAL SMRČOK

S pravdou von vyšli kompetentní až po tom, ako sa zistilo, že u predsedu vlády nejde o ledajakú fyzickú slabosť, ale o vážne problémy so srdcom. Hovorilo sa dokonca o infarkte. Nasledovala dvaapolhodinová operácia pod taktovkou najväčších kapacít v tomto odbore na Slovensku. A opätovné embargo na správy o vývoji premiérovho zdravotného stavu. Ľud sa v tom čase dozvedel len toľko, že predseda vlády sa zotavuje a je v poriadku. V špičkovom ústave napokon strávil takmer tri týždne.

Nevládze

Ani následne však Robert Fico v pracovnom tempe nepoľavil. Doslova pár hodín po prepustení už riadil rokovanie vládneho kabinetu. Postupne sa pridali zahraničné pracovné cesty a plne sa tiež vrhol na predsednícku prípravu Slovenska v Rade Európy. Do toho všetkého sa vmiesila kauza okolo podnikateľa Bašternáka, v ktorého byte premiér spolu s manželkou bývajú.

Opozícia v tejto súvislosti spustila masové protesty pred komplexom Bonaparte a tému pretriasala aj v parlamente, kde sa pokúšala odvolať Ficovho blízkeho človeka, ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Pri tejto príležitosti predseda vlády najväčšiemu kritikovi Danielovi Lipšicovi z hnutia OĽaNO-NOVA doslova povedal: „Bolí ma z vás srdce!“ A hoci to malo byť zrejme len obrazné pomenovanie Ficových pocitov, nie je vylúčené, že už v tom čase premiéra srdce bolelo aj fyzicky. Aktuálne sa vraj snaží vyhýbať aj zahraničným pracovným cestám a podľa informácií PLUS 7 DNÍ musel po Roberta Fica počas nedávneho pracovného výjazdu v rámci Slovenska poslať minister Kaliňák vrtuľník.

Na hrádzi: Robert Fico si napriek údajným zdravotným ťažkostiam rannú prechádzku neodpustí. Počas uplynulého víkendu mu spoločnosť robil syn, pes a ochrankár.
Na hrádzi: Robert Fico si napriek údajným zdravotným ťažkostiam rannú prechádzku neodpustí. Počas uplynulého víkendu mu spoločnosť robil syn, pes a ochrankár.
Vlado Benko jr.

Na hrádzi: Napriek údajným zdravotným ťažkostiam si Robert Fico rannú prechádzku neodpustí. Počas uplynulého víkendu mi spoločnosť robil syn, pes a ochrankár. Premiérova prechádzka však tentoraz nebola svižná, ale pomalá a bez walkingových palíc. FOTO: VLADO BENKO JR.

Svoju rannú dávku pohybu však premiér nevynecháva napriek možno nie práve ideálnemu zdravotnému stavu. Počas uplynulého víkendu sme ho zastihli na bratislavskej hrádzi. Spoločnosť mu robil syn Michal, pes Larry a ochrankár. Malo to však háčik. Tentoraz nekráčal tak svižne ako pred zhruba dvoma mesiacmi, keď si k zdravému pohybu pomáhal walkingovými palicami. V súvislosti s jeho zdravotným stavom sme oslovili Úrad vlády SR. Do uzávierky na naše otázky nikto nereagoval.