Jedenásti pracovnící Úradu práce v Komárne ostali v šoku. Po tom, čo absolvovali rýchlotesty na koronavírus, zistili, že sú pozitívne. "Sú vydesení, lebo je to dosť vysoké číslo, nehovoriac o tom, s koľkými ľuďmi prichádzajú denne do kontaktu. Nateraz ich poslali domov," hovorí náš zdroj z Komárna. 

Musia ísť na RT-PCR testy: Pracovníci sú zatiaľ v izolácii.
Zdroj: TASR

Pretestujú ich

"Tieto osoby sa nachádzajú v domácej izolácii a budú testované citlivejšou metódou RT- PCR. Rýchlotesty sú v tomto prípade len orientačné, výsledky treba potvrdiť RT-PCR testom," vysvetľuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Rýchlotesty totiž detekujú aj protilátky a teda môžu ako pozitívneho vykázať aj človeka, ktorý už v sebe nemá aktívny vírus. 

Hromadná kontrola

Ako sme sa dozvedeli, tieto prípady objavili  v rámci plošného testovania zamestnancov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré robia na základe nariadenia ministra práce Milana Krajniaka. "Testujú sa všetci zamestnanci rýchlotestami na detekciu protilátok. Testovaním prejde cca 9 000 zamestnancov úradov práce a ústredia práce a potrvá do 15. septembra 2020," vysvetľuje Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce. Ako dodáva, pozitívne testovaný zamestnanec zostáva v domácej izolácii, je povinný bezodkladne kontaktovať svojho všeobecného lekára a postupovať podľa jeho pokynov.