Investuje do seba! Keď nie z vlastnej peňaženky, tak zo štátneho. Dočasne poverený policajný prezident Štefan Ham­ran síce tvrdí, že neuznáva papalášizmus, ale sám sa ako papaláš správa. Len pred pár dňami sa prevalilo, že na dovolenku cestoval štátnou luxusnou limuzínou a so sebou zobral aj mladú podriadenú. A to zďaleka nie je všetko.

Na lyžovačku štátnym fárom

Hamran je zdanlivo tvrdý chlapík. Nielenže je poverený vedením polície, ale zároveň je šéfom Útvaru osobitného určenia Lynx Commando. Z titulu funkcie má nárok na používanie niekoľkých služobných áut, má prideleného aj šoféra. Zdá sa vám to viac než dosť? Jemu nie a podarilo sa mu získať vymoženosť hodnú prezidentky či premiéra - už viac ako mesiac jazdí na najnovšom BMW 750i XDrive 7L, ktoré si ministerstvo vnútra požičalo od súkromnej firmy. Vyvážanie v béemvéčku Hamranovi schválil minister vnútra Roman Mikulec.

Podľa motoristického novinára Rastislava Chválu BMW 750i XDrive 7L je vo všeobecnosti považované za vlajkovú loď uvedenej značky. „Je to high level,“ vysvetlil Chvála s tým, že cena auta sa môže pohybovať od okolo stotisíc eur až po 190-tisíc eur, závisí od výbavy.

Hamran luxusné auto využíva ozaj naplno. Ako informovali Hospodárske noviny, odviezol sa v ňom nedávno aj na dovolenku do rakúskeho Innsbrucku. Spoločnosť na lyžovačke v Alpách mu robila jeho podriadená z Lynx Commanda Evelyn Hégelyová.

Hamran obhajuje cestu na dovolenku tým, že ju spojil s pracovným stretnutím v Rakúsku. Riešiť sa tam malo jeho ďalšie pôsobenie, ako aj pôsobenie jeho viceprezidenta Damiána Imreho vo vrcholových pozíciách organizácie ATLAS, ktorá združuje špeciálne útvary z krajín Európskej únie. Imre vraj došiel na dovolenku tiež.

Hamran na margo dovolenky pre PLUS 7 DNÍ uviedol: „Považujem za správne, že som spojil dovolenku s pracovnou cestou. Vzhľadom na moju pracovnú vyťaženosť je čas pre mňa mimoriadne cenná komodita. Vzhľadom na to, že vozidlo je zapožičané ministerstvu vnútra bezodplatne, ministerstvu nevznikajú z prevádzky tohto vozidla okrem úhrady pohonných látok žiadne ďalšie náklady na prevádzku,“ vyhlásil Hamran. Kvôli šetreniu vraj počas dovolenky nevyužil služby vodiča - aby nevznikali „ďalšie náklady“, uviedol.

Trošková 002?

Kto je Evelyn Hégelyová, ktorá sprevádzala najvyššie postaveného muža polície na dovolenke? Stane sa z nej druhá Mária Trošková? Bez nej sa bývalý premiér Robert Fico ani nepohol.

Modrooká blondínka žije v Komárne, odkiaľ je aj Štefan Hamran. Na polícii, konkrétne v Lynx Commande, ktorému šéfuje Hamran, pracuje Hégelyová len od júla 2021 ako hlavná štátna radkyňa a v podstate hneď sa stala aj tajomníčkou združenia ATLAS. 

Hégelyová pochádza z rodiny, ktorá sa už tridsať rokov venuje predaju zmrzliny. Až do vlaňajšieho mája figurovala v štruktúrach rodinnej firmy aj ona, plánovala stratégie rozvoja. Podľa LinkedIn úspešne ukončila v roku 2020 vysokoškolské vzdelanie so zameraním na ekonomiku na londýnskej King’s College. Pracovala aj v kuriérskej spoločnosti, venovala sa digitálnemu marketingu. Zdá sa teda, že ide o mladú ženu s vynikajúcim vzdelaním, ktorá ovláda štyri svetové jazyky.

Pomohol jej šéf Lynx Commanda Hamran ku kariére v polícii? Veru áno.

„Keďže v prvom kole výberového konania zriadená výberová komisia sekcie personálnych a sociálnych činností MV SR nevybrala žiadneho vhodného kandidáta, Evelyn Hégelyovú som požiadal, aby sa prihlásila do ďalšieho výberového konania, keďže bola absolventkou prestížnej londýnskej univerzity King’s College a spĺňala všetky kritériá na danú pozíciu,“ uviedol Hamran.

Akcia Gelato

Tak ako bola slabosťou expremiéra Fica Trošková, Hamranovou je zrejme Hégelyová. Nielenže ju berie na dovolenku, ale evidentne na ňu myslí aj cez víkendy. Pristihli sme ho, ako nesie v nedeľu do zmrzlinárne veľkú škatuľu. Opäť prifrčal na štátnom bavoráku. Zaparkoval na mieste vyhradenom pre Slovenskú sporiteľňu a vystúpil z auta. Pohyboval sa rýchlo, hlavu vtiahnutú do goliera bundy. Veci neznalý pozorovateľ by ľahko mohol nadobudnúť dojem, že sa práve začína policajná akcia podobná Judášovi či Dobytkárovi. Hamran sa nezdržal dlho a zo zmrzlinárne odchádzal už s menšou škatuľkou v ruke.

Tak sa zdá, že vzťahy v Lynch Commande sú ozaj intenzívne.

Politické ambície

Málokto si už dnes spomenie, že Hamran mal pred poslednými parlamentnými voľbami aj politické ambície. Úplne vážne sa uvažovalo, že bude tieňovým ministrom vnútra za Progresívne Slovensko/Spolu a že ho dajú na kandidátku. Nakoniec sa rozhodol ostať v polícii, kde mal napäté vzťahy s vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Ako policajt, ktorý má podľa zákona zakázané vyvíjať akúkoľvek činnosť v prospech politickej strany, musel vysvetľovať, čo robil vedľa šéfa Progresívneho Slovenska Michala Trubana na politickom mítingu. Škandál zvládol, keď vyhlásil, že sa tam bol pozrieť zo záujmu o verejné dianie. Na mítingu sa vraj riešili problémy regiónu Komárna, kde žije.

Doplnky za tisíce

Štefan Hamran sa rád fotí v rôznych športových pózach, jeho Instagram je plný zaujímavých fotiek. Odhaľuje však aj to, ako miluje luxus, respektíve drahé značky. Zimná bunda, ktorú má na sebe, je rovnakej značky ako bunda, v ktorej vyšiel z väzby podnikateľ Norbert Bödör. Stojí vyše osemsto eur! Zaujímavé sú aj Hamranove doplnky. Na fotkách sa skvele vyníma jeho náramok či retiazka. Značka Bvlgari ponúka zlatú retiazku s príveskom v tvare krúžku navrhnutom svetoznámou architektkou Zahou Hadidovou za tri a pol tisíca eur.

Ešte stále nám chce Hamran nahovoriť, že odmieta papalášizmus? Vetrovka skoro za tisíc eur? Vyvážanie v štátnom BMW s donáškou do priateľkinej zmrzlinárne? To budí skôr dojem, že si luxus užíva. „Kategoricky odmietam vaše špekulatívne úvahy,“ reagoval Hamran.

Mohlo by vás zaujímať: