Keď sa štvrtého júla konali v Branči cyrilo-metodské slávnosti, pozdraviť svojho straníckeho predsedu, ktorý sa na nich zúčastnil, zrejme plánoval aj Miloslav Krajčík, starosta Dolných Lefantoviec za Smer. Do Branča však nedorazil. V Ivanke pri Nitre, na hlavnom ťahu do Nových Zámkov, zrazu prešiel do protismeru a narazil do zvodidiel. Nešťastím bolo, že po riadne vyznačenej krajnici v tom momente kráčalo deväťročné dievčatko so psíkom. Práve tento moment sa stal dieťaťu osudným.

Auto narazilo ľavou stranou do zvodidiel, podľa svedkov zachytilo aj dieťa so psom a odhodilo o pár metrov ďalej na cestu. Vodič sa prebral, vrátil sa do svojho jazdného pruhu a pokračoval v jazde ešte niekoľko metrov, kým zastavil. Až vtedy si vraj všimol, že sa niečo stalo. Udalosti potom nabrali rýchly spád, prišla záchranka, polícia a nikto v tej chvíli netušil, že situácia sa môže napokon riadne skomplikovať.

Žiadny náraz

Dvojnásobný majster sveta v silovom trojboji, trinásťnásobný majster Česka a Slovenska, majster Európy Peter Lincmaier, chlap ako hora, ťažko hľadá slová, keď sa ho na nehodu pýtame. Rovnako jeho manželka Veronika, bývalá plavkyňa, ktorá sa športu venovala na Floride. „Iste si preto viete predstaviť, ako veľmi sme sa zľakli, keď sa to udialo,“ hovorí. „Obaja sme športovci, Leu od malička vedieme k športu, začala plávať, cvičí a teraz toto,“ odmlčí sa. „Všetko videl náš sused, do Leušky auto narazilo. Na ceste je znížený chodník so schodmi, krátky úsek a vedľa neho na ceste vyznačená krajnica. Chodia po nej cyklisti, mamičky s kočíkmi. Rovnako naša dcéra. Vracala sa so psíkom domov, vyšla na krajnicu, keď zrazu v polovici došlo k nárazu. Na pomoc jej okamžite bežal sused, vyšla som von a Leu sme z cesty preniesli na chodník, aby sa ešte niečo nestalo. Ten vodič potom vystúpil z auta, prišiel k nám, že si vôbec nevšimol, že zrazil dieťa. Mimochodom, zaparkoval bezpečne skoro o sto metrov ďalej. Išli sme do nemocnice na vyšetrenie, ukázalo sa, že má otras mozgu a rôzne odreniny. V nemocnici sme strávili dve noci. Našťastie, nič vážnejšie sa nestalo.“

Otec Peter pokračuje: „V nemocnici mi zvonil telefón, volal mi policajt, že naša dcéra pravdepodobne do styku s autom nedošla. Zostal som šokovaný, že to nie je možné, predsa videli, kde skončili jej šľapky po náraze, počuli, čo hovoria svedkovia. Čo sa doudierala sama? A dokopala psíka?“ pýta sa. „Ja som už bola doma, nehoda sa stala okolo pol šiestej a približne o dve hodiny som znova vyšla na ulicu, pretože sa tam zbehli rôzni ľudia. Vtedy ku mne vodič prišiel, že ho to mrzí, že aj on má vnučku. Všim­la som si však, že tam okrem polície pobehuje nejaký iný muž, ktorý sa s policajtmi rozprával. Ukázalo sa, že je to syn pána Krajčíka, policajt. Čo tam robil? Mimochodom, pán Krajčík bol tiež kedysi policajt. Vypýtal si odo mňa telefónne číslo, ponúkla som mu vodu, pretože bol nervózny, a len som sledovala, čo sa to tam deje. Už som odchádzala preč, keď sa pristavila na mieste druhá nehodovka, a potom som si všimla, že pri ceste zastavila Octavia, z ktorej vystúpil nejaký muž.“

Kamoši zo strany

Zo spomínanej Octavie vystúpil muž, ktorý starostu Dolných Lefantoviec oslovil, a začali spolu debatovať. „Ten muž potom prišiel za mnou, dal mi telefónne číslo, vraj keby sme niečo potrebovali. V aute sedel ešte jeden muž, ktorého som poznala, poslanec Martin Nemky, no ten z auta nevystúpil. Ten, ktorý s nami a s pánom Krajčíkom debatoval, bol tiež poslanec a vicežupan v našom kraji Marián Kéry,“ pokračuje Veronika. „Vtedy sa začali naše skutočné obavy, či sa celá nehoda neututle a či sa nakoniec nedozvieme, že sa žiadna nehoda nestala.“Poslanec Národnej rady SR za Smer Martin Nemky situáciu potvrdil. „Poznám nielen starostu Dolných Lefantoviec, ale aj rodičov dievčatka. K okolnostiam nehody sa vôbec neviem vyjadriť, pretože som pri nej nebol. Keď sme sa vracali z Branča, videli sme starostu Krajčíka stáť pri krajnici, aj matku dieťaťa, tak sme zastavili. Ja som z auta ani nevystúpil. Takže informácie, že som tam bol krátko po nehode, nie sú pravdivé. Bola tam polícia, určite aj svedkovia a len dúfam, že dievčatko bude v poriadku, sám som otcom dvoch detí a viem si predstaviť strach jej rodičov,“napísal nám.

Práve opis situácie a obavy z postupu polície vyjadrila na sociálnej sieti príbuzná matky malej Ley. Zverejnený status vyvolal vášne a búrlivú diskusiu, do ktorej sa, na počudovanie všetkých, zapojil aj Juraj Krajo s manželkou. Okrem aktívnej obhajoby „svojho známeho“napísal, že „ja som tam bol a je to inak, ako to tu hovoríš“, reagoval v diskusii. „A zaujímavé je, že okrem matky a starostu tam nikto iný nebol. Bol som pri tom, ako matka ponúkla starostovi aj vodu, aj kávu.“ „To je starostov syn, policajt. Prečo tam bol a čo tam riešil?“ pýta sa matka Veronika.

Smerácka kauza?

Miloslav Krajčík je z udalosti nešťastný. „Mal som byť s rodinou na dovolenke, kvôli práci som zostal doma. Nikomu neprajem niečo podobné, je mi to celé strašne ľúto,“ opísal svoje pocity. Len preto, že je členom strany Smer, z nešťastnej udalosti vraj vyrábajú médiá kauzu. „Som abstinent, nenafúkal som, nešiel som rýchlo. Jednoducho som dostal mikrospánok, o tom by sa malo diskutovať. Neviete si predstaviť, ako som sa cítil, keď som to dieťa uvidel ležať na ceste. Som len rád, že v tom čase nešlo žiadne iné auto, pretože to mohlo mať pre všetkých fatálne následky,“ povedal nám. Syna vraj na miesto nehody zavolal sám, nevedel totiž, či bude auto pojazdné a či s ním bez problémov príde domov. To, že by práve jeho syn vyšetrovanie polície ovplyvňoval, vylúčil. Potvrdil však, že je skutočne policajt a pracuje na obvodnom oddelení v Lužiankach. Vylúčil aj iné zasahovanie do vyšetrovania. „Pokiaľ viem, nehoda sa riadne zadokumentovala, prípad sa vyšetruje,“ dodal.

Zrazil či nezrazil?

To, či skutočne došlo ku kolízii auta a dieťaťa, je predmetom vyšetrovania dopravnej polície. Vodič Krajčík, ktorý dostal mikrospánok, totiž naznačil, že nemusí byť vylúčené, že dieťa na cestu strhol pes, s ktorým po krajnici prechádzalo. Domáci miláčik mopslík Pagáčik. Ani ten, mimochodom, v čase našej návštevy v rodine nebol vo svojej koži a na zadočku mu bolo vidno zranenie. Hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček uviedol, že „o dopravnej nehode prokuratúra nemá vedomosť. Pravdepodobne vo veci koná ODI OR PZ Nitra v priestupkovom konaní. So svojimi otázkami sa preto obráťte na hovorkyňu Krajského riaditeľstva PZ Nitra“. Na naše otázky však hovorkyňa KR PZ v Nitre reagovala stroho, že „s ohľadom na prebiehajúce vyšetrovanie okolností prípadu nemôžeme zatiaľ poskytnúť verejnosti žiadne informácie“.

Miloslav Krajčík je nielen starosta Dolných Lefantoviec, ale aj člen predstavenstva Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, člen dozornej rady Regionálnej správy a údržby ciest v Nitre a konateľom spoločnosti Centrum obchodu a služieb Dolné Lefantovce, v ktorej má účasť obec. Okrem toho pôsobil ako poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja. Otázky rodičov malej Ley, či bude nehoda objektívne vyšetrená, sú teda logické a namieste. Vodičský preukaz mu polícia nezadržala. „Na základe podania otca maloletej si prokurátor vyžiada spisový materiál polície vzťahujúci sa na vec a po jeho preskúmaní rozhodne o ďalšom postupe,“ dodal ešte Jaroslav Maček.

Mohlo by vás zaujímať: