Nie a nie sa jej vzdať, hoc odvtedy, čo opustil vysokú štátnu funkciu ubehlo už veľa času. Presnejšie pol roka, čo je z Fica obyčajný poslanec národnej rady a predseda politickej strany. Na takýto život sa mu však zrejme zvyká nesmierne ťažko, o čom svedčí jeho najnovšia požiadavka. 

Robert Fico požiadal ministerku o ochranku. Opäť. Bojí sa o svoj život?
Robert Fico požiadal ministerku o ochranku. Opäť. Bojí sa o svoj život?
Zdroj: VLADO BENKO JR.

Od ministerky vnútra Denisy Sakovej chce, aby mu na ďalšie tri mesiace predĺžila služby policajnej ochranky, na ktorú však už nemá nárok.

Dal žiadosť

Potvrdil nám to rezort vnútra, ktorý eviduje žiadosť Róberta Fica o znovupridelenie ochranky. ,,O prípadnom predĺžení ochrany rozhodne ministerka vnútra SR v zmysle uznesenia vlády SR č. 1104/2000,”dozvedli sme sa. Čo to presne znamená ťažko povedať, dá sa však predpokladať, že ak Denisa Saková vyhodnotí požiadavku Roberta Fica ako odôvodnenú, full servis špeciálne cvičených policajtov mu schváli na ďalších 90 dní. Podľa našich informácií tak už urobila a expremiér sa bude môcť aj naďalej voziť po pansky s prideleným šoférom a osobným strážcom, a to minimálne do polovičky decembra tohto roka.

Ficova ochranka
Ficova ochranka
Zdroj: Archív

Výnimočné situácie

Z akých dôvodov Fico o ochranku požiadal nie je známe. Rezort vnútra túto informáciu neprezradil a mlčí aj strana Smer-SD. Faktom je, že po odchode z postu premiéra sa mu bude tento servis za štátne peniaze predložovať už druhýkrát. Podľa zákona má totiž bývalý predseda vlády nárok na policajnú ochranu 90 dní po odchode z funkcie. Vo výnimočných situáciách mu môžu komptetní túto predĺžiť o ďalšie tri mesiace, čo sa v prípade Fica už stalo.

No a ten ostrých chlapcov z Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií využíval vskutku zmysluplne. Napríklad ich poslal do nového bytu sťahovať svoju bývalú asistentku Máriu Troškovú.

Kaliňák už ocrhanku nechce

Nárok na služby policajných bodyguardov mal po nedobrovoľnom odchode z funkcie v marci tohto roka aj exminister vnútra Róbert Kaliňák. A aj ten po troch mesiacoch požiadal o predĺženie ich služieb, v čom mu bolo vyhovené. Aktuálne už poskytnutie ochranky nechce.

Mohlo by vás zaujímať: