Tip na článok
Pápeža Františka si verejnosť rýchlo obľúbila pre jeho skromnosť. Vatikánska diplomacia má k dispozícii aj takéto luxusné BMW.

Pápež chce chudobnú cirkev. Čo na to hovoria slovenskí biskupi?

Väčšine slovenských biskupov sa nechce hovoriť o tom, ako naložia s pápežovým prianím o cirkvi chudobných.

Galéria k článku (7 fotografií )
V limuzíne: Vatikánska diplomacia má k dispozícii aj takéto luxusné BMW.
Podoby skromnosti: Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský využíva na svoju prepravu tmavú Škodu Superb.
Bývalý trnavský arcibiskup Ján Sokol: Na prepravu využil viacero áut. Šafárenie s arcidiecéznymi peniazmi počas jeho šéfovania skúma polícia.

Nový pápež František porušil vyše storočnú tradíciu a odmietol bývať v luxusnom apartmáne s viac než desiatkou izieb, terasou a výhľadom na Rím na najvyššom poschodí vatikánskeho Apoštolského paláca. Stačia mu dve skromné izby v ubytovni pre kňazov.

Zo strany Svätého Otca pritom nejde o prázdne gesto, ktoré má zmierniť odliv „ovečiek“ z košiara katolíckej cirkvi. Keď bol ešte Jorge Mario Bergoglio argentínsky arcibiskup, jazdil hromadnou mestskou dopravou a umýval i bozkal nohy chorým na AIDS.

Skromný ostal aj po zvolení za pápeža - po pozdravení pútnikov na Svätopeterskom námestí ignoroval luxusnú limuzínu a do vatikánskej rezidencie sa odviezol autobusom s ostatnými.

Spálňa, kde býval pápež František po zvolení.Foto: TASR

Vzdať sa prepychu

A mnohým zrejme vyrazil dych, keď na chudobu a skromnosť vyzval celú katolícku cirkev. A ako si posolstvá Svätého Otca Františka o chudobe a skromnosti, ktorým jednoduchý ľud rozumie veľmi dobre, vysvetľujú u nás na Slovensku?

Porozmýšľať nad tým by mal už priamy zástupca pápeža v našej krajine, apoštolský nuncius. Rezidencia, ktorá je veľvyslanectvom Svätej stolice na Slovensku, patrí k najhonosnejším budovám v tej najvychytenejšej časti Bratislavy a jeho predstaviteľa vozia superluxusnou limuzínou. Asi len tí naivnejší dúfajú, že podľa vzoru Svätého Otca sa uskromnia aj jeho „podriadení“.

Pápežove slová o skromnosti a chudobe vysoko ocenil aj známy slovenský kňaz Anton Srholec, ktorý už dlhé roky pomáha ľudom z periférie spoločnosti. Ani zákaz vystupovať v médiách vydaný slovenskou cirkevnou vrchnosťou mu nezabránil povedať, že ak chcú slovenskí biskupi nasledovať pápeža, budú sa musieť vzdať prepychu.

„Budú musieť opustiť symboly prepychu, vystúpiť z biskupských palácov a budú sa musieť ľuďom prihovárať spôsobom, ktorý je presvedčivejší pre ľudí trpiacich nezamestnanosťou, žijúcich v chudobe a nedostatku,“ vyhlásil kňaz, ktorý si svojimi činmi a otvorenosťou získal rešpekt aj v radoch neveriacich.

Honosná nunciatúra

Fakt, že novozvolený pápež vyzýva predstaviteľov katolíckej cirkvi ku skromnosti, má zrejme svoje korene v realite. Zdá sa, akoby si mnohí cirkevní hodnostári zvykli, že vysoké postavenie a životný nadštandard k sebe jednoducho patria. Po príklady pritom netreba chodiť ďaleko. Napríklad pri pohľade na sídlo vatikánskeho veľvyslanca obyčajný smrteľník ostane stáť s otvorenými ústami.

Honosná vila pripomínajúca hotel stojí vedľa Horského parku. Obýva ju apoštolský nuncius s obslužným personálom. V objekte Apoštolskej nunciatúry spal aj Ján Pavol II. počas svojej poslednej návštevy Slovenska. Možno by nebolo nezaujímavé zistiť, kde by pri návšteve Bratislavy býval pápež František.

Skromnosť podľa Sokola

Zo slovenských cirkevných hodnostárov je známy okázalým životným štýlom najmä bývalý trnavský arcibiskup Ján Sokol. Vozenie v autách vyššej triedy či našetrené státisíce eur z platu duchovného pastiera nie sú najlepším príkladom pokory a chudoby. Mnohé o Sokolovom živote vypovedajú i vyjadrenia ľudí, ktorí sa ocitli a pohybovali v jeho blízkosti.

Sokolove maniere si začala verejnosť intenzívne uvedomovať po prepuknutí kauzy okolo odvolania jeho nástupcu Róberta Bezáka. Akoby sa otvorila Pandorina skrinka, ktorá na Božie svetlo vypustila všetky utajované špinavosti. Šafárením s arcidiéznymi miliónmi eur počas Sokolovho šéfovania sa aktuálne zaoberá aj polícia. Ostatní otcovia biskupi napriek nesúhlasu veriacich s Bezákovym odvolaním doteraz nemali potrebu vyjadriť sa otvorene.

Veriacich radšej vyzvali, aby vzniknutú situáciu prijali bez zvedavosti a s pokorou. O peniazoch a majetkoch sa debatuje ťažko. Veď ako sa dá obyčajným ľuďom vysvetliť, že by mali do zvončeka „hodiť“ viac, lebo cirkev nemá prostriedky ani len na opravu svojich svätostánkov. Na druhej strane však míňa státisíce eur na služby prominentných právnických kancelárií, ako to bolo v Trnave.

Bývalý trnavský arcibiskup Ján Sokol na prepravu využil viacero áut. Foto: Július Dubravay

Mlčať je zlato

No zdá sa, že dianie v Trnavskej arcidiecéze nie je jediné, k čomu sa slovenskí biskupi nechcú príliš vyjadrovať. Väčšina z nich odmieta odpovedať aj na jednoduché otázky týkajúce sa ich názorov na pápežovo prianie o cirkvi chudobných, cirkvi pre chudobných. Piati zo siedmich biskupov nedokázali odpovedať ani na jednoduché otázky typu, kedy sa naposledy viezli prostriedkom hromadnej dopravy okrem lietadla, aké služobné auto majú k dispozícii či kde počas svojho pôsobenia na čele diecézy bývajú.

Na Slovensku je osem diecéz, respektíve arcidiecéz - Bratislavská, Trnavská, Nitrianska, Žilinská, Banskobystrická, Spišská, Rožňavská a Košická. Otázky sme zaslali do siedmich. Vynechali sme len Trnavskú, kde zatiaľ nebol vymenovaný Bezákov nástupca.

Zmysluplnej reakcie sme sa dočkali len z Košíc a zo Žiliny.

Hovorkyňa Banskobystrickej diecézy Zuzana Juhaniaková nám dala vedieť, že je práceneschopná, a tak vlastne nie je schopná zabezpečiť odpovede biskupa Mariána Chovanca. Svojsky poňali našu zvedavosť na Spiši, odkiaľ diecézny kancelár Peter Majda napísal, že mu máme poslať originálny text pápežovho vyhlásenia. Len taký text vraj môže predložiť biskupovi Štefanovi Sečkovi, ktorý si originál prečíta v celom kontexte a potom sa k tomu vyjadrí.

Značné problémy robila kancelárovi Majdovi aj otázka, kde biskup počas vedenia diecézy býva. Podľa neho nedáva zmysel. V snahe priblížiť vám predstavu biskupov o otvorenosti cirkvi a pokore jej predstaviteľov sme uverejnili ich odpovede.

Na záver zostáva veriť, že slovenskí cirkevní hodnostári zrejme potrebujú viac času na to, aby dokázali pápežove slová „stráviť“. Napokon, aj pápež František svojou voľbou jednoduchého bývania porušil vyše storočnú tradíciu.

Slovenskí cirkevní hodnostári

1. Pápež František uviedol, že si želá chudobnú cirkev. Môžete nám sprostredkovať názor biskupa, čo si pod týmito slovami predstavuje?2. Kedy naposledy sa biskup viezol prostriedkom hromadnej dopravy (autobus alebo vlak, nie lietadlo)? 3. Aké vozidlo má biskup k dispozícii na svoju prepravu? 4. Kde počas vedenia diecézy biskup býva?

Bratislavská arcidiecéza: Vedie ju arcibiskup Stanislav Zvolenský. Neodpovedali.

Žilinská diecéza: Vedie ju biskup Tomáš Galis. Pretože bol na služobnej ceste, na otázky odpovedal generálny vikár Ladislav Stromček. 1. Pán biskup pochádza z rodiny železničiara ako najstarší z piatich detí, preto dobre rozumie tomu, o čom hovorí pápež František. 2. Naposledy minulý týždeň cestoval zo Žiliny do Bratislavy vlakom, v druhej triede. 3. Ako služobné vozidlo používa auto typu Škoda.4. Býva v dvojizbovom byte v budove biskupského úradu.

Banskobystrická diecéza: Vedie ju biskup Marián Chovanec. Hovorkyňa diecézy Zuzana Juhaniaková nám dala vedieť, že je práceneschopná.

Rožňavská diecéza: Na jej čele stojí biskup Vladimír Filo. Neodpovedali.

Spišská diecéza: Vedie ju biskup Štefan Sečka. Jeho kancelár Peter Majda nám odpísal - „K Vašej prvej otázke mi pošlite, prosím, originálny text, v ktorom pápež vyslovil toto želanie, aby som to pánovi biskupovi mohol predložiť, aby si to prečítal v celom kontexte, potom sa k tomu vyjadrí. A ešte neviem, čo chcete vo štvrtej otázke, lebo nedáva zmysel...“

Nitrianska diecéza: Vedie ju biskup Viliam Judák. Na otázky neodpovedali.

Košická arcidiecéza: Vedie ju arcibiskup Bernard Bober. Jeho odpovede nám sprostredkoval hovorca arcidiecézy Jaroslav Fabián. 1. Chudobná Cirkev podľa pápeža Františka je Cirkev, ktorá bude naplno žiť evanjeliové blahoslavenstvá tak, ako ich máme zachytené v texte evanjelia podľa svätého Matúša. Ľudia, ktorí Cirkev nemajú príliš v láske, by ju bez akéhokoľvek uvažovania nad slovami nového pápeža okamžite pozbavili všetkých práv, majetkov a finančných prostriedkov. V západnom svete však Cirkev musí využívať nové technológie a komunikačné vymoženosti doby, nemôže sa stiahnuť z verejného života. Inak by sa stala, ako to hovorí aj pápež František, iba charitatívnou organizáciou. A to by bola chyba. 2. Monsignor Bernard Bober do práce chodieva pešo. Skoro každý večer a cez víkendy si varí sám. Vlakom cestoval naposledy predminulý pondelok a stredu na trase Košice - Bratislava. 3. Na cesty do farností využíva auto strednej triedy bez nadštandardnej výbavy. 4. Býva v kánonickom byte na Rooseveltovej ulici.

VIDEO Plus 7 Dní