Vo Vysokých Tatrách zasahovala v stredu Národná kriminálna agentúra (NAKA). Polícia akciu elitnej jednotky nazvala krycím názvom Parking. „Prehľadali sme priestory Mestského úradu Vysoké Tatry a priestory dvoch firiem vo vzťahu k úradu. Zaistili sme účtovné doklady, potrebné pre ďalšie trestné konania. Osoby sme nezadržali," priblížila polícia. Z informácií Plus7Dní vyplýva, že jednou z dvoch prehľadných firiem je mestská spoločnosť VPS Vysoké Tatry. „Z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania sa spoločnosť VPS Vysoké Tatry nebude k tejto veci zatiaľ bližšie vyjadrovať. Môžem len potvrdiť, že zásah NAKA súvisel s aktivitami bývalého vedenia spoločnosti,“ vraví súčasný riaditeľ komunálnej spoločnosti Dalibor Kišš.

VPS-ka ešte v roku 2016 prenajala za 90-tisíc eur ročne viaceré mestské parkoviská popradskej firme Tatramarket patriacej známym podnikateľom Milanovi Kušmirekovi alias Ježkovi a Ľubomírovi Jakubčákovi. Firma nájomné hradí štvrťročnými splátkami po 25-tisíc eur. A práve Tatramarket je podľa informácií Plus7Dní druhou firmou, ktorú navštívila NAKA v priestoroch apartmánových komplexov Hrebienok Resort jej majiteľov. Pikantériou celej záležitosti je, že ekonóma a účtovníka v Tatramarkete robí bývalý popradský primátor Jozef Švagerko. Ten sa preslávil alkoholovou aférou za volantom, keď ho v lete 2017 počas jeho primátorovania zastavila policajná hliadka a bol pod parou.

Mesto prichádza o stovky tisíc eur

S poslaneckým návrhom prenajať mestské parkoviská v správe komunálnej firmy VPS pre spoločnosť patriacu podnikateľom spájaným s podsvetím prišiel v júni 2016 mestský poslanec a člen dozornej rady VPS Vysoké Tatry Milan Maník, o ktorom sa v Tatrách hovorí, že je rodina s Milanom Kušmirekom alias Ježkom. Jeho návrh bez stanovenia výšky či trvania nájomného podporilo 8 z 10 poslancov mestského parlamentu. VPS-ka vtedy vedená riaditeľom Ladislavom Holíkom s Tatramarketom napokon podpísala päťročnú zmluvu platnú do konca júna 2021.

Mesto sa tak vzdalo piatich lukratívnych parkovísk v centre Starého Smokovca. Ide o parkovacie plochy pri Švajčiarskom dome, Vile Ilona, amfiteátri, hoteli Grand a Jakubkovej lúke s celkovou kapacitou približne 250 vozidiel. Mesto sa tak nelogicky vďaka Maníkovi vzdalo lukratívneho biznisu s parkovným a mestská firma tak ročne prišla na tržbách o sumu medzi 180 až 200-tisíc eurami. Toľko totiž v predchádzajúcich rokoch vybrala za parkovanie na odstavných plochách, ktoré prenajala iba za 90-tisíc eur ročne. Mesto tak za päť rokov trvania zmluvy môže na ušlom parkovnom prísť odhadom minimálne až o pol milióna eur.

Parkovací monopol

A to sa ešte v zmluve zaviazala, že pre Tatramarket bude robiť letnú aj zimnú údržbu parkovísk, čo okrem iného znamená odpratávanie snehu či striekanie vodorovného značenia. Problémy boli aj so zverejnením parkovacej zmluvy. Tá sa na webe objavila až po tom, čo na jej absenciu poukázal poslanec Alexander Gálfy. A tak sa stalo to, že dokument podpísaný 7. júla 2016 začal platiť už šesť dní predtým a kontrakt sa oficiálne zverejnil až 30. septembra 2016, teda tri mesiace po jeho podpísaní.

Holík navyše tesne pred svojim koncom vo funkcii riaditeľa podpísal v júli 2019 nový dodatok k spomínanému prenájmu. Tatramarket si prenájmom mestských parkovísk vytvoril v Starom Smokovci parkovací monopol. Začiatkom roka 2016 totiž sprevádzkovala svoj parkovací dom, na ktorý získala z eurofondov 800-tisíc eur, pod apartmánovým domom Hrebienok Resort I a postupne ovládla vďaka poslancovi Maníkovi aj okolité parkoviská.

Výkvet spod Tatier

Milana Kušmireka volajú Ježkom od čias, keď mal blízko k mafiánovi a niekoľkonásobnému vrahovi Mikulášovi Černákovi, ktorý si odpykáva doživotný trest. Okrem Mikuláša Černáka sa jeho meno úzko spájalo s ďalším známym mužom slovenského podsvetia – dnes už nebohým Ondrejom Žembom. Ježkovo meno sa skloňovalo aj v súvislosti s odvolaním šéfa krajskej kriminálky v Prešove Miroslava Ligdaya, ktorému krk zlomila práve Kušmírekova účasť na jeho svadbe. Jeho syn Daniel má na krku zase bohatú drogovú trestnú činnosť. Kušmírekov spoločník v Tatramarkete Ľubomír Jakubčák otvoril pred tromi rokmi v Mlynici poľné letisko s názvom Ľubík AirPort. Je totiž vášnivým amatérskym pilotom a letcom.

Galériu k článku nájdete TU

Mohlo by vás zaujímať: