Čo ich naposledy nahnevalo tak, že by si uplatnili právo na odpoveď? Poslancov sme sa pýtali, čo také strašné v médiách o sebe čítali, aby na to museli neodkladne odpovedať. Dušan Galis zo Smeru si napríklad zaspomínal ešte na časy, kedy robil futbalového trénera a rozhodil ho výraz, ktorým novinár nazval jeho tím. Pozrite si vo VIDEU, čo na zmenu tlačového zákona hovoria politici.

Nová legislatíva ohľadom práva na odpoveď už v parlamente prešla prvým čítaním. Novinári vyzývajú poslancov, aby v druhom čítaní zákon neschválili. Takto svoju výzvu zdôvodňujú: "Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sme očakávali, že štát bude hľadať spôsob, ako lepšie chrániť novinárov. Nestalo sa. Vládni politici s podporou ĽSNS, naopak, riešia iba to, ako chrániť seba. Preto je v parlamente návrh na zmenu tlačového zákona a zavedenie povinného práva na odpoveď aj pre politikov. Politici pritom majú dostatok možností vyjadriť sa k témam, v ktorých v médiách vystupujú. Túto možnosť však často odmietajú a niektorým médiám na položené otázky vôbec neodpovedajú," napísali.  

"V demokracii by politici nemali rozhodovať o obsahu médií. Teraz hrozí, že politici sa budú chcieť dodatočne vyjadrovať ku každému článku, ktorý o nich napíšeme, a to aj vtedy, ak budeme písať pravdu. Budú chcieť noviny zaplaviť stanoviskami, ktoré nemusia sedieť s faktami. Parlament schvaľuje novelu v atmosfére verbálnych útokov na novinárov, keď sú kritické médiá označované za nepriateľov štátu," pokračuje text výzvy.  Zásah do tlačového zákona krititujú aj zahraničné novinárske organizácie i OBSE.