Ženy v politike to nikdy nemali ľahké. Pútali väčšiu pozornosť než ich mužskí kolegovia a dodnes si verejnosť všíma nielen ich odbornú spôsobilosť, ale aj vzhľad či štýl obliekania. Kritizujú ich, ak sú nenápadné a nenapĺňajú všeobecné kritériá krásy, ale aj vtedy, ak sa ozývajú až príliš. Niekedy sú nemilosrdným posudkom vystavené neprávom, inokedy samy provokujú, keď dávajú do popredia viac svoje fyzické vlastnosti než intelektuálne. Ženy, ktoré upútajú pohľady, len čo vojdú do miestnosti, má rád vo svojej blízkosti aj šéf parlamentu Boris Kollár.

Prezidentkin božský pokoj

„Na Slovensku máme stále mnoho ľudí, ktorí si nepripúšťajú predstavu, že aj ženy patria do politiky. Najhoršie na tom je, že mnoho podobne uvažujúcich ľudí je ženského rodu. Našťastie, zvolili sme si za hlavu štátu Zuzanu Čaputovú, a tak trochu sme narušili tento voličský stereotyp,“ reaguje politológ Radoslav Štefančík. „Z Čaputovej ide múdrosť a božský pokoj,“ upresňuje, ale vzápätí prizná, že ešte väčší obdiv si zaslúži Angela Merkelová. „Pred ňou má totiž rešpekt aj Putin a to je už čo povedať.“

O kráse političiek hovoriť nechce, veď každá žena má svoj pôvab. „Okrem ježibaby z Mrázika, ale to vieme, že ju hral muž,“ zavtipkuje.

Inaugurácia Zuzany Čaputovej
Inaugurácia Zuzany Čaputovej
Zdroj: Matej Kalina