Nebola to horúčka sobotňajšej noci, len oslava rodín s deťmi. Narodeninovú párty podpredsedu Pro­gresívneho Slovenska (PS) Michala Šimečku poctil vzácny hosť. V podniku pri Bratislavskom hrade sa okolo pol ôsmej večer pristavilo vládne auto. Na ulici z neho vystúpila novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová. K limuzíne prišiel pán a nasmeroval ju zaparkovať na ulicu povyše kaviarne. Ochrankár ani vodič teda s političkou nevystúpili. Podľa našich informácií nik nepreveril, či hlave štátu v podniku nehrozí nejaké nebezpečenstvo.

Kým prezidentka popíjala s kamarátmi biele víno, ochrankár sedel na terase, minimálne 30 metrov od chránenej osoby. „Veríme, že ochrankári vedia, čo robia. Nehovoria nám vždy, aký je ich postup,“komentoval dianie hovorca Martin Burgr.

Politici a šéfredaktor

V kaviarni sa stretla predovšetkým nová generácia politikov, ktorí už buď na scénu vstúpili, alebo dúfajú, že čoskoro prerazia. Okrem oslávenca, jednotky kandidátky PS - Spolu do eurovolieb Michala Šimečku, si Čaputová podebatila s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom. Prítomní boli aj funkcionári strany, z ktorej prezidentka pochádza. Úsmevy na obe strany rozdával bývalý šéf Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko aj jeho nástupca Michal Truban alebo exsaskár, poslanec Martin Poliačik s manželkou Hanou. Čerstvo rozvedený Truban, ktorý zarobil na podnikaní v IT, si rozumel so šéfkou Čaputovej kampane Veronikou Gulášovou.

Gratulantka: Michal Šimečka radil Čaputovej v kampani, na jeho oslavu prišla, dnu ochrankárov nevzala.
Gratulantka: Michal Šimečka radil Čaputovej v kampani, na jeho oslavu prišla, dnu ochrankárov nevzala.
Zdroj: FACEBOOK

Minulý týždeň sa konal snem Progresívneho Slovenska, kde sa Čaputová lúčila so stranou, ktorej bola donedávna podpredsedníčkou. Predniesla prejav trvajúci len tri minúty. „Na vašej ceste už s vami pokračovať nemôžem. Nesmierne dôležitou hodnotou pre mňa je spravodlivosť a dnes vám chcem prisľúbiť, že ako prezidentka budem ku každej politickej strane pristupovať absolútne férovo,“ povedala a zaželala kolegom úspech. Medzi známymi politickými tvárami sa v kaviarni objavil aj tribún z protestov Za slušné Slovensko Matúš Kostolný. Podpora, nepodpora, ukazovať sa s politikmi na párty nie je štandard. navyše sa večierok niesol aj v téme európskych volieb a viacerí hostia si obliekli bielo-žlté tričká.

„Pozvanie na súkromnú oslavu som prijal, lebo sa s Michalom Šimečkom poznáme viac ako 20 rokov. Účasť na súkromnej oslave nie je vyjadrením podpory pre jeho kampaň v eurovoľbách,“ napísal o svojej prítomnosti šéfredaktor Denníka N. Na otázku, či nevidí konflikt záujmov medzi účasťou na oslave jednotky eurokandidátky politickej strany a svojou funkciou šéfa nezávislého denníka alebo či túto otázku riešil, neodpovedal.

Eurotričká a chlebíčky

Oslávenec Michal Šimečka bol poradcom Čaputovej v zahraničnej politike počas jej volebnej kampane. Mladý politik oslávil svoje 35. narodeniny spolu s kamarátom Ondrejom Gažovičom, ktorý pôsobil päť rokov na ministerstve zahraničných vecí pod vedením smeráckeho nominanta Miroslava Lajčáka. Nakrátko ho rezort vyslal do Berlína. Tam bol Gažovič svedkom stretnutia slovenského zastúpenia, ktorého súčasťou bola aj asistentka Roberta Fica Mária Trošková. Vtedajší expremiér ju vzal na rokovanie s kancelárkou Angelou Merkelovou. Gažovič o svojich postrehoch napísal blog.

Dnes žije bývalý zamestnanec ambasády na lazoch v Zaježovej a stal sa z neho „lektor kritického myslenia“. Je zaťom sociologičky Oľgy Gyárfášovej. Ak by aj nešlo o vyjadrenie podpory kampane k eurovoľbám, narodeninová párty sa niesla v duchu modrej vlajky so žltými hviezdičkami. Viacerí pozvaní si obliekli tričká s európskym motívom. Na oslave sa priateľka Petra Konečného, ktorý jej tentoraz spoločníka nerobil, zdržala asi dve hodiny, domov išla Zuzana už potme.