Tip na článok
Poslanci otvoria otázku svojich platov zas o pol roka.

Pasca na nepoctivých poslancov: Budú musieť ukázať, na čo míňajú štedré paušálne náhrady?

Budú slovenskí zákonodarcovia povinne zbierať bločky?

Galéria k článku (11 fotografií )
Poslanec Peter Pčolinský
Zsolt Simon (nezaradený)
Adriana Pčolinská zo Sme rodina

Angličania, Švédi a už aj Francúzi. Všetky tieto krajiny žiadajú od poslancov, aby vydokladovali, na čo používajú sumu v kolónke “paušálne náhrady”. Ide o peniaze, ktoré si mesiac čo mesiac pripisujú k výplate a táto suma zostáva nezdanená.

Ach, tie bločky

Financie, ktorými disponujú zákonodarcovia, prešli vo Francúzsku zmenami. Náhrady poslancov sa tak budú od januára 2018 kontrolovať prísnejšie. Tamojší parlament pristúpil k tomuto kroku kvôli zneužívaniu, ktoré sa objavilo v minulosti.

Nové pravidlá narábania poslancov s verejnými peniazmi, ktoré im prináležia, schválili koncom novembra v rámci série zákonov o “moralizácii verejného života”. Ich cieľom je, aby získali väčšiu dôveru voličov.

A tak francúzski poslanci musia zostúpiť na úroveň ľudu a ako to robia živnostníci či zamestnanci, aj oni začnú od nového roka zbierať bločky. Navyše, na míňanie 5373 eur, ktoré mesačne dostávajú ako preddavok na svoje výdavky spojené s výkonom mandátu, bude parlament dohliadať.

Hoci s touto praxou Francúzi ešte ani nezačali, už sa našiel jeden, ktorého nové pravidlá otravujú. A paradoxne, je z radov socialistov. „Nemám pocit, že som zamestnancom národnej rady. Budeme sa teraz musieť vláčiť s bločkami,“ posťažoval sa Stéphane Le Foll.

Aj našich čakajú zmeny

Otázka paušálnych náhrad a ich vyúčtovania je aktuálna aj na Slovensku. Poslanci majú problém s každoročným zmrazovaním svojich platov a zákon o ich odmeňovaní sa tak bude asi v polovici budúceho roka otvárať. Len pripomeňme, že okrem „základného“ platu 1961 eur, poslancom každý mesiac prináleží takmer rovnako vysoká suma paušálnych náhrad. Bratislavskí poslanci si na účet pripisujú 1384 eur, mimobratislavskí až 1645 eur.

Čo zostane v platnosti a čo sa zmení, zatiaľ jasné nie je. SaS a Smer hovoria, že by sa paušálne náhrady mohli zdaniť, poslanci a strany sa tiež handrkujú o sume budúcich platov. Pýtali sme sa niektorých, či by nasledovali vzor západných kolegov a boli by ochotní míňanie paušálnych náhrad dokladovať. Niektorí nie sú proti, iní razantne nesúhlasia. Pozrite si ich odpovede na videu.

VIDEO Plus 7 Dní