Tip na článok
Pašerácky koridor: Zasvätení tvrdia, že tunel pod slovensko-ukrajinskou hranicou fungoval viac ako tri roky a denne ním poslali najmenej kamión cigariet.

Pašerácky tunel na Ukrajinu je zaliaty vodou

V kauze pašeráckeho tunela pod východnou hranicou na Slovensku právoplatne odsúdili jediného človeka. Na Ukrajine chodia do domu, kde sa začínal, záhadní muži

Galéria k článku (4 fotografie )
Razia: Na slovenskej strane sa okrem cigariet nenašli žiadne dôkazy o pašerákoch. Na snímke dolu vstup do podzemia pašeráckeho eldoráda.
Razia: Na slovenskej strane sa okrem cigariet nenašli žiadne dôkazy o pašerákoch. Na snímke dolu vstup do podzemia pašeráckeho eldoráda.
Jediný odsúdený: Tomáš Vagaši, vpravo, odišiel zo súdu s podmienkou.

Kauzu cigaretovej zlatej bane pod slovensko-ukrajinskou hranicou definitívne uzavreli. Hoci majitelia podzemného koridoru na pašovaný tovar okradli štát prinajmenšom o 350-tisíc eur, aj keď v skutočnosti mohlo ísť o milióny, nehovoriac o pašovaní drog, zbraní či ľudí, žiadne zemetrasenie sa nekonalo.

Pred pár dňami na Slovensku právoplatne odsúdili jediného človeka - nie však za stavbu a prevádzkovanie tunela, ale za porušovanie predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru.

Bratislavčan Tomáš Vagaši vyviazol s podmienkou. Samotný tunel, ktorý viedol z areálu firmy neďaleko Vyšného Nemeckého do domu v ukrajinskom Užhorode, je zaliaty vodou a jeho konce sú zapečatené. Firmu na slovenskej strane ani dom na Ukrajine nik nestráži.

Dobrá investícia

Súd uznal Vagašiho za vinného za pašovanie cigariet, ktoré našli policajti v kamióne stojacom na pozemku firmy patriacom jeho sestre. Vagaši na ňom síce podnikal, no v spomínanom čase tam vraj bol iba náhodou a s pašovaním nemá nič. Hoci pašerácky koridor ústil v areáli jeho firmy, podľa súdov neexistuje jediný dôkaz spájajúci Vagašiho s výstavbou alebo prevádzkou tunela.

Po rozhodnutí prvostupňového súdu nebol Vagaši s podmienečným rozsudkom spokojný a hneď na pojednávaní sa odvolal. Keď sa však vec dostala na Krajský súd v Košiciach, ešte pred začiatkom verejného zasadnutia vyhlásil, že svoje odvolanie berie späť. „Rozsudok Okresného súdu v Michalovciach je právoplatný,“ uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.

Keďže nik iný nebol v tejto veci ani len obvinený, kauza pašeráckej zlatej bane je definitívne uzavretá. Kto bol objednávateľom a kto z celého pašeráckeho biznisu profitoval, sa verejnosť zrejme nikdy nedozvie. Čo je horšie, zdá sa, že to príliš netrápi ani kompetentných.

„Tí hore veľmi dobre vedia, že tunel fungoval viac ako tri roky a denne sa ním poslal minimáne jeden kamión cigariet. Prečo inak by do jeho výstavby vrazili jeden a pol milióna eur? Aby z času na čas niečo preniesli? Omyl, ten tunel si musel na seba zarobiť okamžite. Nik nečakal, všetko bolo poistené,“ tvrdí muž pôsobiaci v užhorodskom podsvetí.

Pamätá si vraj mesiace, keď čierne fabriky na Ukrajine nestíhali vyrábať cigarety a pokrývať dopyt. „Až po Ľvov neboli cigarety. Chýbal tabak, všetko sa spracovalo a vyvlieklo cez tunel do Európy. Bola to zlatá baňa,“ pokračuje náš zdroj. Je presvedčený, že tunel zarobil mnohonásobne viac, ako stála jeho výstavba. „Investované peniaze už nikomu nechýbajú,“ usmieva sa.

Vyšné Nemecké: Areál firmy, kde tunel ústil, vyzerá opustený. Podľa miestnych sem takmer nik nechodí. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Bez kontroly

Areál firmy v intraviláne Vyšného Nemeckého, kde tunel ústil, vyzerá opustený. Miestni tvrdia, že tam nechodí takmer nik. Na okraji Užhorodu na Záporožskej ulici, kde bol opačný koniec pašeráckeho koridoru, panuje čulý ruch. Cesta je síce v katastrofálnom stave - spočiatku sú mačacie hlavy, potom už iba hlina kde-tu spevnená kameňmi -, no haciendy obohnané vysokými múrmi rastú ako huby po daždi.

Dom na konci ulice, ktorý vyvolal toľký rozruch, dnes už kompetentných nezaujíma. Po razii ho nonstop strážila polícia, neskôr príslušníci v civile a dnes sú na ňom strhnuté pečate. Podľa domácich však chodia do domu „záhadní muži“ a pomaly začína ožívať.

Najprv zmizli husté záclony zavesené na obrovských oknách pri plote, potom niekto vymenil plastové debnenie. Nakoniec vpredu na plote pribudlo papierové obloženie, aby zvedavci nevideli dovnútra.

„Chodia sem nejakí páni. Čo robia, nik nevie, no rozhodne nejde o policajtov. Pečate sú zhodené,“ prezrádzajú ustráchaní obyvatelia Záporožskej ulice. Údajne pôvodný majiteľ, ktorý financoval jeho výstavbu, sa už vrátil zo zahraničia a venuje sa svojmu podnikaniu.

„Už sa nemá čoho báť. Tu, na Ukrajine, nikoho konkrétneho za výstavbu a prevádzkovanie tunela neobžalovali ani nikdy neodsúdia. Situácia je podobná ako na Slovensku,“ dozvedáme sa od nášho nemenovaného zdroja z užhorodskej prokuratúry.

Kompetentní však chcú mať oficiálne všetko v poriadku a aspoň naoko niekoho potrestať. Na užhorodskom súde prebieha pojednávanie s dvoma bratmi, ktorí majú byť do kauzy zapletení. Podobne ako u nás, aj oni sú obžalovaní len z pašovania viac ako trinásťtisíc kusov cigariet značky Jin Ling nájdených na slovenskej strane šachty a štyridsiatich škatuliek tých istých cigariet nájdených v ukrajinskom dome na Záporožskej ulici.

K tomu je ešte obžaloba z pašovania kokaínu. Perlička je, že najväčším prehreškom súrodeneckej dvojice je neoprávnené zabratie pozemku. Jazierko, kde sa odvádzala voda z tunela, aby ho nezatopilo, vybudovali na pozemku, ktorý im nepatril. Aj ukrajinský žalobca má iba príliš veľa indícií, no nezvratné dôkazy zázračne chýbajú.

Čítajte viac:

Tunel nikoho: Z falošnej studne sa vykľul sklad veľkosti katedrály

Nemali na to

Oficiálnou vlastníčkou domu na Záporožskej ulici 57 bola istá Júlia S., a nie vplyvný užhorodský podnikateľ, ako spočiatku tvrdila polícia. Prokuratúra ženu považovala len za papierovú majiteľku, ktorá o aktivitách v dome netušila. Zhodou okolností bola tetou obžalovaných bratov a ako na potvoru ešte v roku 2008 zomrela. Stará pani mala pozemok získať v roku 2004.

„Vyšetrovanie preukázalo, že dom začali stavať v rokoch 2005 až 2006. K pozemku si nelegálne zabrali ešte 0,1 hektára pôdy z rezerv Užhorodskej mestskej rady, kde vykopali rybník,“ dozvedáme sa od pracovníka prokuratúry. Vŕtanie podzemnej šachty podľa neho naznačilo, že ho hĺbili zo Slovenska.

„Špeciálna vŕtacia súprava pracovala najprv v smere na Ukrajinu, cestou späť rozširovala tunel, ktorý bol okamžite vystužovaný lištami z polyvinylchloridu,“ pokračuje úradník.

Tunel vybudovali v troj- až šesťmetrovej hĺbke, všetko bolo premyslené vopred, do posledného detailu. Ukrajinskí vyšetrovatelia potvrdili, že vstup do šachty zakrýval pohyblivý poklop z betónových dosiek. Aj počet súprav, ktoré premávali v tuneli medzi Ukrajinou a Slovenskom, bol presne vyrátaný a to, že ich bolo osemnásť, malo svoj význam.

Podľa zistení Ukrajincov stála výstavba tunela viac ako pätnásť miliónov ukrajinských hrivien, teda v prepočte zhruba 1,5 milióna eur. Žalobcovia však tvrdia, že obžalovaní bratia nemali dostatok peňazí na financovanie koridoru. Sú presvedčení, že za organizovaním pašovania i výstavbou podzemnej šachty stoja ďalšie, pre nich neznáme osoby.

Ukrajinský súd sa naťahuje a prebieha v maximálnej tichosti. Obžalovaní súrodenci vinu odmietajú. Pripustili, že teta získala pozemok a začala stavať dom, ale nie s nimi. Mali jej pomáhať nejakí „tajomní páni“. Bratia sa dušujú, že o pašovaní netušili. Do domu vraj chodili výlučne na žiadosť príbuznej, ktorá bola chorá, aby skontrolovali, či je všetko v poriadku.

Hoci „tajomných pánov“ nepoznali, poslúchali ich podľa všetkého na slovo. Veď aj pred políciou utekali preto, lebo sa im záhadní muži vyhrážali a prikázali im, aby okamžite odišli z Užhorodu a skryli sa. Napokon ich polícia zatkla v auguste v prenajatom dome v krymskom kúpeľnom meste Jevpatorija.

Ani zadržané cigarety, ani pasy nájdené na ukrajinskej strane neprezradili nič o organizátoroch lukratívneho pašeráckeho biznisu. Chýba konkrétne priznanie a priame svedectvá. Podľa našich informácií sa však miestni bosovia iba ticho usmievajú a tvrdia, že tunel nie je jediný koridor ani spôsob, ako dostať pašovaný tovar z Ukrajiny do Európy.

Biznis pokračuje

Pašovanie vraj veselo pokračuje. Cez Slovensko síce v menšom, veľkí hráči sa údajne sústredili na ukrajinsko-rumunskú hranicu.

„Tam je to ešte jednoduchšie. Tam sú úplatnejší. Nik neuverí, čo je tam teraz najväčší hit. Vo veľkom sa pašuje cukor - v obrovských baleniach a deklaruje sa ako piesok. A s cukrom aj kokaín, ak by to niekto nepochopil,“ smeje sa náš zdroj z užhorodského podsvetia.

VIDEO Plus 7 Dní