Vyzeralo to tak, že hviezda Pavla Pašku začala koncom novembra minulého roku zhasínať. Po kauze predraženého piešťanského cétečka opustil post šéfa Národnej rady a mnohí si mysleli, že ho predseda Robert Fico odsunul na vedľajšiu koľaj. Opak je však pravda. Navyše, Paška, hoci pol roka nie je vo funkcii, naďalej využíva komfort hradený zo štátnych peňazí.

Týždenník PLUS 7 DNÍ Košičana Pašku zastihol, ako vo vládnej limuzíne opúšťa parlament. Luxusná audina so šoférom a ochrankárom ho odviezla priamo na Úrad vlády.

Neskôr v sobotu ho vládna limuzína priviezla aj do hotela Bratislava, kde Paška viedol pracovný snem Smeru. Ako bývalý verejný funkcionár mal pritom po skončení mandátu predsedu Národnej rady nárok na tri mesiace takéhoto benefitu. O ďalšie tri mesiace mohol požiadať. Minister vnútra a Paškov stranícky kolega Robert Kaliňák mu však doprial ešte viac!

„Minister vnútra rozhodol o pridelení dočasnej ochrany na základe bezpečnostnej situácie, o jej ukončení ešte nerozhodol,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová. Paška má teda od Kaliňáka pridelené vládne vozidlo asi tak „dočasne“, ako „dočasne“ boli v Československu po auguste 1968 sovietske vojská.

Navyše, čo konkrétne by malo expredsedovi parlamentu hroziť, sme sa napriek otázkam nedozvedeli. Ak by mal Paška za tento luxus platiť z vlastného vrecka, asi by ho to nezruinovalo, ale isto ani nepotešilo.

Podľa trhových cien autopožičovní by len za prenájom podobnej limuzíny musel zaplatiť 5 400 eur za mesiac. A to nehovoriac o šoférovi s osobným strážcom.

Čítajte viac:

Váhostav, CT-čko, eurofondy: Škandály Ficových vydarencov

Utužoval bratstvo

Pár hodín po pendlovaní medzi parlamentom a Úradom vlády už Paška žoviálne vítal v Chorvátskom Grobe svojich straníckych hostí. Na smerácky žúr ho pochopiteľne priviezla limuzína s dvojčlennou posádkou špeciálne vyškolených policajtov.

Opálený a spokojný politik mal po svojom boku predsedníčku poslaneckého klubu strany Smer Janu Laššákovú, ako aj podpredsedov Miroslava Číža, Tibora Glendu, Vladimíra Faiča a Stanislava Kubánka. Ten dorazil na nablýskanom Mercedese. Číž a Laššáková na parlamentných limuzínach.

Paška s Čížom si ihneď „hrkli“ na privítanie. Pred podnikom o pár minút zastavil služobný mikrobus parlamentu. Postupne pred Pašku nastúpili smeráci Štefan Gašparovič, Viliam Jasaň, Oľga Nachtmannová či bývalá europoslankyňa Katarína Neveďalová.

Priviedli so sebou aj svojich družobných kolegov z českej ČSSD - predsedu klubu Romana Sklenáka a podpredsedov Jana Chvojku, Antonína Seďu, Danu Váhalovú a Romana Váňu. Atrakciou večera bol známy český herec a bývalý minister kultúry za ČSSD Vítězslav Jandák.

Veselá partia sa presunula do reštaurácie a štvorica šoférov a ochrankárov mala čo robiť, aby ponosila nachystané flaštičky a darčekové tašky.

Paška a jeho spolustraníci na husacine hodovali približne do polnoci. Mikrobus a služobné vozidlá s ochrankármi ich následne naložili a rozviezli. Sociálni demokrati musia pracovať aj po večeroch.