Tip na článok
Paška pôsobil v Medical Group SK, ktorá sídli v budove z portfólia Juraja Širokého.

Paška mal vplyv v zdravotníckych firmách dlhšie, ako priznával!

Firma, kde Pavol Paška pôsobil, dodáva až polovicu liekov slovenským nemocniciam. Hoci tvrdil, že s Medical Group od roku 2002 nemá nič spoločné, ukazuje sa, že vo firmách v jej vlastníctve bol spoločníkom aj v čase, keď šéfoval parlamentu.

Galéria k článku (7 fotografií )
Taktika: Kandidátka na primátorku Košíc Alena Bašistová odstúpila z volieb v prospech Rudolfa Bauera, aby porazil Paškovho človeka Richarda Rašiho. „Bude to referendum o Paškovi,“ vyhlásila.
Náhoda: Medical Group SK sídli v budove, ktorá patrí do portfólia Juraja Širokého.
Po pansky: Paška býva v pôvodne nebytovom objekte v mestskom parku. Susedom mu je Daniel Mach z jeho bývalých firiem a architekt, čo mu povolil výnimku, aby sa tam mohol nasťahovať.

Predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer) sa ani nesnívalo, koľko pozornosti sa mu môže venovať. Vysvetľovanie podozrení, že on nie je sivá eminencia slovenského zdravotníctva, mu veľmi nešlo. Zároveň slovenskí umelci odmietli účasť na koncerte venovanom 25. výročiu nežnej revolúcie a po dvoch dňoch od jeho veľkolepého ohlásenia ho radšej zrušil. Vraj z bezpečnostného hľadiska.

Nakoniec sa Paškovi podarilo po dlhom čase spojiť kompletnú opozíciu, aspoň v Košiciach. Tam z komunálnych volieb odstúpila dobre našliapnutá Alena Bašistová (Sieť a Most) v prospech Rudolfa Bauera a pravicové strany vyhlásili voľby v Košiciach za referendum „proti Pavlovi Paškovi a jeho tieňovému primátorovi Richardovi Rašimu“.

Čítajte viac:

Začínajú sa čistky: Majiteľ firmy z CT kauzy odvoláva riaditeľku

Aféra s predraženým CT prístrojom v piešťanskej nemocnici tak skomplikovala situáciu Smeru, a to nielen v Košiciach.

Čísla nesedia

Pavol Paška pôvodne hovoril, že nemá nič spoločné so zdravotníckymi firmami a skončil v nich už v roku 2002, keď ešte ani nebol v parlamente. Ukázalo sa, že to nie je pravda.

Vo firmách, ktoré podnikajú v zdravotníctve, si držal majetnícke podiely minimálne do roku 2008. Paška pritom hovoril, že svoje podiely odpredal. V jeho majetkových priznaniach sa však žiadna suma z predaja firemných podielov nenachádza.

Navyše, Paška je doteraz spoločníkom vo dvoch spoločnostiach - Biwater a Komed, kde je dokonca iba jediným majiteľom. No v majetkových priznaniach nemá uvedené žiadne príjmy ani z týchto firiem. Ak sú v mínuse alebo aspoň na nule, potom aký zmysel malo pre predsedu parlamentu do nich vkladať peniaze a držať ich tam?

Čítajte viac:

Vulgárne video právnika EGA o predraženom CT: Toto je na basu!

Nekonečné odvolávanie

Aj na základe týchto nezrovnalostí opozícia zvolala mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi pre vytvorenie korupčného prostredia a následne aj Pavlovi Paškovi. Všetkým bolo dopredu jasné, že opozícia so svojimi 67 poslancami veľa vody nenamúti a obaja členovia Smeru zostanú na svojich miestach.

Paška bleskovo zvolal mimoriadnu schôdzu o Ficovi na sobotu večer, lebo pán premiér mal od pondelka nabitý program s výjazdovými zasadnutiami a nemal čas zaťažovať sa vysvetľovaním korupčných prípadov vlastných ľudí. Nakoniec sa odvolávanie zmenilo na dvojnočný maratón vystúpení poslancov za Smer a neskôr aj opozičných.

Taktika bola jasná. Unaviť tých druhých. Po odvolávaní Fica mala prísť ďalšia schôdza, kde sa mal odvolávať Paška ako sivá eminencia zdravotníctva. V čase uzávierky sa ešte ani nezačala, ale už vopred je jasné, že ak Paška nebude chcieť, tak sa mu nič nestane. Presne v zmysle jeho vlastného výroku: „Vyhraj voľby a môžeš všetko.“

Referendum o Paškovi

Keď sa nedá Paškovi urobiť nič v parlamente, tak sa o to pokúsili na východe. V Košiciach krátko pred voľbami odstúpila nominantka Siete a Mostu Alena Bašistová v prospech Rudolfa Bauera, hoci podľa posledných predvolebných prieskumov bola dokonca pred ním.

„On je človek, čo to dotiahne do konca,“ vyhlásila a dodala, že chce, aby košické voľby boli referendom o Košičanovi Pavlovi Paškovi, keďže v parlamente s ním nepohnú a iba voliči mu môžu naložiť výprask. Po Košiciach sa pritom otvorene hovorí, že Paška je pánom zdravotníctva cez distribučné spoločnosti, ktoré v tendroch často dostávajú prednosť pred inými firmami.

Na čo sú tretie firmy

„Ak máme na Slovensku priamych zástupcov dodávateľov zdravotníckych prístrojov, prečo verejné obstarávanie vyhrá nejaká tretia firma, ktorá neurobí nič iné, len kúpi zariadenie od priameho dodávateľa a predá ho nemocnici s obrovskou maržou?“ rozčuľuje sa poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie Ivan Uhliarik a nehovorí úplne do vetra.

V pozadí verejných obstarávaní pre nemocnice sú skutočne podivné pravidlá, ktoré zatiaľ nikto nechce vysvetliť. Ako príklad môže slúžiť práve piešťanská nemocnica a jej predražený CT prístroj od firmy Philips. Holandská firma má na Slovensku svojho distribútora, ktorý sa volá S&T.

Každý by očakával, že sa prihlási do verejného obstarávania a vyhrá ho, lebo kto už môže predať prístroj lacnejšie ako priamy dodávateľ? Omyl. S jej cétečkom súťažila v piešťanskom verejnom obstarávaní firma Medical Group SK a vyhrala ho. Slovenský distribútor Philipsu sa tak musel uspokojiť len s tým, že si bude môcť zarobiť svojich pár tisíc eur aspoň inštaláciou prístroja a servisom.

To isté sa stalo v prípade Univerzitnej nemocnice Martin. Verejné obstarávanie na cétečko od Phillipsu vyhrala tiež Paškova bývalá firma. Nešlo o žiadnu malú sumičku. Prístroj, ktorý robí menej rezov ako ten piešťanský a telo pacienta nezobrazí až tak dokonale, stál 1,4 milióna eur.

Hovorkyňa martinskej nemocnice tvrdí, že prístroj nepredražili a že obstarávanie bolo v poriadku. Zmluvy medzi súkromnými firmami zostávajú obchodným tajomstvom. Preto sa nedozvieme, za koľko predal slovenský Philips svoje prístroje pre Medical Group SK, čo presne z obchodu má a aké sú medzi nimi dohody.

Minimálnu istotu tohto obchodu má Philips v tom, že Medical Group vyhrá s jeho zariadením verejné obstarávanie. Na verejné súťaže je totiž špecialista. Len v tomto roku vyhrala spomínaná firma súťaže takmer za dvadsaťpäť miliónov eur.

Almužna

Samotnému S&T sa predaj drahých prístrojov pre nemocnice akosi nedarí. Sledovali sme všetky jeho zmluvy s nemocnicami za posledné tri roky. Občas predá nemocniciam sondu, inokedy je to defibrilátor alebo elektrokardiograf. Žiadne miliónové kšefty. Firma v nemocniciach najviac zarába na servisných prácach.

Oslovili sme Karola Slobodu, ktorý je riaditeľom divízie medicínskych riešení, aby sa vyjadril, prečo nesúťažia vo verejných obstarávaniach, ale predávajú svoje zariadenia firme Medical Group SK. Zdá sa, že vo firme sa dohodli na mlčanlivosti. Karol Sloboda nám nervózne zložil telefón, že nie je kompetentný vyjadrovať sa za firmu.

Jeho meno pritom figuruje aj v zmluvách, ktoré S&T uzatvára s nemocnicami. Odkázal nás na „odcestované“ vedenie firmy a recepčná nám do telefónu povedala: „Myslím si, že vedenie sa vám určite nevyjadrí.“ Zostáva priestor iba na predstavivosť.

Na podobný škandál s predraženými zdravotníckymi prístrojmi v Českej republike poukázali Reportéri Českej televízie. Tretina ich zdravotníckych prístrojov bola drahšia, ako mala byť, aj preto, že ich nedodávali priami dodávatelia, ale sprostredkovatelia, ktorí si na CT prístroje a röntgeny prihodili tridsaťpercentnú maržu.

„Tie nemocnice s nami v tomto smere ani nekomunikovali. Dostali sme informáciu, že to, aby obstarávanie na prístroj vyhrala tretia, takzvaná kompletačná firma, je príkaz z ministerstva,“ priznal Reportérom zástupca jedného dodávateľa Petr Kožner.

Väčší biznis

Paškova bývalá firma, ktorú vedie doktorka zo Sniny Erika Bilá, má teraz na stole dohodu o ukončení zmluvy na dodávku piešťanského CT a musí sa rozhodnúť, čo ďalej. Keby firma o tento biznis prišla, na kolená ju to určite nepoloží. Jeden počítačový tomograf je oproti obchodu s liekmi len kvapkou v mori.

Všeobecná zdravotná poisťovňa uzavrela s rôznymi firmami za posledných päť rokov zmluvy za vyše tristo miliónov eur. Top klientom, ktorý má zmluvy na viac ako tretinu týchto peňazí, je opäť Medical Group SK.

Za posledné tri roky dodala táto firma vďaka tendrom najväčšej poisťovne do slovenských nemocníc takmer polovicu celkového objemu liekov pre slovenské nemocnice. Ide o takzvané centrálne nákupy.

Bývalá Paškova firma dodávala do nemocníc obrovské množstvo liekov vrátane drahých onkologík. Poisťovňa tvrdí, že všetko je v poriadku: „Do súťaže sa mohol prihlásiť každý uchádzač, ktorý spĺňal vyhlásené podmienky,“ napísala hovorkyňa Eva Ravingerová. Medical Group vyhral preto, že dal najnižšiu cenovú ponuku.

Paškove firmy

Aj keď predseda parlamentu tvrdil, že s Medical Group od roku 2002 nemá nič spoločné, ukazuje sa, že vo firmách vo vlastníctve Medical Group Europe bol spoločníkom aj v čase, keď šéfoval parlamentu.

SUISSE PHARMACIA, spol. s r. o.: Pavol Paška v nej bol spoločníkom do 2008, Mlynská 1, Košice. Lekáreň L. Pasteura, s. r. o: Až do februára 2008 v nej Pavol Paška figuruje ako spoločník, Mlynská 1, predtým FAKON PHARM, s. r. o., Bencúrova 10, Košice. Lekáreň DOM ZDRAVIA: Tu skončil tiež ako spoločník až v roku 2008. Mlynská 1, predtým FAKON PLUS, Bencúrova 10, Košice. Pharmedia, s. r. o.: Pavol Paška spoločníkom do 2008. Adresa - Cottbuská 13, Košice. Biwater Slovakia, s. r. o.: Aktuálny spoločník. Firmu nevlastní Medical Group Europe, ale konateľom je Paškov známy Dušan Mach. Sídlo Bencúrova 10, Košice. Komed, s. r. o.: V tejto firme je Pavol Paška jediným majiteľom, sídlo Bencúrova 10, Košice. Pavol Paška môže byť spoločníkom vo firmách, ale ak z nich má zisk, musí ho priznať. V čestnom vyhlásení, ktoré nám poslal, priznáva, že sa rozhodol v roku 2008 svoj podiel vo Pharmedii odpredať. Vo svojich priznaniach zverejnených na stránke Národnej rady však žiaden príjem z odpredaja neuvádza. (mbu)

Superkonateľka

Erika Bilá, známa z kauzy predraženého CT prístroja, je mimoriadne zaneprázdnená žena. Našťastie, všetky firmy okrem Medical Group SK majú sídlo v Košiciach, takže ich obehne v rámci jedného mesta.

Lekáreň DOM ZDRAVIA, s. r. o., konateľka Centrum zraku, s. r. o., konateľka Lekáreň L. PASTEURA, s. r. o., konateľka Lekáreň Spojová, s. r. o., konateľka MEDICAL GROUP SK, a. s., v predstavenstve PHARMEDIA Košice, konateľka SUISSE PHARMACIA, spol. s r. o., konateľka (mbu)

Zisky Medical Group SK Čisté zisky spoločnosti, v ktorej pôsobil Pavol Paška, za jednotlivé roky 2011 - 43 578 eur 2012 - 275 301 eur 2013 - 1 062 880 eur

VIDEO Plus 7 Dní