Tip na článok
Zamykanie parku pri dome Pavla Pašku majú pod palcom tri hliadky.

Paškov park? Priestor okolo domu šéfa parlamentu večer zamykajú

Park pri byte, v ktorom býva Pavol Paška, po novom o desiatej večer zamykajú. Oneskorenci, ktorých vymknú, musia preliezať cez takmer trojmetrový plot.

Galéria k článku (7 fotografií )
Obklopený zeleňou: Polyfunkčný objekt, kde vlastní apartmán šéf parlamentu Pavol Paška, je súčasťou mestského parku, ktorý je pod prísnym dohľadom.
Pavol Paška
Pre peších a vyvolených: K bráne, kde býva Pavol Paška, sa nik nedostane. Parkovisko slúžiace všetkým zrušili. Objek strážia aj kamery.

Zatiaľ čo viacerí európski panovníci a prezidenti sa snažia šetriť, politici v našej zadlženej krajine sužovanej vyše štrnásťpercentnou nezamestnanosťou si radi doprajú nadštandard.

Nezaostáva ani predseda parlamentu Pavol Paška, o ktorom sa na východe Slovenska, odkiaľ pochádza, hovorí často iba šeptom. Keď sme nedávno informovali, že jeho syn jazdí na luxusnom Audi s utajeným evidenčným číslom, dôvody utajenia ani to, komu v skutočnosti vozidlo patrí, sme sa dodnes nedozvedeli.

Ešte väčšie ticho ako okolo syna však panuje okolo otca. Stačí sa prejsť popred dnes už legendárny polyfunkčný objekt v Košiciach, kde Paška vlastní apartmán, a, nedajbože, skúsiť ho odfotiť. Okamžite vás kontrolujú muži zákona s tým, že ide o strážený objekt. A začnú zisťovať, čo pred kontroverznou stavbou, ktorá je súčasťou mestského parku, vlastne robíte.

Okrem toho vás nasnímajú bezpečnostné kamery. Ak vám všetečnosť nedá a pokúsite sa podľa menoviek zistiť, kto v dome býva, na zvončekoch nájdete len číslice.

A keď sa náhodou v parku, kadiaľ vedie cesta na košickú železničnú stanicu, zabudnete, máte smolu. Ak vás nevypoklonkuje mestská polícia, brány sa po desiatej večer zamknú a vy, ako mnohí pred vami, môžete skúsiť preliezť plot. Alebo kontaktovať zamestnanca správy mestskej zelene. To však nie je všetko.

V rámci revitalizácie svojho času zanedbaného mestského parku zmizlo spred polyfunkčného objektu parkovisko, roky využívané obyčajnými smrteľníkmi. Na revanš pribudli zákazové značky a popod dom sa dá prejsť iba pešo. Košičania už len čakajú, kedy začnú pre peších platiť také obmedzenia, aby priestor pred vstupom do polyfunkčného objektu slúžil výlučne jeho obyvateľom. Tí, samozrejme, môžu prísť pred dom aj autom.

Pre peších a vyvolených: K bráne, kde býva Pavol Paška, sa nik nedostane. Parkovisko slúžiace všetkým zrušili. Objek strážia aj kamery. Foto:

Park pre vyvolených?

Známy košický park ležiaci hneď pod oknami tohto moderného paláca, pôvodne určeného širokým masám a neskôr už len vyvoleným, zrevitalizovalo mesto s podporou eurofondov. Celková výška investície sa vyšplhala takmer na sedem miliónov eur, pre verejnosť park otvorili v júni 2013.

Ale pozor! Aj keď je to park pre všetkých, obyčajní smrteľníci ho môžu využívať v lete do 22. a v zime do 21. hodiny. Potom prídu mestskí policajti a návštevníkov, slušne povedané, povyhadzujú. Tí, ktorí nestihnú z parku vyjsť a uniknú bdelému a ostražitému oku policajta, jednoducho ostanú za vysokým kovovým oplotením.

„Každý večer prídu tri hliadky, niečo po desiatej. Či sa vám to páči, alebo nie, vyhodia vás. Vraj preto, aby sa im to tu nerozbilo. Tak prečo nezatvoria o desiatej večer aj celú Hlavnú ulicu? Tam je podstatne viac vzácností ako tu, ale nebýva tam Paška,“ rozhorčuje sa mladý Košičan, ktorého tiež vymkli v parku.

Najprv sa pokúša dostať von cez vysoký plot, potom si to rozmyslí a čaká na mestskú políciu, ktorá ho spolu s pracovníkom správy mestskej zelene vypustí von.

Zaujímavé je, že „zamykanie“ parku majú pod palcom tri hliadky. Či je to rentabilné, ťažko povedať. Fakt je, že kým mestskí policajti vyháňajú ľudí z parku, nemôžu zasiahnuť tam, kde sa skutočne robí neporiadok či páchajú trestné činy.

Všetko pre ľudí

Mesto sa bráni, všetko vraj robí pre obyvateľov a ich spokojnosť. „Oplotenie parkov je štandardnou súčasťou najvyhľadávanejších parkov na svete - newyorského Central Parku, Luxemburských záhrad v Paríži či Parku Güell v Barcelone,“ vysvetľovala pred časom hovorkyňa košického magistrátu Martina Urik Viktorínová. Dušovala sa, že prijaté opatrenia nesúvisia s ničím iným ako „so zvyšovaním štandardu parku, bezpečnosťou jeho návštevníkov a ochranou zelene a rekonštruovaných kultúrnych objektov pred vandalizmom a neprispôsobivými obyvateľmi“. Zuzana Kottlerová z košického magistrátu tvrdí, že Košičania sú spokojní. „V tejto súvislosti neevidujeme žiadne problémy,“ tvrdí. S odvolaním na štatistiky poznamenáva, že oplotením a zamykaním parku sa znížil vandalizmus, keďže predtým sa nočným parkom túlali bezdomovci a asociáli. Či o takúto bezpečnosť a ochranu Košičania stoja, ťažko povedať. Prevádzkové podmienky parku sú totiž plné zákazov a obmedzení. A prekvapený návštevník čakajúci za zamknutou bránou nie je rarita. „Keď si to tak vezmem, dá sa v ňom posedieť ako v tom starom, neopravenom, no ak sa ponáhľam z mesta, nedá sa cez deň pre plot len tak prebehnúť. A v noci, keď človek uteká na vlak, musí ho celý obísť,“ hodnotí tridsaťročný Peter. A spomína na staršiu ženu, ktorá musela stráviť noc v Košiciach, keďže sa zabudla v parku, zamkli ju a ušiel jej posledný autobus. „Hlavne, že je Paška spokojný,“ uzatvára Peter.

Paška v Bratislave

Predseda parlamentu Pavol Paška je zrejme s bývaním vo svojom byte v odľahlejšej časti Bratislavy spokojný. Mohol by pritom bezplatne využívať služobný byt v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí, na ktorý má zo zákona právo.

Aj keď býva vo svojom, Národná rada mu vraj neprepláca žiadne výdavky. „Kancelária NR SR neuhrádza zo svojho rozpočtu žiadne výdavky súvisiace s pobytom predsedu NR SR v Bratislave,“ napísali nám z komunikačného odboru.

Paškovci kúpili ešte v roku 2008 byt na Rajčianskej ulici v bratislavskej Vrakuni. Podľa medializovaných informácií by malo ísť o byt, ktorý predtým vlastnil Paškov kamarát v podnikaní Peter Lorko. (mk)

VIDEO Plus 7 Dní