S kamennou tvárou sedel na lavici obžalovaný synovec nebohého Pavla Pašku, vysokopostaveného smeráka a istý čas aj predsedu parlamentu. Vyhlásil, že sa cíti nevinný, a vypovedať, čokoľvek vysvetľovať či odpovedať na otázky, odmietol. Pri vyjadreniach prokurátora, ktorý si sem-tam neodpustil ironický tón, ani okom nemihol. Až po skončení pojednávania, keď rýchlym krokom unikal z budovy súdu a za sebou nechával kamery a mikrofóny zhŕknutých novinárov, sa mu pri pohľade na svojich dvoch bratov ústa roztiahli do huncútskeho úsmevu. Akoby sa mu práve podaril nejaký dobrý fór, akoby ho hrozba dvanástich rokov väzenia vôbec nekvárila.

 

Klub bitkárov

Martin a Maroš Paškovci prišli z Košíc na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici podporiť svojou prítomnosťou v súdnej sieni najstaršieho brata, štyridsaťpäťročného Braňa. Ten je obžalovaný zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Bratská súdržnosť pokračujúca desaťročia do dospelosti by bola sympatická, keby trojica dospelých chlapov netvorila rodinný klub bitkárov.

Práve Braňo v roku 2015 obťažoval v noci na ulici mladú ženu a keď sa ju snažil jej priateľ chrániť, strhla sa v centre Košíc mela. Na pomoc Braňovi priskočili Martin s Marošom a mlátili hlava-nehlava každého, kto sa ocitol v ich dosahu. Na videozázname incidentu z priemyselnej kamery vidieť, ako sa bratia surovo pustili ešte aj do ženy, ktorá tak veľmi zaujala Braňa. Zvalili ju na zem a párkrát si do nej kopli. Na miesto bitky dorazili policajti a divokí Paškovci stále neboli schopní sklapnúť.

Na mužov zákona vykrikovali niečo v tom zmysle, že sú debili a že ich dajú vyzliecť z uniformy. Aroganciu majú Paškovci asi v krvi. Ich nebohý strýko Pavol Paška bol považovaný za najväčšieho nadutca medzi politikmi. Priamo na pôde Národnej rady SR vypustil z úst pamätnú vetu: „Vyhraj voľby a môžeš všetko.“Za nočnú bitku všetkých troch bratov prokuratúra obžalovala, okresný súd ich opakovane uznal za vinných, ale právoplatný verdikt ešte nepadol. Zatiaľ jediným postihom za vyčíňanie gangu Paškovcov bola strata ich pracovných pozícií. Martin Paška sa vzdal miesta technického riaditeľa Bytového podniku mesta Košice, dopravného policajta Maroša Pašku prepustili z Policajného zboru a Branislava Pašku odvolali z pozície vedúceho oddelenia verejného obstarávania Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.

Obrana mlčaním

Nový proces vedený proti Braňovi Paškovi sa týka predraženého nákupu ultrazvukov pre košickú nemocnicu. Podľa obžaloby za šéfovania oddeleniu verejného obstarávania urobil sériu krokov vedúcich k tomu, aby tender vyhrala firma Wega - MS z Moravian nad Váhom. Požiadavky na každý jeden zo štyroch prístrojov vraj Paška nastavil špecifikáciami pozostávajúcimi zo štyridsiatich, ba až šesťdesiatich bodov. Po­dľa odborníkov boli mnohé z nich pre potrebný výsledok bezvý­znamné, niektoré dokonca kontraproduktívne. Napríklad požadované podsvietenie všetkých tlačidiel ultrazvuku môže lekára pri vyšetrení vyrušovať.

Záujem predať ultrazvuky košickej nemocnici prejavilo viac ako desať firiem, ale nezmyselné podmienky im v tom zabránili. Aj sa obrátili na vedenie zdravotníckeho zariadenia, sťažovali sa na diskriminačný tender, ale nič im to nebolo platné. Do elektronickej dražby sa okrem firmy Wega - MS nikto zapojiť nemohol. Košická nemocnica tak kúpila prístroje drahšie oproti porovnateľným, ak nie lepším, o stošesťdesiatdvatisíc eur.                                                                                                  

Braňo Paška sa na súde ohradil, že on podivné špecifikácie ultrazvukov pre tender nevypracoval. Sudca Ján Hrubala sa k nemu otočil a opýtal sa, kto teda technické podmienky stanovil. A čo na to Paška? Zmohol sa len na zaťaté: „Nebudem odpovedať.“

Košická klika

Tender prejednávaný na súde sa konal v roku 2013. V tom v čase za sivú eminenciu zdravotníctva považovali Braňovho strýka. Hovorilo sa, že v biznise s liekmi či so zdravotníckymi prístrojmi si bez súhlasu Pavla Pašku nikto ani neškrtne. V roku 2014 demonštrovali pred oknami Paškovho domu stovky ľudí a Alojz Hlina davu pripomínal: „Košická klika ovláda slovenské zdravotníctvo…“ Pavol Paška sa musel z vysokej politiky stiahnuť pre škandály s predraženými CT prístrojmi, ale členom predsedníctva strany Smer zostal až do svojej náhlej smrti.                                                                    

Pokiaľ ide o spomínanú košickú kliku v zdravotníctve, oveľa zaujímavejší ako Braňo Paška - a to napriek jeho slávnemu menu a napriek tomu, že obžalovaný je on - sa javí prvý svedok procesu Peter Hložný. Podľa správania tohto „svedka“ v budove súdu možno usudzovať, že si je tejto skutočnosti vedomý. Kým Paška pred pojednávaním čakal na lavičke na chodbe súdu, Hložný sa snažil pred novinármi ukrývať za stĺpom. Po vyhlásení prestávky v pojednávaní ostal nehybne sedieť na stoličke pre svedkov s hlavou odvrátenou od miest pre verejnosť, až kým súdna sieň neostala takmer prázdna, a potom z nej zdúchol ako gáfor.

Podľa medializovaných informácií bol Hložný spolužiakom bývalého ministra zdravotníctva, smeráka Richarda Rašiho, takisto bývalým kolegom Jany Paškovej, vdovy po Pavlovi Paškovi, a na súde priznal, že obžalovaný Braňo Paška je jeho kamarát, chodievajú spolu na lyžovačky. Hložný je konateľom a jediným majiteľom firmy Pro Tender, ktorá sa venuje verejným obstarávaniam. V období „paškovania“ vykonával služby tohto charakteru pre Národný onkologický ústav v Bratislave, Národnú transfúz­nu službu, Záchrannú službu Košice, Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, Univerzitnú nemocnicu Bratislava, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Pro Tender sa stal známym tým, že vo verejných súťažiach ním realizovaných často „súťažil“ jediný uchádzač a výsledkom verejných obstarávaní boli predražené nákupy. Hložnému klepol po prstoch až Tomáš Drucker. Z pozície ministra zdravotníctva nariadil štátnym zdravotníckym zariadeniam ukončiť zmluvný vzťah s firmou Pro  Tender.

Partizánčina

V roku 2013 Hložného Pro  Tender ešte s košickou univerzitnou nemocnicou úzko spolupracoval. Inkriminovaný tender na nákup štyroch ultrazvukov, za ktorý je obžalovaný Paška, organizoval on. Ako Hložný povedal, jeho firma sídlila tak blízko nemocnice, že do nej mohol hocikedy vybehnúť hoci aj v papučiach. Svojho kamaráta Braňa Pašku na súde bránil.

„Špecifikácia prístrojov bola preskúmaná ministerstvom zdravotníctva a následne odsúhlasená vrátane výšky predpokladanej zákazky. Obstarávanie preskúmal v roku 2016 Úrad pre verejné obstarávanie SR a nezistil žiadne porušenie zákona.“ Na záver ešte svoje tvrdenia, že s tendrom bolo všetko v poriadku, hlasno zaklincoval: „To nebola žiadna partizánčina!“ Prokurátora Vasiľa Špirku Hložného slová nezneistili. Hovorí, že zabezpečené dôkazy na súde ukážu mašinériu predražených zákaziek, a sľubuje, že tento proces bude v oblasti verejných obstarávaní prelomový.

FOTO Paškovcov v GALÉRII >>