Tip na článok
Kšefty s vodičákmi: V roku 2005 piati policajti, teda celé oddelenie bratislavského dopravného inšpektorátu, skončilo v rukách policajnej inšpekcie.

Päť policajtov malo skončiť v base, pre nečinnosť sudcu sú nevinní

Policajná inšpekcia rozbila na bratislavskom inšpektoráte celé oddelenie. Zdá sa, že zbytočne.

Galéria k článku (5 fotografií )
Justičný palác: Pavol Dekánek opustil jeho brány ako sudca v máji 2014.
Minister Kaliňák: Postup Mártonovho prijatia na pozíciu riaditeľa dopravy preverí a nevylučuje ďalšie kroky.
Tomáš Borec: Minister spravodlivosti podal na sudcu Pavla Dekánka trestné oznámenie.

Všetko sa začalo ešte v roku 2005. Piati policajti, teda celé oddelenie bratislavského dopravného inšpektorátu, skončilo v rukách policajnej inšpekcie. Tá obvinila päticu mužov z pokračujúceho trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s trestným činom falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery, ktoré mala spáchať formou spolupáchateľstva.

Dôvodom malo byť kšeftovanie s vodičskými preukazmi. Krátko po obvinení, v apríli 2005, putovalo vydarené kvinteto mimo služby a začali sa bežné procedúry v rámci trestného stíhania. Spočiatku šlo všetko tak, ako má. Policajná inšpekcia prípad prešetrila a prokurátor podal obžalobu.

Na rad prišiel sudca, ktorý mal na základe dôkazov vyhodnotiť, či strážcov zákona potrestá a ako. O veci mal v prvom stupni rozhodnúť okresný sudca Pavol Dekánek. Zostalo však iba pri slove mal. Dekánek totiž celých päť rokov do prípadu ani nezabŕdol, neurobil ani jeden jediný úkon!

Výsledkom bolo niečo, čo je aj v našej slovenskej justícii naozaj ojedinelé. Po rokoch nečinnosti sa z pätice niekdajších zamestnancov bratislavského dopravného inšpektorátu stali nevinní občania. Prípad totiž zostal premlčaný.

Vec preverí minister

Bývalý šéf oddelenia, ktoré skončilo v rukách policajnej inšpekcie, Ladislav Márton sa bez problémov vrátil na ministerstvo vnútra. A nie ako radový zamestnanec. Zrejme vzhľadom na jeho predchádzajúce pracovné skúsenosti sa mu opäť ušla vedúca funkcia. Márton dostal stoličku riaditeľa dopravy na sekcii hnuteľného a nehnuteľného majetku.

Pozíciu získal po tom, ako preukázal, že napriek obvineniu má čistý register trestov. Nikoho napodiv nezaujímalo, za akých okolností sa z neho stal ctihodný občan. Minister vnútra Robert Kaliňák namietal, že Ladislava M. opäť vrátil do služby v septembri 2005 jeho vtedajší nadriadený ešte za ministra Vladimíra Palka (vtedy KDH), a to na miesto skúšobného komisára.

„V marci 2008 z polície odišiel na vlastnú žiadosť,“ dodal Kaliňák. No vo februári 2013, za ministra Kaliňáka, ho prijali na ministerstvo vnútra ako civilného zamestnanca a o dva mesiace neskôr sa stal riaditeľom.

Po otázkach, ktoré sme poslali na ministerstvo, šéf rezortu Kaliňák prisľúbil, že dá prešetriť spôsob prijatia tohto zamestnanca a potom rozhodne o ďalšom postupe. Zaujímali sme sa aj o zvyšných štyroch mužov, ktorí v kauze figurovali ako obvinení.

Pátrali sme, či neskončili tiež na nejakom teplom mieste na ministerstve vnútra. „Dvaja odišli po štyroch a dvaja po piatich mesiacoch na vlastnú žiadosť. Nikto nebol znovuprijatý do Policajného zboru,“ dali nám vedieť z ministerstva.

Prepracovaný sudca

Sudca Pavol Dekánek bol zrejme veľký pracant. Počas svojho pôsobenia na súde bol viackrát disciplinárne riešený, jeho vinou sa dostal z väzby na slobodu muž považovaný za bosa skupiny jakšíkovcov i drogový díler. Tento rok v máji sa vzdal funkcie.

„Po jeho odchode nadriadení len otvárali oči. Po vykonaní revíznej kontroly a po nástupe nového vedenia súdu boli v súdnom oddelení menovaného sudcu zistené veľké nedostatky,“ povedal Pavol Adamčiak z bratislavského súdu. Pochybenie a nečinnosť zistili v šesťdesiatich prípadoch, Dekánkovi údajne hrozilo vyzlečenie z talára.

„Dňa 21. 5. 2014 bolo ostatným trestným sudcom Okresného súdu Bratislava I prerozdelených náhodným výberom pomocou technických a programových prostriedkov spolu 257 spisov,“ dodal Adamčiak.

Fatálne zanedbanie pracovných povinností sudcu Pavla Dekánka postavilo na nohy aj ministra spravodlivosti Tomáša Borca. Ako oznámil na tlačovke piateho septembra, podal na neho na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie. Dôvodom je práve jeho nečinnosť, pre ktorú sa približne päťdesiat prípadov skončilo premlčaním.

O začatí trestného stíhania sudcu môže rozhodnúť prokurátor Generálnej prokuratúry. Od septembra už na to pre novelizáciu ústavy nepotrebuje súhlas Ústavného súdu. „Ako sudca spôsobil škody nielen toho druhu, že prišlo k premlčaniu trestných činov a nastala obrovská morálna škoda, ale aj materiálne škody,“ povedal Borec.

Premlčaním skutkov totiž podľa neho zanikla aj civilnoprávna zodpovednosť, takže poškodení, ktorí mali nároky voči obžalovaným, si už nemôžu uplatniť svoj nárok.

Zodpovednosť prokurátora

Aj keď niet pochýb, že najväčší podiel na celom škandále nesie práve sudca Dekánek, a čiastočne aj jeho nadriadení, poriadne maslo na hlave má aj prokurátor. Ten mal totiž na nečinnosť sudcu upozorniť. A čo na to jeho nadriadení?

Postup prokurátora bývalej Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava a postup prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I v trestnej veci obvinených Ing. Ladislava M. a spol. preskúmal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava a prokurátor Generálnej prokuratúry.

„Krajskej prokurátorke v Bratislave bolo zo strany Generálnej prokuratúry uložené prijať adekvátne zákonné opatrenia vo vzťahu k prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bratislava I,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Prokurátor sa teda bude za celú vec zodpovedať. Aký trest ho čaká, sa nám nepodarilo zistiť. Vraj to nemožno zverejniť vopred. Možno ho aj pokarhajú.

VIDEO Plus 7 Dní