Tento týždeň uplynulo päť rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Jeho kolegovia z portálu Aktuality.sk si smutné výročie pripomenuli aj zostavením knižnej zbierky článkov, ktoré Kuciak napísal od roku 2015. Doplnili k nim aktuálne informácie, aká bola po rokoch koncovka jednotlivých článkov.

Kým aktéri viacerých káuz, ktoré zavraždený novinár odkryl, sú už odsúdení alebo trest čoskoro spoznajú, jeho vražda dosiaľ nebola právoplatne objasnená. Ale aj proces s partiou okolo odsúdeného zmenkového falšovateľa Mariana Kočnera, ktorého prokuratúra viní z objednávky Kuciakovej vraždy, sa blíži ku koncu. Predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová už pred mesiacom avizovala, že rozsudok by mohli vyhlásiť v apríli.

Špeciálna prokuratúra si verí, že tentoraz súd presvedčí o vine Kočnera a spol. nad všetky pochybnosti. Napomôcť tomu malo aj spojenie s prípadom objednávky vrážd právnikov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho, dôkazy tak podľa prokuratúry pôsobia presvedčivejšie, keďže vytvárajú časovo zrozumiteľnejší celok.

V prvom procese v roku 2020 bol Kočner spod obžaloby za vraždu Kuciaka oslobodený, Najvyšší súd to neskôr zrušil. Spolu s kamarátkou Alenou Zsuzsovou, ktorú prokuratúra obžalovala zo sprostredkovania vraždy, však akúkoľvek účasť na smrti novinára a jeho snúbenice odmietajú.

Nielen Kočner

Iba zhodou náhod vyšlo výročie tragédie na týždeň, keď by si mala vypočuť rozsudok bývalá sudkyňa Miriam Repáková. Rozhodovala v kauze Technopol Servis, ktorú otvoril Kuciak a súvisí s majetkovými spormi o administratívny vežiak Technopol v bratislavskej Petržalke. Ešte ako sudkyňa nezákonne rozhodla, že akcionárom Technopol Servis je partia okolo Kočnera. Keď pri vyšetrovaní vraždy novinára polícia zaistila Kočnerov mobil, ukázalo sa, že komunikoval aj s Repákovou. Bývalá sudkyňa sa ku skutku priznala a dohodla si podmienečný trest. V piatok by jej dohodu mal schváliť Špecializovaný trestný súd.

Aktuality.sk ešte minulý týždeň informovali o koncovke aj ďalšej veľkej Kočnerovej ekonomickej kauzy, ktorú odkryl Kuciak - vytunelovanie golfového areálu Welten v obci Báč na juhozápade Slovenska. Vinu chce priznať a dohodnúť si trest advokát Ján Falis, ktorý v minulosti pri dražbe nehnuteľností v Báči zastupoval firmu, ktorá bola blízka Kočnerovi. Polícia Falisa trestne stíha za poškodzovanie veriteľov.

Kuciak sa však zďaleka nevenoval iba kauzám spojeným s Kočnerom, pripomenuli jeho kolegovia na krste knižnej zbierky. Reportérka Aktuality.sk Annamária Dömeová spomenula napríklad kauzu nelegálneho obchodovania s liekmi na predpis, pri ktorej odkrývaní si Kuciak takisto skúsil takto objednať cez web, aby vystopoval predajcu a opísal spôsob jeho fungovania. „Pani, ktorá ich predávala, bola medzičasom odsúdená,“ povedala.

Treba chrániť tých, ktorí odhaľujú pravdu

Krst knihy Kuciak, ako sa zbierka článkov novinára volá, prilákala v pondelok 20. februára do bratislavskej Starej tržnice nielen najbližších zavraždeného páru a novinárskych kolegov, ale aj diplomatov, zástupcov medzinárodných novinárskych organizácií či prokurátorov.

Na udalosti sa zúčastnila podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre transparentnosť Věra Jourová, ktorú sprevádzal šéf zastúpenia eurokomisie na Slovensku Vladimír Šucha. Medzi hosťami sa objavila aj štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková či generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz (nominant OĽaNO). Práve s pôdou a pôdohospodárskymi dotáciami súvisel aj posledný Kuciakov nedokončený článok o pôsobení talianskej drogovej mafie ’Ndrangheta na Slovensku a po jeho zverejnení sa začalo veľa diskutovať o zlepšení transparentnosti prideľovania a kontroly dotácií. Na krste sa zastavila aj marketérka Simona Bubánová s manželom spevákom Jánom Kuricom či Karolína Farská, jedna z líderiek protestov Za slušné Slovensko, ktoré sa sformovali bezprostredne po vražde a boli najväčšie od Nežnej revolúcie v roku 1989. Do Bratislavy sa prišiel osobne prihovoriť rodine a kolegom aj syn zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia Matthew. „Táto kniha musí byť pripomienkou, že je nevyhnutné ochraňovať tých, ktorí odhaľujú pravdu vo verejnom záujme, či už sú to novinári, politici, alebo aktivisti,“ povedal v príhovore.