Je to otázka života a smrti, vraví Ivana Lacková. Súdny spor, ktorý vedie so sestrou Janou a s bratom Miroslavom proti otcovi, sa vlečie už deväť rokov. V júni sa vec vrátila na začiatok.

Bohatí a nešťastní

Ivana rozpráva veľmi jasne, úctivo, dáva si pozor, aby sa jej hlas nezlomil. Ťahajúce sa pojednávania, sťažnosti, dokazovanie, vypočúvania a iné súdne úkony ťažia hlavne zdravie jej sestry Jany. Kedysi krásna blondína bola miláčikom otca Ivana. Pred pár rokmi sa pokúsila ukončiť život skokom pod vlak. Zrážku s lokomotívou prežila, no prišla o ľavú nohu. Zlomená zostala aj psychicky.

Ivan Lacko býval obdivovaný muž, ktorý makal od úsvitu do mrku a domov nosil veľké peniaze. Päťčlenná rodina si mohla postaviť dve vily. Prvú v Medzeve na východe, druhú v Limbachu pri Pezinku.

„Keď sme vyrástli, zistili sme, že to boli všetko pochybné peniaze. Otec robil zvláštne obchody, zaplietol sa s čudnými ľuďmi, zadlžil seba aj nás na desaťročia,“ rozpráva Jana, ako vyšiel otec z manažérskej slávy mečiarovských Východoslovenských železiarní na márnosť. Až po rokoch sa dozvedeli, že mal otvorených 37 účtov a jedna z jehofiriem vlastnila aj vilu v Španielsku.

S manželkou a s deťmi sa Ivan Lacko postupne odcudzil a nakoniec sa od nich radikálne odstrihol. Dnes má takisto podlomené zdravie.

Otec pýta viac

Po rozvode rodičov v roku 2011 sa rozhodli deti veľkú vilu s bazénom, mramorom, parketami, luxusným nábytkom i barovým kútikom odkúpiť. Obchod s otcom sa však akosi nepodaril a súd o dom trvá od júla 2012. Prečo? Vraj pre „rôzne procesné dôvody“. Súdne prieťahy potvrdila v tomto prípade ombudsmanka, na ktorú sa deti Ivana Lacka obrátili.

Podstatou sporu je preukázanie zaplatenia kúpnej ceny. Platnosť kúpnej zmluvy ani prevod rodinnej vily žiadna zo zmluvných strán nespochybnila. Deti kupovali dom, ktorý mal pred desaťročím hodnotu asi 1,8 milióna eur. Podľa Ivana Lacka zaplatili však len zlomok ceny a chce, aby mu zvyšok doplatili. Deti zase tvrdia, že vyrovnanie celej čiastky potvrdil ich otec podpísaním kúpnej zmluvy. Dom sa vďaka tomu mohol na katastri na ne previesť.

Dcéra Ivana otcovi vyčíta, že ak padne súdne rozhodnutie v ich prospech, zakaždým sa odvoláva. Chce už mať celý spor za sebou, dom predať, pohnúť sa so svojím životom.

Aj Ivana Lacka mrzí, že vec sa doteraz právoplatne nerozhodla. „Zdá sa, žiaľ, že to niekomu vyhovuje,“ komentuje dlhoročné konanie jeho právnik, exposlanec za OĽaNO Miroslav Kadúc.

Že by naťahovanie sporu niekomu vyhovovalo, ťažko uveriť. Takéto reči však už roky vedú všetci zapojení do sporu.

Na začiatku

Čudné praktiky súdov vidia obe strany. „Zo skúsenosti môžem povedať, že čím väčšia je hodnota sporu, tým viac sa aj okolo jednoduchého prípadu môžu diať zvláštne a nezriedka pochybné veci,“ hovorí Kadúc.

FOTO dvojmiliónového domu v GALÉRII

Spor sa teraz z bratislavského krajského súdu opäť ocitol na stole pezinského okresného súdu, kde sa riešil pôvodne. Šéf súdu kolegov vyzýva, nech sa tým už konečne poriadne zaoberajú, a Kadúc hovorí, že do prominentnej aféry zapojí i ďalšiu inštanciu. „V rámci zákonných možností požiadame aj o dohľad ministerstva spravodlivosti.“

Prečítajte si aj: