Patrika Pachingera, právoplatne odsúdeného za podvod na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia, v stredu prepustili na slobodu z výkonu trestu odňatia slobody. Jeho prepustenie z Ústavu na výkon väzby (ÚVV) a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Bratislave potvrdil médiám deň predtým na Okresnom súde (OS) Bratislava I obhajca Pachingera Jaroslav Šášik. Na OS BA I Pachinger aktuálne čelí žalobe v inej kauze sprenevery.

53 miliónov korún

Pachinger je známy z kauzy podvodov na nebankovkách, v ktorej figuroval spolu s Dávidom Brtvom a Jozefom Majským. Vytváraním falošných pohľadávok voči spoločnostiam mala trojica spôsobiť škodu vtedajších 448 miliónov korún, zo zatvorených pobočiek sa mala pritom obohatiť o 53 miliónov korún.

V kauze nebankoviek ho uznal za vinného prvostupňový Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, napokon ho Najvyšší súd SR (NS SR) 28. marca 2018 odsúdil na sedem rokov väzenia. Od júla 2018 si odpykával zvyšok svojho trestu. V minulosti bol takmer päť rokov vo väzbe, tá sa mu zarátala do trestu.

Nemá dôvod

Pachinger aktuálne informácie, že Vrchný súd v Prahe zamietol sťažnosť Jozefa Majského voči väzobnému stíhaniu, odmietol komentovať so slovami, že "nemá na to dôvod". Upozornil, že v rámci nebankoviek mimo podaného dovolania na NS SR sa avizujú podania aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Spomínané pojednávanie v kauze sprenevery v utorok sudca OS BA I odročil na koniec októbra. Podľa obžaloby mal Pachinger v desiatich skutkoch v rokoch 2010 až 2013 od poškodených pod prísľubom vyplácania mesačných výnosov z poskytnutej sumy vylákať finančné prostriedky v celkovej čiastke 959.750 eur, ktoré však podľa prísľubu nezhodnotil, prípadne použil na vyplácanie iných. Tým mal poškodeným spôsobiť škodu v celkovej sume vyše 840.000 eur.