Ich životná úroveň v porovnaní s inými krajskými mestami nie je závideniahodná. V blízkom okolí nefunguje žiadna fabrika, či väčšia výroba, za najlukratívnejšie pracovné miesta považujú miestni ľudia úradnícke posty. Ako normálny, bežný príjem vnímajú sumu krúžiaca okolo päťsto eur. Ak niekto zarába osemsto eur, to už susedia hovoria, že si žije na veľmi vysokej nohe.

Nezávislý smerák

Súčasný primátor Banskej Bystrice oficiálne kandidoval ako nezávislý, v skutočnosti je to smerácky primátor ako vyšitý. Práve on pred parlamentnými voľbami pomohol Ficovi s balamutením voličov o vybudovaní úplne novej fabriky na výrobu dokumentov, v ktorej mali Bystričania nájsť až 1 200 pracovných miest. Bublina s dubajskou firmou spľasla krátko po voľbách. Miestnych ľudí eufória teda rýchlo prešla, ale Nosko ľutovať nemusí. Poslanci mu odklepli najvyšší možný primátorský plat.

S takmer piatimi tisíckami eur mesačne sa tak Nosko stal najlepšie zarábajúcim primátorom na Slovensku. Zvrchu sa môže pozerať na hlavy oveľa väčších miest, ba aj na ministrov vlády. Na úplné dokreslenie situácie treba pripomenúť, že Noskovmu predchodcovi Petrovi Gogoľovi, ktorý kandidoval ako skutočne nezávislý od politických strán, sa zástupcovia politických síl v meste mstili najnižším možným platom, aký zákon dovoľoval.

Trochu kamufláže

Mesto Banská Bystrica dalo zarobiť aj primátorovej manželke Eleonóre, ktorá pracuje ako exekútorka. Medzi zverejnenými faktúrami mesta sa tie pre pani primátorovú hľadajú ťažko, lebo iba ona dostala na označenie predmetu faktúry špeciálny kód vo forme slov „služby exekútora“. Všetky ostatné faktúry za exekučné práce pre Banskú Bystricu sú na webe mesta označené ako „odmena exekútora“.

Chceli sme vedieť, ako sa zástupcovia mesta dostali k spolupráci s pani primátorovou a hovorkyňa Banskej Bystrice Zdenka Sekerešová odpovedala: „Mesto Banská Bystrica od 1. januára 2015 až do 31. marca 2017 podávalo návrhy na vykonanie exekúcii úplne transparentne všetkým exekútorským úradom pôsobiacim na území mesta, a to náhodným výberom prostredníctvom právneho oddelenia Mestského úradu.“

Takže – primátorovu manželku vybrali náhodou a transparentne. Zaujímavé! Náhodný výber exekútorov pri pohľade na faktúry rozhodne nevyzerá ako náhodný, keďže drvivú väčšinu exekúcii pre mesto vykonával ten istý človek. Nejde síce o Noskovu manželku, ale o Jozefa Deáka. Počet faktúr s jeho menom o náhodnosti výberu nehovorí. Skôr z neho robí dvorného exekútora mesta.

Našťastie, od prvého apríla tohto roku už musia byť všetky návrhy na exekúcie podávané elektronicky na novozriadený exekučný súd a konkrétneho exekútora pridelí tento súd. S kamarátskymi kšeftami je tak koniec.