Nielen zábery z inaugurácie Petra Pavla nájdete v GALÉRII

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala vo štvrtok (9.3.) k inaugurácii novej českej hlave štátu Petrovi Pavlovi. Verejný odkaz mu napísala prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Na tej istej platforme Pavlovi gratuloval aj dočasne poverený premiér SR Eduard Heger, informuje TASR.

"Som rada, že na čele štátu, ktorý je Slovensku najbližší, je človek, s ktorým máme rovnaké hodnoty. Želám Vám veľa dobrých rozhodnutí. Teším sa na spoluprácu a už čoskoro aj na stretnutie v Bratislave," napísala Čaputová.

Zuzana Čaputová gratuluje Petrovi Pavlovi k inaugurácii.
Zdroj: twitter.com/zuzanacaputova

V súlade s tradíciou českých prezidentov Pavel uskutoční svoju prvú zahraničnú cestu na Slovensko, a to už na budúci pondelok (13. marca).

Čaputová bola Pavlovi zablahoželať k volebnému víťazstvu v jeho štábe v Prahe krátko skončení hlasovania v druhom kole prezidentských volieb 28. januára. Na Pavlovu inauguráciu však nemohla ísť, keďže v tom čase bol na Slovensku na návšteve holandský kráľ Viliam-Alexander s manželkou kráľovnou Maximou. Pavel preto na svoju inauguráciu nepozval ani prezidentov ďalších susedných krajín.

Z plánovanej Pavlovej cesty na Slovensko na budúci týždeň vyjadril potešenie aj Heger. "Gratulujem prezidentovi Petrovi Pavlovi k dnešnej inaugurácii. Vážim si, že aj on bude pokračovať v tradícii a jeho prvá zahraničná cesta bude smerovať na Slovensko," uviedol Heger.

Eduard Heger gratuluje Petrovi Pavlovi k inaugurácii.
Zdroj: twitter.com/eduardheger

Inauguračný deň novej českej hlavy štátu Petra Pavla sa skončil v priestoroch Katedrály svätého Víta na Pražskom hrade ekumenickou modlitbou za vlasť a prezidenta. Počas necelej hodiny zaznela aj skladba Te Deum od Antonína Dvořáka, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Hoci Pavel nie je veriaci, zahrnutím programu v katedrále do svojho inauguračného dňa chcel vyjadriť, že je prezidentom pre všetkých. V Kaplnke svätého Václava sa tiež s manželkou Evou pripojil k odriekaniu modlitby Otčenáš. Do podujatie v katedrále mala prístup aj verejnosť, ktorá mohla zaplniť jej bočné chodby.