Pavol Paška zomrel na infarkt len tri týždne po oslavách okrúhlej šesťdesiatky. Expolitik v minulosti hájil farby Smeru Roberta Fica, a po škandále s predraženým CT-ečkom v piešťanskej nemocnici abdikoval na post šéfa parlamentu. Toho následne nahradil Peter Pellegrini. Paška, ale nie je jediným vysokopostaveným štátnikom, ktorého trápili kardioproblémy.

Keď politika zradí srdce

Náročnou operáciou srdca si minulý rok prešiel aj expremiér Robert Fico. Toho hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chôrôb v Bratislave, kde mu po trojhodinovej operácii voperovali dvojnásobný bajpas. Trápeniu so zdravím sa Fico snaží v súčasnosti vyhýbať aj aktívnym športovaním. Minulý rok na infarkt, podobne ako Paška zomrel aj dlhoročný novinár a politik Robo Beňo († 54). Ten podľahol kritickému zdravotnému stavu v sanitke po neúspešnom oživovaní.

Aj Robert Fico mal minulý rok problémy so srdcom a absolvoval náročnú operáciu.
Aj Robert Fico mal minulý rok problémy so srdcom a absolvoval náročnú operáciu.
Zdroj: David Duducz

Otec kontroverzných amnestií a expremiér Vladimír Mečiar sa musel v minulosti taktiež popasovať s problémami so srdcom. V rorku 2007 expolitikovi hrozil kvôli zúženým cievam infarkt a v nemocnici mu bol voperovaný štvornásobný bajpas. Operáciou srdca si v tom istom roku prešiel aj Mečiarov kolega z HZDS Ivan Kiňo. Ten absolvoval operáciu dvojnásobného bajpasu.

Na zlyhanie srdca zomrel vo videňskej nemocnici v roku 2002 aj exminister dopravy Alexander Rezeš († 53). Blízky človek Vladimíra Mečiara, podnikateľ a privatizér trpel zriedkavou diagnózou, tzv. rozšíreným srdcom. V tomto prípade hlavný životný orgán bol neprirodzene veľky a jeho činnosť tak bola obmedzená.

Nepodceňovať

Nočné rokovania, namáhavé situácie, hádky medzi konkurentmi či riešenie politických kríz. Dráha politika prináša množstvo vypätých situácií, ktoré sa môžu podpísať aj na zdravotnom stave. „Pri infarkte zohráva významnú úlohu napríklad stres, vysoký tlak, dochádza pri ňom k zúženiu ciev,“ podčiarkuje všeobecná lekárka Etela Janeková.

Podľa odborníčky k infarktu môže dôjsť aj napriek absolvovanej liečebnej kúre. „Sú prípady, keď sa infarktu nedá vyvarovať, no, samozrejme, najlepšia cesta ako mu predchádzať je návšteva lekára a vyšetrenia a liečba vysokého tlaku či tukov v krvi,“ konštatuje odborníčka.