Bývalý majiteľ televízie Markíza stojí na súde už za druhý zločin. Po obžalobe z objednávky vraždy ho prokurátor viní zo sfalšovania zmeniek v hodnote neuveriteľných šesťdesiatdeväť miliónov eur. Oba súdne procesy sa ešte len začali, ale už dnes je jasné, že sú pre vyčistenie spoločenského ovzdušia veľmi osožné. Každé pojednávanie viac a viac vyzlieka Pavla Ruska z drahých oblekov a ukazuje verejnosti kedysi vplyvného muža nahého - s úlisnou kožou hada plaziaceho sa pred mafiánskym bosom, s prstami špinavými od pohrávania sa s cudzími peniazmi a so starou vizitkou ministra hospodárstva zastrčenou za monitorovacím náramkom na vychudnutej nohe. Tejto podoby sa už zľakol aj inak poriadne ostrieľaný podnikateľ Marián Kočner.

Podpísal Rusko a Rusko

Z obzvlášť závažného zločinu falšovania cenných papierov je Rusko obžalovaný spolu s Kočnerom, ale ten radšej ostal trčať v leopoldovskej väznici, kde ho držia vo väzbe, a súd požiadal o pojednávanie v neprítomnosti. Zrejme si povedal, že svojou sprofanovanou tvárou radšej nebude verejnosť zbytočne provokovať.

Pavol Rusko a Marian Kočner koncom 90. rokov.
Pavol Rusko a Marian Kočner koncom 90. rokov.
Zdroj: Vladimír Benko

Súdny proces v kauze zmeniek ostro sledujú novinári. Nielen preto, že poškodenou stranou je v tomto prípade televízia Markíza. Rusko bol kedysi predsedom vládnej politickej strany ANO, spolupodieľal sa na riadení celej krajiny.

 

Podľa prokurátora sa Rusko a Kočner, inak kamaráti z detstva, niekedy v roku 2013 dohodli, že televíziu Markíza oberú o šesťdesiatdeväť miliónov eur. Vytvorili zmenky, podľa ktorých Kočner cez svoju firmu požičal Ruskovi ťažké peniaze, pričom za túto „pôžičku“ ručila televízia Markíza. Podpisy zmeniek datovali na jún roku 2000, keď Rusko pôsobil ako štatutár Markízy a mal oprávnenie podpisovať za televíziu všetky dokumenty. Preto sú na zmenkách vždy dva Ruskove podpisy. Raz sa podpísal ako vystaviteľ zmenky, druhýkrát ako avalista.

Marian Kocner Pavol Rusko na archívnej snímke, dnes sa už spoločne asi nesmejú.
Marian Kocner Pavol Rusko na archívnej snímke, dnes sa už spoločne asi nesmejú.
Zdroj: repro foto TV markiza

Šok z miliónov

Zmenkový kráľ Koč­ner nechal atrament na zmenkách schnúť tak dlho, aby sa nedalo bezpečne zistiť, kedy boli podpísané, čo je len obdobie dvoch rokov, a potom sa so štyrmi zmenkami obrátil na súd. Tvrdil, že Rusko nemá žiadny majetok, a on preto žiada vrátenie peňazí od Markízy ako od ručiteľa. V Markíze ostali šokovaní, však šesťdesiatdeväť miliónov eur nie je ani pre veľkú televíziu bezvý­znamný peniaz, a začali horúčkovito zisťovať, čo za zmenky Koč­ner vytiahol z rukáva. Keďže v žiadnych dokumentoch, v účtovníctve televízie, jednoducho nikde nenašli ani len zmienku o zmenkách, začali mať podozrenie, že ide o falzifikát, a vyplateniu Kočnera sa bránili.

Ruskov obhajca Marek Para: S fešnou asistentkou ťahajú spisy ku kauze sfalšovaných zmeniek na vozíku.
Ruskov obhajca Marek Para: S fešnou asistentkou ťahajú spisy ku kauze sfalšovaných zmeniek na vozíku.
Zdroj: Miroslav Miklas

Lenže prvé kolo súdneho procesu prehrali. Obchodná sudkyňa predvolala Ruska ako svedka a ten potvrdil, že zmenku podpísal. Aj ako súkromná osoba, aj ako predstaviteľ Markízy. V rámci obchodného sporu nebolo ďalej čo riešiť, sudkyňa prikázala Markíze vyplatiť Kočnera. Ale to už sa o zmenky zaujímal špeciálny prokurátor Ján Šanta. Na papiere sa pozreli súdni znalci a konštatovali, že Rusko sa v roku 2000 podpisoval inak. Jeho podpisy na zmenkách vyzerajú skôr ako podpisy na dokumentoch z oveľa neskoršieho obdobia. A hromadili sa ďalšie dôkazy spochybňujúce pravosť zmeniek.

Bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko: Sám potvrdil, že spolupracoval s Černákom a klamal obchodných partnerov.
Bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko: Sám potvrdil, že spolupracoval s Černákom a klamal obchodných partnerov.
Zdroj: TASR

Vinný či nevinný, ale stále podliak

Tak ako v prípade obžaloby z objednávky vraždy vtedajšej spolumajiteľky Markízy, aj v prípade zmeniek Rusko tvrdí, že je nevinný. A rovnako ho v oboch prípadoch jeho vlastná obhajoba diskvalifikuje zo slušnej spoločnosti. V kauze objednávky vraždy tvrdí, že neponúkal peniaze za smrť, ale áno, osobne šiel za Mikulášom Černákom ako za bosom mafiánskej skupiny a občas si aj zatelefonovali.

Aj k štyrom zmenkám predloženým Kočnerom sa veselo hlási, ale keď svoj podiel v Markíze predával, kupujúcemu ani necekol o týchto záväzkoch. Naopak, klamal, že Markíza žiadne záväzky nemá. Vďaka tomu mohol za predaj Markízy zhrabnúť oveľa, oveľa viac peňazí. Otázne dokonca je, či by vôbec niekto Markízu kúpil s vedomím, že raz bude možno treba vyplatiť bianko zmenky. Bianko znamená to, že vymáhať možno úplne hocijakú sumu. Aj jedno euro, aj miliardu eur.

Slintoš: Tak Ruska nazývali ešte v časoch, keď šéfoval v Markíze.
Slintoš: Tak Ruska nazývali ešte v časoch, keď šéfoval v Markíze.
Zdroj: Tony Štefunko

Piata zmenka

Na nečisté svedomie Pavla Ruska sa podarilo prokurátorovi Šantovi zaútočiť hneď na prvom pojednávaní. V súdnej sieni mu znenazdajky ukázal papier, ktorý by mal byť ďalšou zmenkou podpísanou Ruskom. Piatou s rovnakým dátumom. Rusko znervóznel: „Nepredpokladám, že existujú viac ako štyri zmenky. Nepamätám sa, že by som ju podpisoval.“Na viac sa nezmohol. Piatu zmenku ani nepoprel, ani ju nevysvetlil. Takže aj tí, ktorí spočiatku jeho verzii verili, ostali zneistení.

Možno práve piata zmenka vyprovokovala Mariána Kočnera do akcie. Hneď na druhý deň jeho obhajcovia hlásili súdu, že zmenil názor. Zrazu kašle na vlny nevôle, ktoré sa zdvihnú vždy, keď sa niekde objaví. Chce vypovedať. Cíti, že prihára, a snaží sa zachrániť. 

Viac FOTO zo súdu v kauze zmenky si pozrite v GALÉRII >>