Tip na článok
Vladimír Mečiar rozširuje svoju zbierku nehnuteľností. Sídlo HZDS kontroluje osobne.

Pažravec? Mečiar sa zmocnil budovy HZDS

Obrovská budova, v ktorej sídli HZDS, pripadla Vladimírovi Mečiarovi. Odídenci z hnutia sa zhodujú, že to bola len otázka času

Mohlo v nej bývať až sedemdesiat nájomníkov, ak by sa uskromnili s jednou izbou. Bývalá robotnícka ubytovňa na Tomášikovej ulici v Bratislave však už dávno neslúži podnájomníkom, ale niekdajšej dominantnej politickej sile a dnes už umierajúcemu Hnutiu za demokratické Slovensko. Teraz bude slúžiť najmä jej predsedovi.

Vladimír Mečiar sa v auguste minulého roka potichu stal jediným majiteľom eseročky Salus, ktorá je zasa jediným majiteľom budovy. Zoznam hodnotných nehnuteľností trojnásobného expremiéra sa tak rozšíril o lukratívny kúsok na ešte lukratívnejšom pozemku.

Miliónová budova

Realitní makléri odhadujú cenu budovy bývalej ubytovne minimálne na dva až tri milióny eur. Vnútri sa nachádza dostatok kancelárií na to, aby ich Mečiar mohol prenajímať, pričom pýtať by si mohol až okolo desať eur za štvorcový meter mesačne. V útrobách údajne ostali aj priestory, v ktorých sa dá bývať vraj sa využívali najmä po straníckych rokovaniach. Ak by sa Mečiar rozhodol na staré kolená podnikať s nehnuteľnosťami, sídlo HZDS by mohol vrátiť do podoby vhodnej na bývanie. Vzhľadom na výbornú polohu by na tom mohol len získať.

Niekdajšie štátohnutie sa v budove „ubytovalo“ na prelome rokov 1991 a 1992, teda približne trištvrte roka po svojom vzniku. Podľa katastra nehnuteľností dostalo budovu na základe hospodárskej zmluvy pravdepodobne prevodom správy národného majetku. V roku 2000 sa firma Salus stala kúpnou zmluvou jej jediným majiteľom. V období úspešných rokov hnutia tu mali svoje kancelárie poslanci, europoslanci, Hnutie mladých za demokratické Slovensko, konali sa tu tlačové konferencie, koaličné rady za prvej vlády Roberta Fica i viac či menej vydarené oslavy volebných výsledkov.

Až do augusta minulého roka bolo jediným majiteľom firmy Salus HZDS. Potom ho vystriedal predseda. Pritom v decembri, teda celé štyri mesiace po tom, ako sa „šikovne“ firmy a budovy zmocnil, Mečiar na otázku, či sa budova bude predávať, odpovedal či, presnejšie, drzo zaklamal: „Neviem. To si musí vyriešiť nové vedenie.“

Sídlo HZDS dnes namiesto strany kontroluje predseda osobne. Foto: Július Dubravay

Aký dlh?

Vladimír Mečiar zatiaľ o prevode vlastníctva budovy zaryto mlčí. Objavili sa informácie, že nehnuteľnosť získal za splatenie dlhu hnutia vraj mohlo ísť o vyše miliónový starší dlh voči Martine a Ľubomírovi Michálkovcom. Na podrobnosti sme sa chceli opýtať ústredného tajomníka HZDS Tibora Cabaja, ktorý však odmietol odpovedať na otázku, o aký dlh išlo. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať ani komentovať to, čo sa popísalo v médiách,“ povedal.

Ani oslovení straníci nevedeli k celej veci nič povedať. Jediná, ktorá avizovala, že sa Mečiara na prevod spýta, bola Katarína Tóthová. Urobiť tak chce na najbližsom predstavenstve, ktoré by sa malo konať na jar.

Bývalí členovia strany Milan Urbáni a Zdenka Kramplová neboli informáciami o zmene majiteľa fi rmy Salus nijako prekvapení. „Smerovalo to k tomu. Posudzujem to na základe vlastných skúseností. Bola som len prekvapená, na základe čoho budovu previedli, muselo byť predsa nejaké rozhodnutie, grémium a podobne. Ale myslím, že Mečiara sa na to nikto z HZDS pýtať nebude,“ hovorí Kramplová.

Milan Urbáni s odstupom času na hnutie a jej šéfa nespomína v najlepšom svetle: „Žil som tam s nimi, a preto viem, že osobný záujem prevláda nad spoločenským. Mečiarovo meno už radšej nechcem nikdy počuť.“

VIDEO Plus 7 Dní