Príbeh domova seniorov na Heydukovej ulici v Bratislave znie ako z kriminálneho filmu. Po zásahu mužov zákona odtiaľ museli odísť všetci klienti, za ktorých mali ich príbuzní vraj mesačne platiť od 700 do 1 100 eur. Dvoch ľudí z domova polícia obvinila z poškodzovania zdravia. Ide o 51-ročného Ivana B. a len 18-ročnú Vanessu P.

Špecializované lôžkové zariadenie Iris na Heydukovej ulici, v ktorom podávali pacientom lieky dve osoby bez predpísanej odbornej spôsobilosti.
Špecializované lôžkové zariadenie Iris na Heydukovej ulici, v ktorom podávali pacientom lieky dve osoby bez predpísanej odbornej spôsobilosti.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Kuchár lekárom?

Policajti na prípade pracovali niekoľko mesiacov. „Podľa doposiaľ zabezpečenej dôkaznej situácie obvinení od presne nezisteného času a dňa v roku 2016, až do dňa 03.07.2018 v priestoroch zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby na Heydukovej ulici v Bratislave indikovali a podávali osobám umiestneným v tomto zariadení rôzne lieky a liečivá aj napriek skutočnosti, že nemali predpísanú odbornú spôsobilosť na takéto úkony,“ vraví policajný hovorca Michal Szeiff.

Polícia vykonala raziu v Dome seniorov na Heydukovej ulici v Bratislave.
Polícia vykonala raziu v Dome seniorov na Heydukovej ulici v Bratislave.
Zdroj: FB Polícia SR

Ako dopĺňa, lieky podávali intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet ako aj kvapiek. „Pričom takýmto podávaním mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia osôb, privodiť predávkovanie, poddávkovanie či spôsobiť smrť,“ vraví Szeiff.

Porušovali takmer všetko

Obvinení sa podľa hovorcu dopúšťali konania v rozpore s platnou legislatívou upravujúcou túto činnosť, konkrétne v rozpore so zákonom o zdravotníckych pomôckach, zákonom o zdravotnej starostlivosti, zákone o sociálnych službách, zákone o živnostenskom podnikaní ako aj viacerých vyhlášok Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Ivan B. sa podľa bývalého zamestnanca nechal oslovovať pán doktor. Na internete sa pri hospici umiestnenom na tej istej adrese uvádza meno Ivana B. s troma titulmi pred menom a jedným za. Oboch vzal dnes súd do väzby kvôli obavám, že by mohli ujsť. Voči rozhodnutiu sa odvolali.

Viac o prípade sa dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.