Ktorý politik, by ako premiér vedel robiť dobré meno SR v zahraničí? Viac nájdete GALÉRII

Exkluzívne pre TV Markíza pripravila agentúra Focus prieskum, ktorého výsledky vyznievajú nanajvýš zaujímavo. Okrem toho, že meranie ukázalo prekvapujúci signál z tábora voličov OĽANO, potvrdilo sa tiež to, že občania na Slovensku nerobia veľké rozdiely medzi šéfom hnutia Republika Milanom Uhríkom či predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom.

Agentúra podľa portálu tvnoviny.sk realizovala prieskum v dňoch 19.4. – 26.4.2023 na vzorke 1013 respondentov. A tí dostali otázku: Prečítam Vám mená niektorých politikov. Teraz si, prosím, predstavte, že by sa daný politik stal premiérom (predsedom vlády) na Slovensku. Vedel by podľa Vás dobre reprezentovať Slovensko v zahraničí?

Komu ľudia najviac dôverujú v rámci zahraničnej politiky. Pozrite si GALÉRIU

Výsledky napokon potvrdili dlhodobé trendy reflektujúce na popularitu jednotlivých politických lídrov a strán, na čele ktorých stoja. Najviac respondentov, až 52 percent, si myslí, že najlepšie reprezentujúcim Slovenskú republiku navonok by bol Peter Pellegrini. Za ním nasleduje Robert Fico, ktorý za lídrom strany Hlas zaostáva o výrazných 12 percent. Ficovi ako premiérovi, ktorý by vedel robiť SR dobré meno v zahraničí, verí rovných 40 percent opýtaných.

Po Pellegrinim a Ficovi sú v rebríčku politici plece pri pleci

Na ďalších miestach v rámci tohto prieskumu, však už medzi politikmi žiadne priepastné rozdiely nie sú. Prakticky bok po boku sa umiestnili lídri ako Eduard Heger (Demokrati/26%), Milan Uhrík (Republika/ 24%). Nasledujú Boris Kollár (Sme rodina) a Michal Šimečka (PS), ktorí získali po 23 percent. "Dvadsaťpercentnú hranicu tesne prekročil aj Milan Majerský (KDH). Presne 20 percent respondentov dôveruje v otázke reprezentácie v zahraničí Andrejovi Dankovi," informoval spravodajský web TV Markíza.

Rebríček uzatvárajú šéf SaS Richard Sulík s 19 percentami, pričom na jeho samom chvoste sú predseda ĽSNS Marián Kotleba (9%) a líder OĽANO Igor Matovič (7%)

Voliči OĽANO dali košom Matovičovi

Zaujímavým výsledkom prieskumu je dozaista aj hlasovanie fanúšikov OĽANO. Voliči tohto hnutia ako jediní dali košom lídrovi svojej strany. V otázke zahraničnopolitickej reprezentácie dôverujú viac Hegerovi (79 percent) ako Igorovi Matovičovi (62 percent).

Prieskum sa pripravoval ešte pred definitívnym pádom Hegerovej vlády, ktorú už medzičasom vystriedal kabinet odborníkov prezidentky Zuzany Čaputovej.

Kompletné výsledky PRIESKUMU nájde v GALÉRII