Situácia na hraničných priechodoch je pokračovaním vojny vlády SR s vlastnými občanmi. Vyhlásil to expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Na stredajšej tlačovej konferencii vyzval vládu, aby prestala rozdeľovať občanov na dve skupiny - očkovaných a neočkovaných. Rovnako hovorí o potrebe vyriešiť situáciu pre pendlerov. Opätovne kritizoval režim na hraniciach.

Pellegrini skonštatoval, že betónové zátarasy a uzavreté hraničné priechody patria do obdobia studenej vojny a nie do zvládania pandémie v 21. storočí medzi dvoma spriatelenými demokratickými krajinami. Podčiarkol, že každý občan má právo na slobodný pohyb a rozhodnutie pracovať v zahraničí či žiť v pohraničných oblastiach. "Každý jeden deň chodia na Slovensko do práce, tvoria tu hodnoty, platia dane, väčšinu času tu žijú" poznamenal s tým, že aj pendleri sú rovnakí občania ako tí, ktorí za prácou nedochádzajú cez hranice a nemali by sa len preto radiť do špeciálnej skupinky, ku ktorej sa bude negatívne pristupovať.

Expremiér hovorí o neschopnosti vlády, ktorá rezignovala na všetky nástroje boja s pandémiou a jediné riešenie vidí v očkovaní. Opätovne kritizoval režim, ktorý znevýhodňuje nezaočkovaných. Pýta sa, ako si môže matka, ktorá živí svoje deti a potrebuje prechádzať do práce cez hranice dovoliť ešte platiť pravidelne PCR testy v prípade, ak sa nechce očkovať. Logiku nevidí ani v tom, že zaočkovaní, hoci aj chorí, môžu prekračovať hranice bez obmedzení. Nezaočkovaní podľa jeho slov nemôžu byť považovaní za občanov druhej kategórie a nemôžu im byť obmedzované práva.

Chcú postupne otvárať

Po schválení posilnenia personálnych kapacít príslušníkov, ktorí pomôžu s kontrolami na hraniciach, by chcela polícia postupne otvárať malé hraničné priechody, ktoré sú momentálne uzavreté. Uistil o tom minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

"Máme 33 malých hraničných priechodov, ktoré boli uzavreté, budeme sa snažiť postupne čo najviac z nich sprejazdniť,“ povedal po rokovaní vlády. Potvrdil, že sa takisto na vybraných hraničných priechodoch, kde to situácia dovoľuje, uvažuje o vytvorení špeciálneho pruhu pre zaočkovaných. Minister takisto naznačil, že ak dôjde v okolitých krajinách k zhoršeniu pandemickej situácie, sprísni sa aj režim na hraniciach. Poukázal pritom na rastúce reprodukčné číslo v Českej republike.

FOTO z hraníc v GALÉRII

Vláda v stredu schválila vyčlenenie do 500 ozbrojených príslušníkov Finančnej správy (FS) SR a do 200 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) denne do konca roka 2021 na zabezpečenie kontroly na hraniciach. "Podľa potreby a aktuálneho vývoja situácie budú nasadzovaní do hliadok spoločne s príslušníkmi polície na bývalých hraničných priechodoch na vnútornej schengenskej hranici s Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou a Poľskou republikou, ako aj na zabezpečovanie verejného poriadku a v súvislosti s opatreniami v boji proti novému koronavírusu na celom území Slovenskej republiky," vysvetlil rezort vnútra.