Podozrenia sú o to intenzívnejšie, že Pellegrini na jeseň minulého roku, teda v čase, kedy na byt čakal, presadzoval pre developerov z J&T a HB Reavis štatút významnej investície. Tá by im pri stavebných projektoch ušetrila milióny eur. Pellegrini teraz priznáva, že urobil chybu, keď vtedy o byte neinformoval.

„Aj svojim spolupracovníkom som hovoril, keď bude návrh na vláde, tak verejne poviem, že som v konflikte záujmov,“ hovorí.

Dnes by zaplatil viac

Každopádne, predseda vlády neurobil zlý obchod. Zmluvu o predbežnej zmluve na byt uzatvoril vo februári 2015 a jeho cena z dnešnej perspektívy bola viac než výhodná. Dnes by za svoju nehnuteľnosť musel zaplatiť podstatne viac.

Lukratívny výhľad
Lukratívny výhľad
Zdroj: Archív

Pellegriniho byt sa nachádza na najvyššom podlaží s panoramatickým výhľadom na Dunaj. Ide teda o byt, ktorý investor za bežných okolností nemusí ponúkať za zvýhodnenú cenu.

Meter štvorcový v byte hneď vedľa toho Pellegriniho ponúka za vyše 5000 eur, Pellegrini zaplatil za meter 3600 eur aj s DPH. Dve garážové miesta ho vyšli na ďaľších 48-tisíc eur. Hodnota jeho nehnuteľnosti dnes teda môže byť až 560-tisíc eur.

Hypotéka aj „keš“

Zľavu vraj s nikým nepreberal. „Vtedy som dostal projektové materiály, bol tam cenník a konzultoval som, či si môžem niečo také dovoliť. Teraz tá cena narástla, čo ma teší. Bola to dobrá investícia, byt si chcem nechať ako poistku do konca života aj keby som v ňom na starobu už nebýval.“

Premiér hovorí, že s jedným zo šéfov J&T, Petrom Korbačkom, sa o kúpe bytu nerozprával. „Bavili sme sa len o návrhu na štatút významných investícií,“ vraví.

Takto by mohol vyzerať byt premiéra Pellegriniho
Takto by mohol vyzerať byt premiéra Pellegriniho
Zdroj: Archív

Na možnú investíciu ho vraj upozornila Tatra banka, kde má už roky účet. Tam prebral aj možnosti financovania. Zobral si hypotéku 165-tisíc eur. Zbytok, teda 246 tisíc, vraj doplatil z úspor a niečo mu požičali rodičia.

Niekedy pätnásťtisíc, niekedy deväť

Okrem toho Peter Pellegrini priznal, že v majetkovom priznaní neuvádza príjem z kapitálových výnosov. „Nemusím to uvádzať. Niekedy je to 15-tisíc, niekedy 9-tisíc eur, záleží ako sa bankárke v danom roku darí s obchodovaním,“ prezrádza.

Akú sumu má v banke vyčlenenú na investovanie do cenných papierov nechce povedať. „Ale nespĺňam ani kritériá privátneho klienta,“ dodáva.

Vlastní viacero nehnuteľností

Rodený Banskobystričan nadobudol za posledné roky niekoľko nehnuteľností. V roku 2010 si kúpil byt v metropole stredného Slovenska. Nasledoval vidiecky dom aj s rekonštrukciou na Králikoch, kde bývajú jeho rodičia. Ten ho mohol vyjsť do 100 tisíc eur a 1,1 ára v obci Lukavica kúpil za 2 až 3 eurá za meter štvorcový.

Luxusná budova, v ktorej vlastní Pellegrini byt.
Luxusná budova, v ktorej vlastní Pellegrini byt.
Zdroj: Archív

Za hypotéku na byt v Zuckermandli posiela Pellegrini každý mesiac banke 800 eur. Okrem toho spláca ďalšie dve hypotéky. Podľa jeho slov sú nízke, keďže ich splatnosť je pred koncom. Jedna z nich je na 220 eur. Svoje mesačné náklady odhaduje na približne 1000 eur. Novonadobudnutú strechu nad hlavou ešte nemá zariadenú a tak ešte stále býva vo vládnom hoteli Bôrik, kde za ubytovanie neplatí. Vozidlo Lexus predal, keď dával dokopy peniaze na byt a na stravu dáva údajne minimum. Za posledných sedem rokov zarobil z verejných funkcií 283 tisíc eur.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ.

Prečítajte si tiež: