Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho podporia návrh na zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Predloženie návrhu do Národnej rady (NR) SR avizoval predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii vyzval všetkých poslancov parlamentu, aby návrh podporili.

"Som rád, že predseda NR SR si splnil svoj sľub. Bolo by to najelegantnejšie riešenie, prijať novelu ústavy, ktorá umožní poslancom skrátiť si volebné obdobie, alebo ktorá nakoniec dovolí aj vypísať referendum o predčasných voľbách, lebo dnes to ústava nedovoľuje," uviedol.

Pellegrini sa obáva, že zo strany koalície pôjde opäť o "úskok" a nenájde sa 90 hlasov na podporu novely. Vyzval poslancov, aby za návrh hlasovali. "Zmena ústavy ešte neznamená, že prídu predčasné voľby. Nech sa neboja o svoje stoličky, svoje platy. Nech za to zahlasujú. Je to len o tom, aby slovenská ústava do budúcna poznala takúto vec," ozrejmil a poukázal na vyjadrenie Ústavného súdu SR.

Čo sa týka aktuálnej politickej situácie a vládnej krízy, Pellegrini hovorí o smiešnom divadle. Neočakáva výsledok ani od piatkového rokovania vládnych strán. Počkať podľa Pellegriniho treba aj na to, s čím sa vráti z dovolenky líder OĽANO Igor Matovič. Predstaviteľom vlády odkázal, aby nezasadali vo vládnom hoteli Bôrik ako blázni, ale aby sa konečne vrátili do svojich úradov a robili niečo pre ľudí.

Jediná krajina na svete

Poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD podporia návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) na zmenu Ústavy SR, ktorá by umožnila skrátiť volebné obdobie. V piatok to vyhlásil šéf Smeru-SD Robert Fico.

Fico v tejto súvislosti hovorí o náleze Ústavného súdu SR. "Teraz sme svedkami pokusu dostať do ústavy to, čo žiadal Ústavný súd vo svojom rozhodnutí z minulého roku, pretože sme jediná krajina na svete, kde sa nedajú zorganizovať predčasné parlamentné voľby. Keby dnes bola kríza a všetci sa dohodneme, že chceme predčasné parlamentné voľby, nevieme ich vyvolať, lebo nemáme príslušnú zmenu v ústave," povedal na piatkovej tlačovej konferencii.

Šéf Smeru-SD sa pýta, kto za návrh okrem opozície a poslancov Sme rodina zahlasuje. Zdôraznil, že Smer-SD návrh podporí. Myslí si, že Kollárov návrh je hrou, ktorá nemá šancu na úspech. Jedinou cestou, ako zmeniť ústavu, je preto podľa neho referendum.

Kollár avizoval, že v piatok podá do NR SR návrh novelizácie ústavy, vďaka ktorej by sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách, respektíve poslanci by mohli hlasovaním ukončiť volebné obdobie. Návrh s koaličnými partnermi nekonzultoval. Ak novelu predloží, malo by sa o nej rokovať na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu, ktorá sa má začať 13. septembra.

Opozícia minulý rok vyzbierala podpisy na vyhlásenie referenda s otázkou, či ľudia súhlasia, aby sa skrátilo volebné obdobie parlamentu a boli predčasné voľby. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa na ÚS obrátila s tým, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou. Ústavný súd navrhovanú otázku označil za protiústavnú.