Tip na článok
Dali na iný: Vyše 500-tisíc eur z miliónovej dotácie dalo mesto Poprad na úplne iný cyklochodník. Vedie opačným smerom.

Peniaze daňovníkov opäť zmizli v čiernej diere. Mali ísť na cyklotrasy

Vláda odklepla Popradu v novembri 2009 milión eur na vybudovanie cyklotrasy. Doteraz z nej nestojí ani kilometer, využitie peňazí nikto nekontroloval.

Galéria k článku (4 fotografie )
V Ubli: Posledné výjazdové rokovanie vlády sa konalo pár dní pred komunálnymi voľbami.
Anton Danko: Tvrdí, že je všetko v poriadku, hoci chodník pre cyklistov neexistuje a miliónová dotácia naň určená je dávno minutá.
Touto poľnou cestou by mal viesť cyklochodník z Popradu, časť Veľká, do Starého Smokovca. Nestojí z neho ani meter.

Už sa stalo pravidlom, že slovenská vrchnosť, najmä pred voľbami, šafári s peniazmi daňových poplatníkov, akoby štátna kasa nemala dna. Ináč to nebolo ani pred uplynulými komunálnymi voľbami.

Len pár dní pred výberom primátorov, starostov a poslancov mestských i obecných samospráv si vláda urobila výjazd do Uble na východnom Slovensku, kde štedro rozdala viac ako dva milióny eur. Vraj na aktivity, ktoré zlepšia sociálno-ekonomickú situáciu v okolitých okresoch.

Nevedno, čo presne mal jednofarebný kabinet Smeru na mysli, no zostáva dúfať, že uvedené milióny skutočne pomôžu obyvateľom tohto ťažko skúšaného regiónu. Nie vždy sa totiž stane, že pridelené dotácie skončia presne tam, kde pôvodne mali. Konkrétnym príkladom je milión eur, ktoré ešte v novembri 2009 vláda priklepla mestu Poprad.

Peniaze boli určené na vybudovanie cyklotrasy do Starého Smokovca. Odvtedy prešlo päť rokov a cestu pre cyklistov na tomto úseku by ste hľadali márne.

Podpora turizmu

Písal sa 25. november 2009 a vláda premiéra Roberta Fica sa vybrala rokovať pod končiare Vysokých Tatier. Hoci boli tri dni pred druhým kolom župných volieb, šéf kabinetu vylúčil, že výjazdové rokovanie sa deje kvôli podpore smeráckeho kandidáta na post prešovského župana Petra Chudíka.

Po zverejnení výsledkov zasadnutia muselo byť všetkým jasné, že Fico netára do vetra a že výjazd na východné Slovensko nemožno v žiadnom prípade spájať s akousi predvolebnou kampaňou.

Páni ministri sa síce nestihli venovať najpálčivejším problémom tohto regiónu, ako je rómska otázka, nedostatok pracovných príležitostí či rozvoj infraštruktúry, zato rozdali milióny eur na rozvoj turizmu a cestovného ruchu.

Napriek vrcholiacej ekonomickej kríze našli v rozpočte neuveriteľných osem a pol milióna eur na také veci, ako je transformácia a modernizácia športového areálu FIS na Štrbskom Plese či zriadenie Centra pre rozvoj turizmu vo Vysokých Tatrách.

Milión eur sa ušiel aj mestu Poprad, a to na výstavbu cyklistického chodníka do Starého Smokovca. Peniaze prišli na účet mesta 21. decembra 2009 a, ako sme sa aktuálne dozvedeli, dávno sa už minuli.

„Mesto Poprad vykonalo zúčtovanie týchto prostriedkov v roku 2012 za rok 2011. V zúčtovaní predloženom ministerstvu financií vykázalo použitie dotácie na stanovený účel a v stanovenom objeme,“ dala nám vedieť hovorkyňa ministerského úradu Alexandra Gogová.

Všetko by teda malo byť v najlepšom poriadku. Avšak len do chvíle, kým sa pod Tatry nevyberiete hľadať ten cyklistický chodník, na ktorý boli peniaze určené. Chodili by ste zbytočne. Päť rokov od pridelenia dotácie nestojí ani meter z avizovanej cyklotrasy.

Dosluhujúci primátor Popradu Anton Danko, ktorému dali voliči po troch obdobiach neobmedzeného vládnutia stopku, však nechápe, v čom je problém. Jeho úrad vraj konal tak, ako káže zákon a pravidlá. Z miliónovej dotácie šlo vyše 380-tisíc eur na výkup pozemkov pod predmetný cyklochodník, teda na trase Poprad, časť Veľká - Starý Smokovec.

Takmer 70-tisíc eur sa minulo na jeho projektovú dokumentáciu. Zvyšných zhruba 550-tisíc eur sa rozhodli využiť na dobudovanie cyklotrasy - síce na úplne inom úseku mesta, konkrétne zo sídliska Juh VI do Kvetnice, ale, ako pán Danko zdôraznil, „môžem vám povedať, že to nie je v rozpore s podmienkami pridelenia dotácie, lebo presne tohto som sa bál aj ja. Preto som si na to dával veľký pozor. Prekonzultoval som to a povedali mi, že je to v poriadku“.

Logika podľa neho nepustí. Vláda dala peniaze na cyklochodník do Starého Smokovca a je vraj jedno, s ktorou časťou Popradu budú Vysoké Tatry spojené.

Skutočnosť, že z účelovo pridelených peňazí išlo 550-tisíc eur na úplne iný cyklochodník, ktorý sa bude s Vysokými Tatrami spájať ťažko, keďže vedie opačným smerom a peniaze na prípadné spojenie chýbajú, zostala nepovšimnutá.

Absurdistan

Zhrnuté a podčiarknuté, vládna dotácia milión eur je v lufte a z cyklistického spojenia významného pre cestovný ruch nie je nič. Odchádzajúce vedenie mesta malo pritom veľkolepé plány. Vybudovanie zhruba dvanásťapolkilometrovej cyklotrasy so začiatkom v popradskej časti Veľká cez obec Gerlachov do Starého Smokovca malo stáť podľa odhadov takmer šesť miliónov eur.

S odstupom času sa však zdá, že v novembri 2009, keď vláda štedro rozdávala peniaze daňových poplatníkov, nemalo mesto Poprad v súvislosti s cyklochodníkom do Starého Smokovca pripravené absolútne nič. Ani len plán, ako získať zvyšných päť miliónov eur potrebných na vybudovanie celej cyklotrasy. Keď sme sa primátora

Danka ešte počas jedného z posledných zastupiteľstiev pýtali, ako zháňajú chýbajúce peniaze, bez okolkov odvetil: „Nezháňame, lebo je to ťažké. Čakáme na fondy.“ Keď sme zisťovali, o aké konkrétne fondy sa mesto uchádza, dozvedeli sme sa, že „o žiadne“.

„Veď nebolo nič vypísané,“ odzbrojil nás muž, ktorý viedol mesto dlhých dvanásť rokov. Vzápätí sa pustil do vysvetľovania, že to nie je také jednoduché, že treba veľa pozemkov vykúpiť a že predsa na takom projekte musia spolupracovať aj iné samosprávy, ako napríklad mesto Vysoké Tatry. Motanie pána Danka nemalo konca.

Nič nevie

Keď prišla reč na pozemky pod plánovanú a dodnes neexistujúcu cyklotrasu, ktoré Poprad kúpil od vyše stovky vlastníkov za celkových 380-tisíc eur, opäť nás zaskočil. Sebaisto priznal, že ceny pozemkov neurčoval znalec. Veď ako by to bolo?! Vieme si vraj vôbec predstaviť, aké by boli nízke? A ako by k tomu tí nešťastní majitelia prišli?! Všetko to bolo o dohode. Kto si koľko zjednal, toľko dostal.

Pohľad do registra zmlúv naznačuje, že pri výkupe pozemkov boli predsa len dodržané nejaké pravidlá. Väčšine vlastníkov zaplatilo mesto zhruba štyridsať eur za štvorcový meter. Teda naozaj veľmi slušná cena. Z katastra nehnuteľností však vyplýva, že k niektorým pozemkom nachádzajúcim sa v blízkosti plánovanej cyklotrasy sa dostal aj Danko.

Pozemky boli na neho prepísané postupne, od marca do júna tohto roka. Dankove parcely majú rozlohu niečo vyše dvoch tisíc štvorcových metrov, z toho približne päťsto štvorcových metrov mu ktosi daroval. Podarilo sa nám zistiť, že šlo o známeho popradského lekára, ktorého rodina predávala mestu pozemky pod plánovaný cyklochodník.

Na otázku, prečo Dankovi pozemok daroval, neodpovedal. Vraj nemá potrebu k téme sa vyjadrovať. O čosi zhovorčivejší bol Danko, ktorý tentoraz prekvapil svojou úprimnosťou. Keby vraj vedel, že nás budú jeho pozemky trápiť, dal by za ne hoci len euro, ale už by v katastri bola zaznačená kúpna zmluva, a teda by sme sa v tom nemali prečo vŕtať.

„Ale viete čo? Musím vám povedať, že až keď som zistil, že sa o pozemky zaujímate, nedalo mi a poriadne som pozrel, kde sa vlastne nachádzajú a že sú popri plánovanom cyklochodníku. A pýtate sa, prečo mi ich daroval? Myslím, že preto, že tá cena bola taká smiešna, veď by išlo asi o desať centov za štvorcový meter, že sa hanbil mi to predať,“ odzbrojil nás Danko, ktorý nemal problém vysvetliť, na čo pozemky vlastne potreboval.

„Ja vám to presne vysvetlím. Ja som v poľovníckom združení Gerlach Batizovce a keď chcem mať istotu, aby som v tom združení bol vždy, tak je dobré, že budem mať vlastnícky podiel v tomto združení.“

Skutočnosť, že myslel na zadné vrátka, sa Dankovi napokon vyplatila. V spomínanom poľovníckom združení doteraz mohol byť najmä vďaka tomu, že mesto Poprad je vlastníkom lesov nachádzajúcich sa v pôsobnosti poľovníckeho združenia Gerlach.

No a Danko ako hlavný štatutár mesta jednoducho využil svoju pozíciu na to, aby mohol poľovnícku záľubu pretaviť do členstva v združení. Po odchode z postu primátora by zrejme musel opustiť aj poľovnícky spolok. Ak by nevlastnil pozemky v jeho revíri.

Kontrola zbytočná

Po zistení nezrovnalostí ohľadom využitia miliónovej dotácie sme sa obrátili na ministerstvo financií. Zaujímalo nás, či vôbec niekto kontroluje využitie peňazí, ktoré vláda tak štedro rozdeľuje na svojich výjazdových rokovaniach.

Z ministerstva financií sme sa dozvedeli, že „overenie uvedených prostriedkov nebolo vybrané do plánovanej vzorky na vykonanie auditu. Výber vzorky na audit podlieha zhodnoteniu rizikovosti a výšky prostriedkov, pričom ministerstvo financií prihliada pri plánovaní aj na identifikované podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami…“.

V Poprade, ktorý viedol primátor podporovaný stranou Smer, zrejme žiadne riziko nezaznamenali. Alebo milión eur nestál nikomu za kontrolu.

Ako rozdávali

Druhá vláda Roberta Fica, ktorá nastúpila k moci v marci 2012, bola doteraz výjazdovo rokovať jedenásťkrát. Prinášame prehľad finančných prostriedkov, ktoré počas týchto zasadnutí pre dané regióny vyčlenila:

6. jún 2012 Poltár - tri milióny eur 22. august 2012 Nové Sady - zaoberala sa Zákonníkom práce 26. september 2012 Michalovce - dva milióny eur 24. október 2012 Gabčíkovo - pri príležitosti 20. výročia vybudovania a prevádzky Vodného diela Gabčíkovo 5. december 2012 Krásno nad Kysucou - 1,1 milióna eur 2. október 2013 Košice - dva milióny na sociálno-ekonomickú podporu mesta plus šesť miliónov eur ako stimuly pre firmy IBM a T-Systems 9. október 2013 Handlová - 4,5 milióna eur 22. január 2014 Šenkvice 5. marec 2014 Horné Orešany - 2,5 milióna eur 8. október 2014 Žilina - 10 miliónov plus odpustenie pôžičky vo výške 17,5 milióna eur, ktorú mesto dostalo na výstavbu obytnej zóny v Krasňanoch kvôli automobilke Kia 12. november 2014 Ubľa - dva milióny eur

VIDEO Plus 7 Dní