Tip na článok
Trochu si prilepšila: Božena Kováčová mala zmluvne dohodnuté práce takmer za šesťdesiattisíc eur.

Peniaze z eurofondov na sociálny projekt sa ušli aj smeráckej starostke

Zrejme sfalšované prezenčky korešpondujú s „omylom“ vo výkaze práce, za ktorú dostávala smerácka starostka peniaze z eurofondov.

Galéria k článku (4 fotografie )
Trochu si prilepšila: Božena Kováčová mala zmluvne dohodnuté práce takmer za šesťdesiattisíc eur.
Najkrajší dom v Janovej Lehote je starostkin: Aj prácou v samospráve sa dá slušne uživiť.
Smeráčka: Pani starostka na webovej stránke Smeru pri slávnostnom odovzdávaní ihriska spolu s Robertom Ficom.

Je to veľa peňazí, netvrdím, že nie. Ale dostala som takú ponuku a nevidela som dôvod na odmietnutie, - hovorí starostka Janovej Lehoty Božena Kováčová o zmluvách dotovaných z eurofondov, vďaka ktorým si mala svoj bežný príjem zvýšiť o peknú sumu - takmer šesťdesiattisíc eur.

Hodinovú sadzbu 37,50 eura, teda vskutku veľkopanskú taxu, si pani Kováčová mala oddrieť napríklad účasťou na konferenciách, workshopoch a besedách.

Sfalšované prezenčky?

Pozreli sme sa bližšie, ako ťažko odpracovala Božena Kováčová desaťtisíce eur, a zistili sme, že čosi nie je v poriadku. Napríklad vo februári 2011 na projekte odrobila tridsaťosem hodín.

Z toho dvanásť hodín venovala prezentácii novely zákona o sociálnych službách na zasadnutiach obecných zastupiteľstiev v Hliníku nad Hronom, Dolnej Ždani a Brusne. Lenže v uvedených dňoch sa podľa informácií zverejnených týmito obcami na internete zastupiteľstvá u nich nekonali! Čo na to pani starostka?

„Pracovný výkaz z februára 2011 vám môžem ukázať,“ otvára starostka počítač a ukazuje: „Ako vidíte - 1. februára som bola štyri hodiny v Hliníku nad Hronom. Na komisii sociálnych vecí som prezentovala zákon o sociálnych službách. Je tu síce napísané, že na obecnom zastupiteľstve, ale bola som na sociálnej komisii. Jediná chyba je, že som to takto dala do výkazu. To isté platí o 5. februári, keď som bola na komisii v Dolnej Ždani a 25. februára na sociálnej komisii v Brusne. Aj tu som len omylom zapísala, že išlo o obecné zastupiteľstvo.“

Božena Kováčová pracuje posledných dvadsaťtri rokov ako starostka, takže je nemysliteľné, aby nechápala rozdiel medzi zasadnutím obecného zastupiteľstva a nejakej komisie. Zato asi tuší, že potvrdiť či vyvrátiť zasadnutie nejakej obecnej komisie v konkrétny deň pred dvomi rokmi vôbec nie je jednoduché.

Ale vráťme sa späť k tomu, čo máme čierne na bielom. A to je Kováčovej výkaz práce s údajmi o zasadnutí obecných zastupiteľstiev a tiež prezenčné listiny z týchto zasadnutí. Na prezenčkách, zrejme sfalšovaných, datovaných presne na termíny, ktoré má Kováčová uvádzané vo výkaze údajne omylom, je aj jej podpis.

„Tieto prezenčky som nikdy neprikladala k výkazom. Chcete mi tvrdiť, že boli na ústredí? Neexistuje! Tieto prezenčky boli u mňa na stole, ale určite neboli nikde zaslané. Tu ich našiel človek a tu si ich za mojím chrbtom vyfotil.“

Najkrajší dom v Janovej Lehote je starostkin: Aj prácou v samospráve sa dá slušne uživiť. Foto: Vlado Kollár

Ublížená

Ak by sme aj pripustili, že tieto prezenčné listiny si nezabezpečila starostka na dokladovanie svojej práce, nepochybne ich za pravé označiť nemôžeme.

Zasadnutia obecných zastupiteľstiev sa v uvedených dňoch nekonali. Potom treba zodpovedať otázky, ako a prečo sa dostali záhadné prezenčky na stôl Boženy Kováčovej? A prečo majú práve dátum, ktorý pekne zapadá do jej výkazu činnosti, za ktoré poberala desaťtisíce eur? „Prezenčky mohli byť niekde na stole, ale určite neboli nikde zaslané. Neviem, ako sa táto prezenčka dostala k vám do rúk a ako to takto môže byť. Ja som nedokladovala svoju činnosť prezenčkami. Nie, nie,“ rozhodne krútila starostka hlavou.

O pár dní neskôr už Božena Kováčová tvrdila, že sme sa navzájom nepochopili. Slová o prezenčných listinách odfotených na jej stole síce nepopierala a ani poprieť nemohla.

Celý rozhovor sme s jej vedomím nahrávali a o odfotených prezenčkách hovorila dokonca opakovane. Problém podľa jej dodatočného vyjadrenia bol v tom, že ona vôbec nehovorila o prezenčkách, ktoré sme jej ukazovali. Hovorila vraj o celkom iných prezenčkách, ktoré s jej prácou expertky vôbec nesúvisia. „Celú záležitosť považujem za cielené dlhodobé napádanie mojej osoby,“ hovorí starostka a zrejme aj sama seba presvedčila, že je to tak.

Čudo na príkaz ministerstva

Milióny eur, z ktorých sa ušlo aj pani starostke, boli pripravené na národný projekt Centrum sociálneho dialógu SR, ktorý sa realizoval s podporou z Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Vtedajší riaditeľ Centra vzdelávania Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivan Bernátek podpisoval zmluvy ako na bežiacom páse, hovorí sa zhruba o stovke šťastlivcov, ktorí mali dostávať za každú „odrobenú“ hodinu takmer štyridsať eur. Tieto peniaze sa nehnusili ani samotnej ministerke Viere Tomanovej, rozkošné zmluvy s Bernátkom podpísala aj ona. Keď sa škandál prevalil, tvrdila, že peniaze získané z eurofondov daruje na charitu.

Božena Kováčová, starostka Janovej Lehoty, dediny v Kremnických vrchoch, podpisovala príkazné zmluvy s Bernátkom trinásteho mája 2010. Na prvý pohľad by ste odprisahali, že akýmsi nedopatrením podpísala tú istú zmluvu dvakrát, v skutočnosti však existujú dve zmluvy.

Papiere sú v podstate na nerozoznanie - je na nich rovnaký predmet činností, dohodnuté podmienky i lehota platnosti zmluvy. Riadok po riadku sa nelíši ani v jedinej bodke, ešte aj medzery sú rovnako nastavené. Rozdiel je iba v počte dohodnutých hodín, a tým aj v celkovej odmene. Prvá zmluva je uzavretá „len“ na 6 600 eur, druhá na 52 800 eur. Čo má toto čudo znamenať?

„Zmluva s väčším objemom hodín sa týkala vecí, ktoré robíme v rámci celého Slovenska, tá menšia zase Bratislavy a okolia. Prečo to nie je uvedené priamo v zmluvách, to ja neviem. Nikdy som si to neuvedomila,“ tvrdí starostka.

V Centre vzdelávania MPSVR SR nám vysvetlili, že dve zmluvy na totožné činnosti uzatvárali so všetkými osobami, ktoré na projekte pracovali.

Vraj preto, lebo „projekt bol multicieľový“, teda jednu časť určili pre Bratislavský samosprávny kraj a druhú pre zvyšok Slovenska.

Tento spôsob rozdelenia „bol určený minimálne riadiacim orgánom MPSVR“, a to nielen viacerými ustanoveniami, ale tiež samotnými zmluvami. Čiže príkaz na podpisovanie vždy dvoch takmer identických zmlúv nariadilo priamo ministerstvo vedené Vierou Tomanovou.

Správne orientovaná

Jedna zmluva či desať zmlúv podpísaných v ten istý deň, to môže byť záujemcom o lukratívnu prácu v podstate jedno. Hlavne, že to sype. Ale ako sa k takej práci dostať? Nad ministerkou Tomanovou sa zamýšľať nemusíme. Ona pomohla Bernátkovi, keď prišiel o flek riaditeľa Sociálnej poisťovne - jej slávne prosíkanie u Fica zachytili náhodou televízne kamery, tak sa jej Bernátek chcel asi trošku revanšovať.

Ale čo taká starostka Janovej Lehoty? Jasné, že aj ona patrí k „našim“. Čiperná členka Smeru, poslankyňa Banskobystrického samosprávneho kraja, môže na váhy prihodiť aj svoju dcéru. Lenka Kováčová pracuje ako asistentka smeráckej poslankyne Národnej rady SR Viery Šedivcovej.

„Ponuku na túto prácu som dostala ako predsedníčka sociálnej komisie v ZMOS-e. Pripomienkujem zákony týkajúce sa sociálneho rozvoja, čiže v projekte Centrum sociálneho dialógu Slovenskej republiky som pracovala ako jeden zo sociálnych partnerov, ako expert,“ tvrdí starostka Kováčová a zdôrazňuje, že sľúbených šesťdesiattisíc eur nebolo vyplatených až do posledného centa.

„Projekt sa vlani predčasne skončil, takže v zmluve s väčším obsahom hodín neboli finančné prostriedky vyplatené v plnej výške. Koľko presne som dostala, neviem. Asi tak dve tretiny z pôvodne dohodnutej sumy.“

Napriek tejto katastrofe si Božena Kováčová zarobila na projekte pekný peniaz, ktorý podľa jej skromného odhadu nemohol byť nižší ako štyridsaťtisíc eur. Aj keď, ako ona vraví, neboli to ľahko získané peniaze.

„Činnosti dohodnuté v zmluvách som vykonávala po pracovnom čase alebo som si kvôli nim brala dovolenku. Často som pracovala po nociach doma a výsledky som potom prezentovala na rôznych odborných seminároch alebo na zasadnutiach s expertnými skupinami. Bola to veľmi náročná práca. Robila som rôzne pripomienky, analýzy, oponentúry k predkladaným materiálom.“

VIDEO Plus 7 Dní