Tip na článok

Pestré kandidátky do volieb: Moderátori, exmilenky, politici s kauzami

Smeru nevadí, ak vyrábate kauzy, ale neskúšajte upozorniť na kolegovo drahé auto. Mnohí z tých, ktorí zapĺňali stránky médií kauzami, totiž na kandidátke Ficovej strany ostali.

Galéria k článku (5 fotografií )

Zdá sa, že budúcoročné parlamentné voľby budú naozaj veselé. O kreslá v Národnej rade by malo zabojovať až dvadsaťtri strán. Toľko ich podalo kandidátne listiny a zaplatilo volebnú kauciu 17-tisíc eur. A kto je medzi tými, ktorí by v budúcnosti chceli tvoriť zákony?

Napríklad bývalá milenka dvoch zavraždených predstaviteľov bratislavského podsvetia, premiérov hovorca, niekdajšia mníška a moderátorka, ktorá vinou spotu proti homosexuálnym rodičom musela odísť z televízie, ale aj lekár, ktorý upozornil na kauzu predraženého CT.

Kvalifikácia - bývalá?

Najkontroverznejšia kandidátka je nepochybne v strane Sme rodina Borisa Kollára. Na piate miesto totiž podnikateľ nominoval svoju expriateľku a matku jedného zo svojich deviatich detí Petru Krištúfkovú. Podľa hovorcu strany Petra Pčolinského je to „jedna inteligentná samostatná baba, ktorá je veľmi platným členom tímu“.

Zaujímavá je však jej minulosť, ktorá sa nie celkom zhoduje s predpokladanou bezúhonnosťou zákonodarcu. Krištúfková má totiž dieťa nielen s Borisom Kollárom, ale aj so zavraždeným Róbertom Diničom, ktorého spolu s bratom pokladali za bosa bratislavskej mafie v deväťdesiatych rokoch.

Otca Krištúfkovej dcéry rozstrieľali aj s ochrankárom páchatelia v októbri 1998 na Dlhých dieloch. Dinič však nebol jediný muž mimo zákona v jej živote. Údajne pre Petra Havašiho, prezývaného Havel, stála pred súdom ako obžalovaná z podvodu.

Prokuratúra vtedy tvrdila, že budovu v centre Bratislavy asi za 800-tisíc eur, ktorú sčasti zdedila jej dcéra po otcovi Diničovi, predala bez vedomia ostatných majiteľov. Súd ju však v roku 2010 oslobodil. Jej obhajca tvrdil, že ju k tomu donútil Havaši, s ktorým vtedy žila.

Aj Havaši, pokladaný za údajného bosa sýkorovcov v Senci, zomrel násilnou smrťou. V júni 2004 ho s ochrankárom rozstrieľali na Prístavnom moste.

O jej minulosti sme sa chceli pozhovárať aj s Petrou Krištúfkovou, no hovorca strany nám odmietol dať na ňu číslo s tým, že kandidáti komunikujú cez neho. Keď sme sa k nemu dopátrali a poslali jej SMS, odpísala, že odpovie cez hovorcu.

Neskôr na otázku, či sa neobáva, že jej minulosť uškodí strane, odpovedala: „Starám sa o svoje deti, snažím sa vlastnou prácou zabezpečiť im štúdium, dôstojný život a popritom som maximálne vyťažená prácou pre hnutie Sme rodina.“

Čítajte viac:

Boris Kollár ide do politiky. Okrem detí zatiaľ nemá jasno, čo chce

Z televízie

Okrem Krištúfkovej chce Kollár lákať voličov aj na známu tvár Martiny Šimkovičovej. Moderátorku, ktorá musela odísť z televízie Markíza, dal Kollár na druhú priečku, hneď za seba. O Šimkovičovej tvrdí, že je obeťou politickej korektnosti a v práci skončila vinou utečencov. Uverejňovala totiž o nich mnoho negatívnych článkov. Šimkovičová sa vraj chce venovať školstvu a kultúre.

Známa z obrazoviek je aj hovorkyňa KDH a kandidátka hnutia Nataša Žembová, ktorá skončila v STV po tom, čo natočila kontroverzné video Aliancii za rodinu. Veľkou zmenou na kandidátke KDH je však pád Pavla Hrušovského z druhého na ôsme miesto. Dvojkou bude tentoraz podpredsedníčka Miroslava Szitová, ktorá nie je verejnosti príliš známa.

O dve miesta padol Peter Muránsky, ten sa preslávil popíjaním whisky pred hlasovaním parlamentu. Bol preto aj na koberci u Jána Figeľa, no zjavne sa mu to prepieklo.

Za odmenu

Premiérovmu hovorcovi Erikovi Tomášovi sa usilovná práca pre Fica oplatila - vyslúžil si 25. miesto. Tomáš bol v prvej Ficovej vláde hovorcom Roberta Kaliňáka a postupne sa vypracoval až na Úrad vlády.

V Smere však zostavovanie kandidátok spôsobilo doslova zemetrasenie. Predchádzajúca dvojka Pavol Paška vypadol úplne. Zjavne pre kauzu CT pre piešťanskú nemocnicu, po ktorej odstúpil z funkcie predsedu parlamentu, podobne ako krajská tajomníčka Smeru Renáta Zmajkovičová.

Prekvapením je tiež vypadnutie Antona Martvoňa, ktorý v parlamente vždy oddane a ohnivo obhajoval akýkoľvek nápad z dielne strany. Obvinili ho však, že poslal bulváru fotku luxusného auta Volvo XC 60 poslanca Andreja Kolesíka, ktorému dávnejšie robil dokonca asistenta, a nekompromisne ho vyškrtli z kandidátky.

Ani Kolesík nemôže skákať od radosti. Trestom za jeho lístočky pred tajnou voľbou do správnej rady Ústavu pamäti národa s menami kandidátov a následné klamanie priamo do kamery bol pád zo 48. na 82. miesto na kandidátke.

Aké z toho plynie ponaučenie? Smeru nevadí, ak vyrábate kauzy, ale neskúšajte upozorniť na kolegovo drahé auto. Mnohí z tých, ktorí zapĺňali stránky médií kauzami, totiž na kandidátke ostali.

Čítajte viac:

Nikodým, miláčik Kaliňák a škrabky na auto: Smer zaútočil na kulturáky

Matovičovi skokani

Z posledných miest ide do volieb opäť Igor Matovič so svojimi tromi straníckymi „parťákmi“. Až stoštyridsiaty piaty je šéf poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka. Tak ako v predchádzajúcich voľbách dáva Matovič na prvé miesta aktivistov.

Jednotkou je blogerka a poslankyňa za bratislavské Staré Mesto Veronika Remišová, ktorá poukázala na kauzu ministra Pavlisa. Dvojkou je lekár Alan Suchánek, ten upozornil na kauzu predraženého piešťanského CT.

Piate miesto určil Matovič učiteľovi Otovi Žarnayovi, ktorý získal ocenenie Biela vrana. Upozornil totiž, že škola, kde pracoval, pravidelne posielala externým právnikom tisíce eur. Potom prišiel o miesto.

Kaník s vlastnou

Totálny rozpad SDKÚ-DS v priamom prenose dokonal Ľudovít Kaník. Bol posledný poslanec, ktorý Pavlovi Frešovi v parlamente ostal. Teraz však ide do volieb s novou stranou. „Volá sa Demokratická skupina-SDKÚ,“ prezrádza Kaník. Frešova SDKÚ sa podľa neho spreneverila voličom.

HZDS bez peňazí?

Kedysi najsilnejšia strana Slovenska, Mečiarovo Hnutie za demokratické Slovensko, zdá sa, o parlament bojovať nebude. Kandidátnu listinu hnutie síce podalo, no odmietlo zaplatiť volebnú kauciu 17-tisíc eur, a teda nesplnilo zákonnú podmienku. Zaujímavé je, že v roku 2014 odsúhlasil snem zánik HZDS. Reálne k nemu došlo až teraz.

Hlinov pád

Prekvapením kandidátky KDH je okrem Nataše Žembovej 70. miesto Alojza Hlinu. Poslanec, ktorý patrí medzi najznámejších a aktívne bojuje napríklad proti nebankovkám, si vyslúžil extrémne nízku pozíciu. Najmä v porovnaní s Jánom Figeľom, ktorý mnohým pripadá nezaujímavý a ešte má na konte kauzu s prideleným bytom v Bratislave.

Za Hlinom sú na kandidátke KDH jeho štyria kolegovia. „Nekomentujem to, ale nezápasili sme o miesta. Po určitom čísle to už totiž nehrá rolu. Budeme vpravo dolu, tam, kde býva na listinách podpis. Skúsime to odkomunikovať tak, aby sa ľudia podpísali na volebný lístok,“ vraví Hlina. Jeho stranícki parťáci sú zo všetkých kútov Slovenska.

Kauzy nepotrestali

Organizátorka „babskej jazdy do Petrohradu“ Jana Laššáková padla na kandidátke Smeru len o tri miesta. Prekážať jej to nemusí, je nominovaná do funkcie sudkyne Ústavného súdu.

Dobre obišiel aj Stanislav Kubánek, preslávil sa odporučením kaderníčky Anny Knapíkovej ako asistentky pre deviatich poslancov. Neskôr priniesli médiá správu, že peniaze, ktoré ako asistentka dostávala, zrejme poberal jej švagor. Ten mal robiť smerákom na východe kampaň. Stanislav Kubánek spadol z trinástej na 19. pozíciu.

O dve miesta si však polepšil „bitkár“ Ľubomír Želiezka. Zapĺňal stránky novín súbojom s dôchodcom v Športovej hale v Bánovciach nad Bebravou. Želiezka sa bránil tým, že dôchodca na neho zaútočil.

Na kandidátke sa udržal aj Pavol Pavlis, hoci musel odísť z postu ministra hospodárstva za rodinkárstvo. Rovnako ako Dušan Čaplovič, ktorého rezort si prenajímal limuzínu od Jirka Malchárka, nakúpil kvety takmer za 10-tisíc eur či objednal predražené logo Ústavu informatizácií a prognóz školstva.

Dušanovi Galisovi nezlomil krk problém s peniazmi vybavenými na jachtu, ktorá mala slúžiť mládeži, no nedalo sa k nej dostať. A neublížilo mu ani to, že jeho zať si za babku prenajíma reštauráciu v mestskom akvaparku v Dolnom Kubíne a ešte dostáva dotácie na zamestnancov.

Pamätáte sa na Jána Kvorku, ktorý sa zviditeľnil výletmi za mladou osadníčkou a bol trestne stíhaný, pretože v roku 2006 údajne so synom a zaťom zbili Róma? Súd ho oslobodil a Fico vzal opäť na kandidátku - na zvoliteľné 53. miesto.

VIDEO Plus 7 Dní