Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka i v kauze prípravy vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku. V piatok o tom zatiaľ neprávoplatne rozhodol senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku s tým, že jej vymeral 25-ročný trest odňatia slobody. Obžalovaná Alena Zsuzsová nebola na hlavnom pojednávaní prítomná. "Vzdávam sa svojho práva posledného slova," uviedla v liste, ktorý adresovala senátu ŠTS. Súd žiadosti obžalovanej o konanie v jej neprítomnosti vyhovel.

Oslobodenie Kočnera vyvolalo emócie, padli aj vulgarizmy

Naopak, Mariána Kočnera,súd spod obžaloby oslobodil. Rozsudok si osobne prišli vypočuť aj rodičia zavraždeného Jána Kuciaka aj matka Martiny Kušnírovej, Zlatica. Tí sa po slovách sudkyne o oslobodení Kočnera zdvihli odišli z pojednávacej miestnosti.

"Absolútne nechápem. Zsuzsová odsúdená, Kočner nevinný,"  skonštatoval otec Jána Kuciaka. Rodina zavraždených je z rozsudku sklamaná. "Fuj nášmu súdnictvu," povedala mama Martiny Kušnírovej. Vulgárne tiež zanadávala.

Nebolo dokázané, že skutok spáchal Kočner

"Nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný Marian K.," povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová k oslobodzujúcemu verdiktu v prípade Kuciakovej vraždy. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov dvoch k jednému. "Vykonané dôkazy musia jednoznačne a s najvyšším stupňom istoty preukazovať, že práve obžalovaný je tou osobou, ktorá skutok spáchala," zdôraznila Sabová. Dodala, že akékoľvek rozumné pochybnosti je potrebné vykladať v prospech obžalovaného. Vina Aleny Zsuzsovej a Dušana Kracinu bola podľa jej slov dokázaná priamymi a nepriamymi dôkazmi.

Šéfka senátu: Nebolo dokázané, že sa stal skutok na škodu Daniela Lipšica

Zsuzsovú súd uznal za vinnú i za trestný čin nedovoleného ozbrojovania. V kauze prípravy Žilinkovej vraždy senát odsúdil aj obžalovaného Dušana Kracinu. Uložil mu nepodmienečný osemročný trest odňatia slobody.

Obžalovaného Darka Dragiča oslobodil spod obžaloby. Tieto rozhodnutia prijal senát jednohlasne. Obžalovaní boli zároveň oslobodení spod obžaloby týkajúcej sa prípravy vraždy vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica. "Nebolo dokázané, že sa stal skutok na škodu Daniela Lipšica," priblížila predsedníčka senátu.

Kočner vyhlásil, že povedal všetko, čo chcel

Novinárov pustili do pojednávacej miestnosti približne desať minút pred zasadnutím senátu. Policajná eskorta krátko predtým doviezla Darka Dragiča a po ňom aj samotného Kočnera.

"Počas hlavného pojednávania a vo svojej záverečnej reči som povedal všetko, čo som chcel, viac už neviem čo uviesť," povedal Kočner v záverečnej reči po tom, ako mu sudkyňa udelila slovo. Darko Dragič, ktorý je obžalovaný v kauze prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho a rovkako aj prítomný Dušan Kracina uviedli, že sa cítia nevinní.

Chronológia

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová, rozhodujú súdy už len o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich v septembri 2020 pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil prípad naspäť. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

ŠTS napokon spojil do jedného konania aj kauzu prípravy vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. tu čelia obžalobe aj Darko Dragič a Dušan Kracina, Tomáš Szabó bol už skôr vylúčený na samostatné konanie, priznal sa a súd ho právoplatne uznal za vinného.