Stačí začiatočných 250 eur a nemusíte byť ani odborník na investície, aby ste zarobili. Toto tvrdila na Instagrame Zuzana Plačková osemstotisícovému zástupu svojich fanúšikov ukazujúc, že ona za štyri dni zarobila vyše 800 eur. Odborníci na investovanie však varujú, že ide o niečo ako internetovú ruletu.

Lákadlá

Gamblovanie je postupne vytláčané zo slovenských ulíc, no dostáva sa do našich mobilov a počítačov. Aj vo forme platforiem, ktoré lákajú na výhodné investovanie. Najnovšie sa na Instagrame objavilo video niekdajšej hviezdičky reality šou, známej opakovanými vylepšeniami vizáže pomocou plastických operácií, Zuzany Plačkovej o platforme NAGA, ktorá funguje na princípe sociálneho obchodovania.   

„Neviem, či tradujete alebo netradujete. Alebo viete o tom niečo. Ak neviete - tak swipujte. Registrujte sa. Za štyri dni som zarobila 865 eur na tradovaní. Pritom som úplný d*bil v tradovaní, vôbec to neviem. Sledujem troch top traderov a podľa nich tradujem automaticky. Lebo veď ja neviem, ako sa to robí. A normálne som zarobila osem kíl. Dobre? Ak sa budete registrovať, minimálna investícia je 250 eur,“ tvrdila na svojom Instagrame.

Plačkovej profil sleduje takmer 800-tisíc ľudí, teda skutočne veľké publikum, ktoré sa ňou môže inšpirovať. Spomínané video o Plačkovej rýchlom zárobku zverejnila aj manažérka platformy NAGA pre Slovensko.

Väčšina prerobí

NAGA funguje ako sociálna sieť, kde vidno, ako a s čím jej členovia obchodujú. Plačková či ktokoľvek iný môže kopírovať nákupy a predaje úspešných obchodníkov. Odborníci však upozorňujú, že to v skutočnosti nemusí byť také jednoduché.

„Vo svojich propagačných príspevkoch absolútne nehovoria o tom podstatnom - že väčšina účtov je stratových. Obchodníkovi, ktorému sa ešte dnes darí a radí sa medzi top investorov, sa už zajtra dariť nemusí,“ varuje skúsený investor Radoslav Valko zo Sophistic Pro Finance.

Vysvetľuje, že platforma NAGA je síce štandardný obchodník, ktorý dokáže sprostredkovať akcie, kryptomeny a iné investičné nástroje, no na to, aby ich človek vedel naozaj využívať, musí mať znalosti a vyznať sa v nich.

„Riziko, že investujúci o svoje peniaze prídu, je výrazne väčšie ako šanca, že reálne zarobia peniaze. O tomto fakte musia informovať aj samotné platformy na svojich profiloch. V prípade NAGA je stratových 74,39 percenta,“ vysvetľuje Valko.

Ako ruleta

Podľa predsedu združenia Gramotná finančnosť a odborníka na financie Ivana Šujana je z nastavenia tejto platformy, jej marketingu, zo vzhľadu aj z poplatkov očividné, že necieli na odborníkov, skôr na nováčikov.

„Platforma NAGA je určená prioritne buď na kopírovanie portfólií iných investorov, alebo na takzvaný trading, teda krátkodobé špekulatívne obchody. Vo veľmi laickej terminológii by som povedal, že to má bližšie k hazardu ako ku klasickému investovaniu,“ hovorí Šujan.

„To, či zarobíte peniaze alebo prerobíte, je v prípade social tradingu rovnaké, ako hrať ruletu. Keď chcete staviť, neviete, či padne červená alebo čierna farba. A rovnako je to pri sociálnom obchodovaní. Nepoznáte obchodníka, ktorým sa riadite, neviete o ňom absolútne nič, no i tak si naň stavíte - len preto, že sa nachádza medzi top tradermi a aktuálne sa mu darí, čo sa však môže veľmi rýchlo zmeniť,“ upozorňuje Valko.

Informácie o nulových poplatkoch na platforme sú zavádzajúce tiež. Až po preklikávaní v sadzobníkoch klient nájde reálne poplatky a zistí, že zrazu nie všetko je zadarmo. „V porovnaní s konkurenciou ide navyše o dosť výrazné poplatkové zaťaženie,“ dodáva Šujan.

Nestaviť na influencerov

„Zuzana Plačková sa rada chváli príjmami z reklamy, ktoré jej však niekto musí zaplatiť. Aj ten niekto to robí s jasným cieľom - chce zarobiť. Najväčším problémom v prípade výzvy Zuzany Plačkovej, aby ľudia obchodovali cez platformu NAGA, je jej tvrdenie o veľmi jednoduchej možnosti zarobiť peniaze a že sa tradovaniu nemusíte vôbec rozumieť. A to tak rozhodne nie je. Základným nástrojom úspechu pri investovaní sú vedomosti. Spoliehať sa môžete len a len na ne. Nestavajte na žiadnych influencerov či ľudí zo šoubiznisu,“ radí Valko. „Ak chcete investovať, no nemáte skúsenosti, nájdite si odborníka s licenciami, vedomosťami a so skúsenosťami. Aj ich rady si však veľmi dobre zvážte.“

Viac FOTO Zuzany Plačkovej v GALÉRII

Zuzana Plačková popiera, že by platforme robila platenú reklamu. „Ja tradujem, ťažím aj investujem do bitcoinu. Nerobím reklamu. Sú to moje bežné denné aktivity aj z dovolenky.“