Kukláči, prehliadky, putá, titulky všetkých médií a štyri dni v cele. Instagramová influencerka Zuzana Strausz Plačková, ktorú polícia obviňuje z obchodovania s drogami, však nakoniec aj tak išla domov. Sudca špecializovaného trestného súdu totiž nesúhlasil s jej vzatím do väzby kvôli totálnemu nedostatku dôkazov.

„Sudca pre prípravné konanie 4 obvinených (L.M., M.C., R.S.,Z.S.P.) do väzby nevzal a prepustil ich zo zadržania na slobodu. Dôvodom bolo konštatovanie sudcu pre prípravné konanie o neexistencii dôkazov, ktoré by preukazovali dôvodné podozrenie, že sa títo obvinení dopustili skutku, za ktorý im bolo vznesené obvinenie. Preto v ich prípade ďalej ani neskúmal naplnenie existencie dôvodov, či už útekovej, kolúznej, prípadne preventívnej väzby," vyjadrila sa hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. 

Slabé ako čaj

Už podľa vzneseného uznesenie bolo jasné, že vyšetrovateľ Martin Pučko varil z vody. Na viacerých miestach spomína predaj a nákup kokaínu, nie však v priamej spojitosti s Plačkovou a jej manželom Reném. Sám dokonca priznal, že v súčasnej dobe „nie je presne určené množstvo dovezeného a predaného kokaínu, kde uvedené bude vecou ďalšieho dokazovania v predmetnom trestnom stíhaní. Zároveň bude predmetom dokazovania aj to odkiaľ bol kokaín na územie Slovenskej republiky dovážaný“.

Pri skutku, ktorého sa mali manželia dopustiť,  tiež na jednom mieste píše, že sa tak malo diať od roku 2012, na ďalšom prípušťa, že až od roku 2017.

Traja svedkovia

Aby toho nebolo málo, Plačkovú a Strausza so skupinou spojili traja svedkovia, ale nie priamo. „Jedným z dôležitých dílerov  najmä kokaínu boli aj René Strausz a jeho manželka Zuzana Strausz Plačková, ktorí asi od roku 2017 kupovali v rámci zločineckej skupiny kokaín od Pavla Šoku a tento následne predávali ďalším užívateľom. Uvedené vo svojich výpovediach uvádzajú Tibor P., Martin K. a najmä Miroslav F."

Konkrétne Tibor P., ktorý z Poľska dovážal tabletky proti nádche na výrobu pervitínu, tvrdil, že „má informácie", že v Bratislave mal drogy predávať René Strausz.“Martin K., ktorý mal byť zákazníkom skupiny, zas vypovedal, že ďalší z obvinených Peter Š. „má cez drogy vplyv na Zuzanu Plačkovú.“ Tretí svedok, Miroslav F., ktorý mal sám predávať kokaín, zas povedal, že ho na jednej akcii zoznámil Peter Š. s Reném Strauszom „čo bola spojka do lepšej spoločnosti, lebo cez týchto ľudí ďalej posúval pervitín a kokaín.“

A čo odposluchy?

Keďže sa v uznesení spomínali odposluchy skupiny, ktoré mali byť v utajenom režime, oprávnene sa očakávalo, že to polícia a prokurátor Tomáš Honz pred sudcom vo veľkom rozbalia. Sudca podľa našich informácii naozaj  dostal všetky dostupné dôkazy, no očividne to nebolo žiadne terno. Proti Strauszovi a Plačkovej tak stáli len výpovede troch ľudí, z ktorých minimálne dvaja mali informácie z druhej ruky. Sudca preto ani nemohol inak rozhodnúť.

Prokurátor podal voči nevzatiu do väzby okamžite sťažnosť a vo veci bude rozhodovať Najvyšší súd.

Mohlo by vás zaujímať: