Tip na článok

Plat aj po smrti a imunita skoro na všetko: Nedotknuteľní poslanci

Ešte nič neurobili a už im beží plat. Navyše sa môžu oháňať diplomatickým pasom.

Deň po voľbách, teda 6. marca, sa začal sladký poslanecký život. Mnohí ešte ani nevytriezveli z predvolebného ošiaľu a už im bežal plat, o ktorom sa väčšine Slovákov ani nesníva. A nemuseli ani pohnúť prstom. Navyše, čo mnohí nováčikovia možno netušili, k poslaneckej imunite pribudne diplomatická.

Plat aj po smrti

Ale poďme po poriadku. Presne 3 576 eur pre mimobratislavských poslancov a 3 346 eur pre bratislavských. To je suma, ktorá sa odteraz bude pravidelne objavovať na účtoch poslancov. Ak všetko dobre pôjde, celé štyri roky.

V tejto sume sú zahrnuté paušálne náhrady, ale navyše budú naši zákonodarcovia poberať plat pre asistenta a štát im z našich daní zaplatí ďalšiu poslaneckú kanceláriu v mieste ich bydliska.

Zle na tom však nie sú ani odchádzajúci poslanci, tí dostanú štedré odstupné. Podľa počtu odrobených rokov v zákonodarnom zbore majú nárok na troj- alebo dvojmesačné.

Ak politik, nebodajže, zomrie, jeho mandát síce zanikne, no rodinní príslušníci môžu profitovať z jeho platu dva až tri mesiace. O niečom takom sa pozostalým po bežných smrteľníkoch ani nesníva.

Plný poslanecký plat vrátane paušálov poberajú poslanci aj počas letných mesiacov, keď zväčša ani nezasadajú. Jednoducho, stále platí - poslanec nie je bežný občan. A ako taký nemá stanovenú dĺžku dovolenky, takže o ňu nemusí žiadať. Ba poslanci nemajú ani presne stanovený pracovný čas, preto im ide plat aj cez víkendy.

Po odchode z parlamentu si môžu vziať svoj notebook, no keď prejdú do ďalšieho volebného obdobia, dostanú k „starému“ počítaču nový. Technika predsa tak rýchlo starne!

Čítajte viac:

Zástupkyne ľudu: Nové poslankyne vytiahli barové lodičky a hodinky za tisíce

Nepríjemná novinka

Novozvolených poslancov čaká však aj nepríjemná novinka. Siahnu im na plat. Teda, nie všetkým, len tým, ktorí zastávajú niekoľko verejných funkcií a za každú berú plnú mzdu. Týka sa to starostov, primátorov aj županov.

Od nástupu do parlamentu budú môcť odteraz poberať v plnej výške iba poslanecký plat, za ostatné verejné funkcie dostanú minimálnu mzdu. Tá je dnes 405 eur. Národná rada túto zmenu prijala vlani na jar.

Jeden príklad za všetky - mimobratislavský poslanec zarobí 3 576 eur. S platom župana 3 220 eur si tak prišiel na tučnú sumičku. Predbehol dokonca premiéra, ktorého mesačná mzda je 4 600 eur. Tomu sa to už zrejme nepáčilo, a tak peňaženka poslanca bude o niečo tenšia.

Poslanecké móresy

Poslanci už síce nemajú trestnoprávnu imunitu, stále sú však nepostihnuteľní za výroky prednesené v pléne. Nemalo by sa im nič stať ani v prípade, že tam budú hoci hajlovať. Na vzatie poslanca do väzby je nevyhnutný súhlas parlamentu. Neuveríte, ale platí to aj v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu!

Na zadržanie je zas nutný súhlas mandátového a imunitného výboru. Paradoxne, ak výbor nebude súhlasiť, poslanca okamžite prepustia. Okrem poslaneckej mnohí využívajú diplomatickú imunitu.

Už exposlanec Alojz Hlina upozornil, že niektorí jeho kolegovia zneužívajú diplomatický pas. Stačí, ak ho majú pri sebe v čase, keď spáchajú priestupok, a vraj ich nemôžu ani pokutovať.

„Ak sa pri páchaní dopravného priestupku preukazujete diplomatickým pasom, obídete pokutu za priestupok. Viem mená poslancov, ktorí pri prekročení rýchlosti týmto šermujú,“ nedáva si servítku pred ústa bývalý poslanec.

Nárok majú všetci

Aj nás prekvapilo, že poslanci hromadne žiadali o udelenie diplomatického pasu. No zrejme vedia, prečo tak robia. „Diplomatický pas sa vydáva na obdobie výkonu funkcie,“ vysvetlil pre PLUS 7 DNÍ Peter Stano, hovorca ministerstva zahraničia, ktoré poslancom túto výhodu udeľuje.

Ministerstvo zahraničných vecí vydáva diplomatický pas na základe požiadania predloženého kanceláriou Národnej rady. Zaujímalo nás, či bol dôvod niektorým našim zákonodarcom pas nevydať. Nie, no „stalo sa niekoľkokrát, že niektorí poslanci svoje právo dostať diplomatický pas nevyužili, preto im nebol vydaný“, vysvetlil.

Paradoxne, dôvody, pre ktoré by sa diplomatický pas nemal zvolenému poslancovi vydať, už zákon neuvádza. A tak ho vlastne môže získať ktokoľvek, kto sa stane poslancom.

Na margo klebiet, že o vydanie diplomatického pasu môžu žiadať aj manželky politikov - v minulosti bol známy prípad manželky Štefana Harabina, ktorá ho takto používala roky -, nám Stano vysvetlil, že podľa zákona má nárok na diplomatický pas len manželka prezidenta republiky, a to dokonca aj bývalého.

Manželky poslancov, respektíve ich rodinných príslušníkov, v zozname teda chýbajú. V minulosti sa stalo, že nie každý držiteľ diplomatického pasu, napríklad bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, bol ochotný vrátiť ho.

Platí, že ak niekto diplomatický pas nevráti, požiada ho o to ministerstvo. Ak ani to nezaberie, „dá ministerstvo takýto diplomatický pas zablokovať a v takom prípade je na celom svete nepoužiteľný“, dodal Stano.

VIDEO Plus 7 Dní