Tip na článok
Má šancu?: Ak by sa Fico rozhodol kandidovať na prezidenta a svoj vzťah zoficiálnil, stala by sa Janka prvou dámou.

Plat Ficovej sekretárky je tajný, lukratívny flek na ministerstve má aj jej sestra

Ani po týždni od zverejnenia fotografií, na ktorých sa premiér bozkáva s podriadenou, nechce Úrad vlády prezradiť, koľko Jana Halászová zarába.

Galéria k článku (6 fotografií )
Po novom: Jana Halászová po zverejnení fotografií s premiérom zabudla na svoje Audi a z domu tento týždeň vyrazila s tmavovláskou, ktorá sa podobá na jej sestru Andreu, tlačovú tajomníčku ministerstva pôdohospodárstva.
Prominentné parkovanie: Jana Halászová parkuje v areáli Úradu vlády, kde stojí aj terénne BMW, ktoré využíva Fico.
22. augusta 2013: Premiér Robert Fico sa dlhým bozkom lúči so svojou podriadenou Janou Halászovou.

Nedávno týždenník PLUS 7 DNÍ zverejnil fotografie, na ktorých sa premiér Robert Fico neskoro po polnoci bozkáva a objíma so svojou podriadenou Janou Halászovou. Predtým spolu strávili čas v kaštieli Čereňany, vzdialenom 160 kilometrov od Bratislavy. Bozk na rozlúčku neďaleko domu, v ktorom mladá žena býva, nebol iba zdvorilostný, ale trval niekoľko sekúnd.

Ženatý premiér sa k celej záležitosti za viac ako týždeň odmietol vyjadriť. Niekoľkokrát zrušil tlačovú konferenciu, a to dokonca aj v prípade investičnej pomoci, ktorá mala priniesť nové pracovné miesta. Akékoľvek otázky ohľadom jeho vzťahu s podriadenou stroho odbíjal jedinou vetou: „Na tomto bulvárnom príbehu nie je nič, čo by stálo za komentár.“

Nebolo to ani zďaleka prvýkrát, čo premiér strávil podvečer či večer s 27-ročnou podriadenou Halászovou. Už viac ako pred rokom sme ho niekoľkokrát zazreli, ako ju chodieva sám, bez ochranky vyzdvihnúť pred jej bydlisko a spolu odchádzajú na luxusnom služobnom BMW, ktoré mu zakúpila strana Smer.

Jana Halászová ho často sprevádzala na domácich, ale aj zahraničných cestách. Po zverejnení fotografií sa však napríklad na oficiálnych oslavách SNP už neobjavila.

Zatĺkajú

Úrad vlády odmieta odpovedať na akékoľvek otázky spojené s osobou Halászovej. Odmieta zverejniť jej zaradenie a čo je vlastne jej pracovnou náplňou, či má klasický tabuľkový plat, alebo jej premiér cez vedúceho služobného úradu určil vyšší osobný plat mimo tabuliek, kde má v podstate voľnú ruku.

Nadštandardný plat by sa mohol považovať za konflikt záujmov a Halászová by mohla požívať výhody z ich mimopracovného vzťahu. Premiér by tak mohol zneužiť verejnú funkciu vo svoj prospech alebo v prospech niekoho iného.

Hovorkyňa predsedu vlády nám poslala oficiálne stanovisko, z ktorého vyberáme: „Keďže nejde o riadiaceho pracovníka, jej platové náležitosti sú tak ako pri iných pracovníkoch štátnej správy chránené zákonom. Ide o súkromnú osobu, a preto zverejnenie jej majetkových pomerov by bolo, tak ako v prípade každého iného občana, ktorý nie je verejným činiteľom, zásahom do práva na súkromie.“

Majetky

Otázka zárobku je dôležitá aj z hľadiska majetku sekretárky Jany Halászovej. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností vlastní dvojizbový byt v bratislavskej novostavbe s rozlohou takmer 70 štvorcových metrov, s veľkou lodžiou a balkónom s ďalšími 17 štvorcovými metrami. Rovnaké byty sa v súčasnosti predávajú za 130-tisíc eur plus 10-tisíc eur za parkovacie miesto v garáži. Byt pritom nie je zaťažený hypotékou.

V novom byte však nebýva stále. Premiér Fico ju totiž aj naposledy autom vyzdvihol a lúčil sa s ňou pred bytovkou, v ktorej žije jej matka Mária. Halászová navyše vlastní luxusné Audi A4 v hodnote asi 30-tisíc eur. V pondelok bolo zaparkované priamo v areáli Úradu vlády, pár metrov od športového BMW, ktoré používa premiér Fico.

Nenápadná

Jana Halászová základnú školu vychodila v bratislavskej Karlovej Vsi, odkiaľ šla na Obchodnú akadémiu na Račianskej ulici. Ani v jednej škole si na ňu riaditelia, s ktorými sme hovorili, veľmi nepamätajú. „Už vtedy sa nebavila s hocikým,“ uviedol jej bývalý spolužiak. Na svojom privátnom facebookovom profile Jana píše, že študovala na Cambridge High School v americkom Ohiu, a na internetovej stránke Smeru ju uvádzajú s vysokoškolským titulom Mgr.

Na Úrade vlády sa zjavila pred rokom 2010, no potom, po prehratých parlamentných voľbách, sa sťahovala do centrály Smeru, kde sa stala asistentkou predsedu strany Fica. Keď oboch vtedy prichytili, ako jeden večer družne debatujú pri bare v istom bratislavskom gayklube, Smer vydal oficiálne stanovisko, že podnik nenavštívili sami, ale s celou partiou.

Neoficiálne sa o Jane Halászovej začalo hovoriť ako o Ficovej pravej ruke. No a Úrad vlády, kde predtým pracovala, sa k nej odmietol vyjadriť. „Keďže nešlo o osobu, ktorá zastávala vedúci post, nie sme oprávnení poskytnúť informácie.“ Napokon sa v roku 2012 Jana Halászová na Úrad vlády vrátila. Do akej pozície, zatiaľ neprezradili.

„Jana je taká pipuška, veľmi milá a vidieť, že aj ministri majú pred ňou rešpekt,“ povedal zdroj z prostredia Úrady vlády. Dokonca sme sa stretli aj s konšpiračnou teóriou, že Jane Halászovej do jej terajšej pozície pomohol druhý muž Smeru Robert Kaliňák, aby údajne oslabil postavenie Ficovej právničky Zuzany Kupcovej, ktorá mala podľa niektorých členov Smeru až neprimerane silný vplyv.

Tak, ako mlčí Úrad vlády, je ticho aj rodina Jany Halászovej. Jej matke Márii do reči nebolo, no priateľské vzťahy dcéry s premiérom ju neprekvapili. „A to nie je žiadna kauza, dovidenia!“ rozlúčila sa rýchlo. Halászovej mama býva v staršom paneláku, len pár minút cesty od dcérinho nového bytu.

Doplatili

V minulosti viacerí politici doplatili na mimomanželské vzťahy a zabezpečenie výhod pre milenky. Nedávno musel odstúpiť v USA uznávaný generál a vtedajší riaditeľ CIA David Patraeus, lebo sa zaplietol so spisovateľkou, ktorá pracovala na jeho autobigrafii. Pre vzťah s podriadenou odišiel aj najvyšší šéf zbrojárskeho gigantu Lockheed. V Českej republike dokonca pre milenecký vzťah premiéra s podriadenou na Úrade vlády padla celá vláda a aktuálne sú tam vypísané predčasné voľby.

Česi však po prevalení vzťahu medzi premiérom a jeho podriadenou zárobok poradkyne a milenky v jednej osobe bez problémov zverejnili. Mesačne dostávala slušných 6 120 eur vrátane koncoročných odmien. Týždenník PLUS 7 DNÍ preto opakovane žiadal o odpovede Ficov úrad, ale ten akékoľvek otázky ohľadom Jany Hálaszovej bagatelizoval už spomínanou vetou: „Na tomto bulvárnom príbehu nie je nič, čo by stálo za komentár.“

Robert Fico a jeho úrad sa postavili k celej záležitosti veľmi zľahčujúco. Príbeh o romantickom výlete do kaštieľa a intímnostiach v aute zľahčoval s tým, že „predsa na večeri boli ďalší štyria ľudia“.

Kto títo ľudia boli, však už nikto nepovedal. Nehovoriac, že len ťažko možno predpokladať, že by boli v aute v tom najdôležitejšom čase, keď sa dvojica bozkávala. Sedeli na zadnom sedadle? Alebo boli schovaní v kufri auta?

Miesto pre sestru?

V štátnych službách pôsobí aj sestra Jany Halászovej Andrea. Kedysi pracovala ako barmanka v bratislavskom gaybare, ktorý Robert Fico s Janou navštívili. Zhruba od mája 2012 pôsobí Andrea Halászová ako tlačová tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva. Jej cesta do štátnych služieb nebola priamočiara. Z baru pokračovala do divadla Meteorit.

„Každý, kto ju videl hrať, sa ma pýta, odkiaľ sme zohnali túto úžasnú herečku,“ chváli ju riaditeľ divadla Róbert Csontos. „Nemá vyštudované herectvo, ale je neskutočne talentovaná,“ dodal principál, ktorý pre slovenské divadelníctvo objavil už Mariannu Ďurianovú.

Do povedomia sa sestra premiérovej pravej ruky zapísala aj rolou v kontroverznej hre Vagína - monológy. V nadchádzajúcej sezóne s ňou počítajú v hrách Perinbaba a Kabaret na jednu noc.

Vydierateľný?

Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností sa pri ľuďoch s bezpečnostnou previerkou považuje mimomanželský vzťah za bezpečnostné riziko.

Premiér Fico je oficiálne ženatý so Svetlanou Ficovou, s ktorou sa veľmi zriedkavo ukazuje na verejnosti. Ak sa týždenníku PLUS 7 DNÍ podarilo prichytiť premiéra v intímnej chvíli so sekretárkou na verejnom mieste, nie je vylúčené, že niektorá vplyvná a sofistikovane technicky vybavená skupina disponuje oveľa závažnejšími materiálmi.

Premiér síce nemusí mať bezpečnostnú previerku, ale na stole mu denne pristávajú tajné hlásenia Slovenskej informačnej služby, ktorej je v podstate najvyšším šéfom. V spravodajských službách pre ľudí s prístupom k tajným materiálom dokonca existuje predpis, že v momente, ak majú mimomanželský vzťah, musia to nahlásiť nadriadeným. Práve preto, aby neboli vydierateľní.

Na hrádzi s manželkou

V utorok ráno bol Robert Fico na prechádzke so svojou manželkou a so psom Larrym na obľúbenej hrádzi. Manželia si udržiavali od seba decentný odstup, navonok pôsobili, ako keby sa bavili o nejakej vážnej a dôležitej téme.

Najmladšia medzi prvými?

Ak sa Fico, starší o dvadsaťjeden rokov, rozhodne kandidovať na prezidenta a dlhodobý vzťah medzi ním a 27-ročnou Janou Halászovou by sa zoficiálnil, stala by sa najmladšou prvou dámou v Európe. Od manželky súčasného prezidenta Silvie Gašparovičovej by bola mladšia o štyridsaťpäť rokov. Vyše dvadsať rokov by ju delilo od českej prvej dámy, štyridsaťosemročnej Ivany Zemanovej.

Generačne bližšie by zrejme mala k prezidentovej dcére - devätnásťročnej Kateřine Zemanovej, o ktorej české médiá istý čas špekulovali, že prevezme úlohu utiahnutej matky. Napokon sa tak nestalo. Atraktívna manželka maďarského prezidenta Anita Herczeghová, ktorá má už po štyridsiatke, by zrejme tiež bola pre ňu pristará.

Ešte ťažšie by hľadala spoločné témy s manželkou poľskej hlavy štátu, šesťdesiatročnou Annou Mariou Komorowskou, keďže ich delí vyše tridsaťročný vekový rozdiel. A ešte o čosi náročnejšie by to bolo s manželkou rakúskeho prezidenta, sedemdesiatročnou Margit Fischerovou, staršou o vyše štyridsať rokov.

Sedemdesiattriročný nemecký prezident Joachim Gauck je síce oficiálne stále ženatý so svojou detskou láskou Gerhild „Hansi“ - brali sa ako devätnásťroční -, za prvú dámu však médiá často označujú Danielu Schadtovú, mladšiu o dve desaťročia, ktorá tento rok oslávila päťdesiattri rokov. Pekná novinárka sprevádza nemeckú hlavu štátu aj na mnohých oficiálnych akciách.

Súčasná partnerka francúzskeho prezidenta, štyridsaťosemročná novinárka Valéria Trierweilerová nahradila po boku Francoisa Hollanda atraktívnu političku Ségoléne Royalovú, sláviacu tento rok v septembri šesťdesiatku. Najťažšie by si však zrejme hľadala príbuzné témy s manželkou portugalského prezidenta Mariou Cavacao Silva, ktorá napriek príťažlivému vzhľadu oslávila tento rok sedemdesiatpäť rokov.

Takmer polstoročie by ju delilo aj od rovnako starej manželky španielskeho kráľa Juana Carlosa I. Sofie. S ešte väčším generačným rozdielom by musela počítať v prípade manželky talianskeho prezidenta - Clio Maria Bittoniová oslávi v novembri sedemdesiatdeväť rokov. Možno by však sympatická Halászová našla s dámami vo veku jej mamy či starej mamy predsa len spoločnú reč - ako prežiť pomerne jednotvárny a protokolom prísne obmedzený život po boku či skôr v ústraní prezidenta.

VIDEO Plus 7 Dní