Tí aktuálne podpisujú petíciu za prijatie uznesenia, ktorým poslanci zrušia pôvodné uznesenie týkajúce sa platu primátora. Petíciu zatiaľ podpísalo vyše 270 ľudí. Na ustanovujúcom Mestskom zastupiteľstve v Šahách koncom novembra schválili poslanci novému primátorovi okrem zákonom stanoveného platu aj maximálne možné zvýšenie vo výške 60 percent.

Zákonom stanovený hrubý plat šahanského primátora sa tak zvýšil zo sumy 3149 eur o 1889,40 eura na konečnú sumu 5038,40 eura. Pre porovnanie, mestskí poslanci v Nitre schválili primátorovi krajského mesta plat 4287 eur. Za zvýšenie platu primátora v Šahách hlasovalo 11 z 12 poslancov mestského zastupiteľstva.

V spoločnom vyhlásení svoje rozhodnutie zdôvodnili tým, že nový primátor bude musieť riešiť krízovú hospodársku i energetickú situáciu s maximálnym nasadením a bez ohľadu na časovú vyťaženosť. "Myslíme si, že sme ho týmto dostatočne namotivovali a zároveň ho zaviazali, aby konal," zdôvodnili poslanci.

Jediným poslancom, ktorý hlasoval proti zvýšeniu platu súčasného primátora, bol bývalý primátor Šiah Štefan Gregor (SaS, KDH, Maďarské fórum, OKS, Tím Kraj Nitra). Ten chce na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva navrhnúť prehodnotenie rozhodnutia poslancov a zrušenie uznesenia.

FOTO k téme v GALÉRII.

Signatári petície považujú za nezodpovedné v čase, keď spoločnosť čelí viacerým krízam, aby primátor mesta, ktorý zatiaľ nemal čas a priestor na realizáciu krokov sľubovaných v predvolebnom programe, od prvého dňa vo funkcii poberal maximálny možný plat, aký zákon priznáva jeho funkcii. Tvrdia, že výška primátorovho platu musí byť v príčinnej súvislosti s plnením jeho funkcie.