„Národná kriminálna agentúra spustila na strednom Slovensku rozsiahlu akciu PLEVEL v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou. Viac informácií poskytneme neskôr,“informujú muži zákona na svojom Facebooku.

Ako informuje portál Aktuality.sk, polícia prišla nadránom do domu bývalého sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla Polku. Ten sa spomínal v kauze žilinského podnikateľa Františka Tótha s prezývkou Veľký Fero, ktorý mal vybavovať rozsudky na súdoch Žilinského kraja.

Polícia zasahuje aj u šéfky žilinského krajského súdu Evy Kyselovej. Okrem exsudcu Polku zadržali muži zákona ráno aj Daniela Béreša, sudcu Okresného súdu Žilina, ktorý má dočasne pozastavený výkon funkcie kvôli disciplinárnemu konaniu, a advokáta Ľuboša Mahdoňa. Podľa informácií TV Markíza spomínaných dvoch sudcov a advokáta už obvinili z prijímania úplatku. Šefku žilinského krajského súdu zatiaľ nie.

Podľa Denníka N je Tóth alias Veľký Fero ústrednou postavou korupčnej chobotnice, v rámci ktorej polícia od roku 2015 zdokumentovala desiatku ovplyvnených konaní v prospech obžalovaných či odsúdených na žilinských súdoch. Spojkou na sudcov mal byť Polka a vybavovať rozsudky, ako to Veľkému Ferovi vyhovovalo. Toho začiatkom augusta obžalovali.

Denník N zverejnil aj „cenník“ vybavených rozhodnutí, podľa ktorého malo oslobodenie spod obžaloby stáť 20-tisíc eur, prepustenie z väzby či podmienečné prepustenie na slobodu 10-tisíc eur a v jednom prípade mal odsúdený platiť 30-tisíc eur.

FOTO zo zásahu NAKA u žilinských sudcov v GALÉRII