Tip na článok
Moderná diagnostika: Lekári sa dnes bez nej neobídu, ale prečo niekde kúpia porovnateľný počítačový tomograf trikrát drahšie ako inde?

PLUS 7 DNÍ odhalil ďalšie predražené nákupy cez Medical Group

Nemocnice na Slovensku kupujú CT prístroje, ako chcú. Jedna má zastaraný prístroj, ktorý pacienta ani poriadne nezobrazí, a iná si nárokuje na najšpičkovejšie zariadenie na trhu.

Sú to dva porovnateľné prístroje, iba ten v Martine je takmer trikrát drahší! - krúti hlavou človek, ktorý osobne pozná každé cétečko na Slovensku, Peter Bořuta. Týždenník PLUS 7 DNÍ zistil, že Nemocnica s poliklinikou v Topoľčanoch kúpila minulý rok CT prístroj za necelých päťstotisíc eur.

Podľa znalca, ktorého týždenník oslovil, vyšetrí pacienta úplne rovnako ako prístroj, ktorý Univerzitnej nemocnici v Martine predala bývalá Paškova firma Medical Group SK. Rozdiel je v cene. Martin kúpil cétečko za trojnásobne vyššiu.

Čítajte viac:

Firma, ktorá dodala CT piešťanskej nemocnici: Je pripravená aj na súdy

Porovnali sme ich

Jeden parameter za druhým. Vedúci Katedry rádiológie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity Peter Bořuta na našu žiadosť podrobne porovnal, čo dokáže urobiť CT prístroj v Topoľčanoch a mašina v martinskej nemocnici, ktorá je takmer o milión drahšia.

Obidva urobia šesťdesiatštyri rezov, dĺžka špirály a ovládacia stanica sú rovnaké, lacnejší prístroj v Topoľčanoch dokonca pacienta menej ožiari. Dokáže mu urobiť aj virtuálnu kolonoskopiu alebo bronchoskopiu, takže sa môže vyhnúť nepríjemným vyšetreniam.

Nemocnica v Martine si na rozdiel od Topoľčian do svojho CT kúpila špeciálny balík na zobrazenie krvácania do mozgu a softvér na analýzu pečene. Sú to však položky, ktoré môžu podľa nášho zdroja zvýšiť cenu prístroja maximálne o desiatky tisíc eur, nie o milión.

Rozdiel je aj v značke prístroja, ale samotná značka nemôže urobiť taký veľký cenový rozdiel. Docent Peter Bořuta svoje porovnávanie skončil s jednoznačným záverom. „Sú to rovnaké prístroje, rozdiel je len v cene.“

Čítajte viac:

Vulgárne video právnika EGA o piešťanskom CT: To je na basu!

O milión viac

Ako teda vznikol milión eur navyše, teda trojnásobná cena? Zatiaľ čo nemocnica v Topoľčanoch kúpila zobrazovacie zariadenie od priameho dodávateľa a bez splátkového kalendára, v Martine vyhrala tender tretia firma, Medical Group SK, ktorá nemocnici poskytla splátkový kalendár. Medical Group SK argumentoval, že cena je vysoká práve pre splátky.

Nemocnice však mali finančné problémy aj počas vlády Ivety Radičovej a krátko pred ňou a kupovali prístroje aj od priamych dodávateľov. Dnes to robia inak. Za tromi drahými CT prístrojmi stojí Medical Group SK.

Martinská nemocnica mohla podľa našich zistení ušetriť minimálne trištvrte milióna eur, ak nie celý milión. Za tie peniaze by mohli na rok zamestnať ďalších šesťdesiatdva zdravotných sestier, ktoré by mali na pacientov viac času.

Mohli si kúpiť štrnásť špičkových ultrazvukov alebo šesťsto náhrad kolenných kĺbov pre pacientov. Táto nemocnica v pôsobnosti ministerstva, ktorej tender muselo kontrolovať aj ministerstvo zdravotníctva, však za svojou súťažou stojí.

„Cenové ponuky, ktoré sme získali pred vyhlásením verejnej súťaže štandardným prieskumom trhu, boli porovnateľné s vysúťaženými cenami. Zákazku budeme splácať štyri roky. Takáto forma úhrady bola pre nás akceptovateľná,“ napísala nám PR manažérka nemocnice Katarína Kapustová.

Nič viac sme sa nedozvedeli. Obrátili sme sa preto na riaditeľku Nemocnice s poliklinikou v Topoľčanoch Máriu Eckhardtovú s otázkou, ako možno kúpiť CT o milión lacnejšie.

Recept na šetrenie

Keď sme sa ľudí, ktorí sa pohybujú v CT biznise, pýtali na Máriu Eckhardtovú, dozvedeli sme sa o nej toto: „Jej nemocnica je v zisku jednoducho preto, lebo nekradne.“ Na našu otázku, či je to pravda, odpovedala smiechom. „Toto je najkrajší kompliment, ktorý som dostala.“

Riaditeľka Eckhardtová nám povedala, že šetrí nemocnici peniaze najmä preto, že skoro o všetky zákazky, aj tie malé, súťažia záujemcovia v elektronických aukciách. Verejné súťaže podľa nej nestačia.

„Vždy uprednostňujem elektronickú aukciu pred obyčajnou verejnou súťažou. Pokladám ju za najlepší nástroj efektívnych a nepredražených nákupov. Musia však byť vždy minimálne dvaja záujemcovia,“ hovorí riaditeľka úspešnej nemocnice. Jej CT prístroj za pol milióna funguje ako švajčiarske hodinky.

Riaditeľka tvrdí, že jej nikto neponúkol v súvislosti s verejným obstarávaním úplatok a od nikoho si ho ani nepýtala. Z registra zmlúv jej nemocnice vyplýva, že o nemocničné peniaze sa každý rok bije veľa rôznych dodávateľov. V zmluvách nikde nesvieti jedna privilegovaná firma.

Bez systému

Nemocnice na Slovensku kupujú CT prístroje, ako chcú. Jedna má zastaraný prístroj, ktorý pacienta ani poriadne nezobrazí, a iná si nárokuje na najšpičkovejšie zariadenie na trhu. „Za posledných dvadsaťpäť rokov nakúpili slovenské nemocnice a ambulantné zložky viac ako sto CT a päťdesiat prístrojov na magnetickú rezonanciu, ale nik na ministerstve zdravotníctva nevypracoval koncepciu, aké prístroje by nemocnice mali mať,“ hovorí Peter Bořuta.

„Malá nemocnica na Orave si tak kúpi drahé šesťdesiatštyrivrstvové CT, ktoré tam nemá šancu využiť. Naopak, na Kramároch majú staré, šestnásťvrstvové CT,“ čuduje sa odborník na diagnostické prístroje. Na rozdiel od nás v Českej republike majú jednoznačne definované, aký prístroj si môže kúpiť univerzitná, krajská alebo okresná nemocnica.

Ultrazvuk v Trenčíne

Nielen CT prístroje, ale aj ultrazvuky sa dajú kúpiť drahšie. Dodávateľ firmy predal Nemocnici s poliklinikou v Topoľčanoch ultrazvuk HD15 za štyridsaťtisíc eur. So špeciálnymi sondami jeho konečná cena narástla na sedemdesiattisíc. Fakultná nemocnica v Trenčíne kúpila ultrazvuk na gynekológiu, rádiológiu a urológiu rovnakej značky a od rovnakého výrobcu.

Je tu však niekoľko rozdielov. Trenčín nekúpil prístroje priamo od dodávateľa, ale od Medical Group SK a každý stál priemerne stotisíc eur. Chceli sme zistiť, koľko stál samotný prístroj a koľko jednotlivé sondy, aby sme vedeli ceny lepšie porovnať. Hovorkyňa Lucia Mizeráková nám napísala, že prístroj kupovali ako celok a čiastkové ceny nevedia.

Nemocnica tak, obrazne, kúpila za jednu cenu lyže s palicami aj s lyžiarkami a nevie, koľko jednotlivé položky stáli. Ktovie, či by sa jej predstavitelia správali rovnako, keby si kupovali lyžiarsku výbavu pre seba.

Reakcia

V kauze predraženého CT sa verejnosť dočkala aj vtipného momentu. Zo zahraničnej cesty sa vrátil vlastník a predseda dozornej rady Medical Group SK Juraj Koval a vo firme okamžite upratal. Odvolal z funkcie superkonateľku Eriku Bilú. Odôvodnil to tým, že firma sa pod jej vedením zúčastnila na tendroch, ktoré nemajú s prvotným poslaním spoločnosti nič spoločné.

To, že o tendroch Juraj Koval nevedel, odôvodnil svojou desaťdňovou pracovnou cestou v zahraničí. To, že firma vysúťažila milióny aj pred jeho cestou, asi nechcel komentovať. Na naše otázky Juraj Koval nereagoval.

VIDEO Plus 7 Dní