O mnohých témach sa hádame, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme majiteľmi pravdy. Aj preto PLUS 7 DNÍ prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému s tým, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni.pluska.sk, alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.

Nedávajte si predsavzatia, aj tak zlyháte

ÁNO

Novoročné predsavzatia si dávali už aj starovekí Babylončania - sľubovali bohom, že budú lepšími ľuďmi. Rok čo rok si vravíme, že schudneme, budeme žiť zdravšie, naučíme sa cudziu reč. Vraj až tretina z tých, ktorí si dali novoročné predsavzatie, ho poruší už v priebehu januára. Takže, načo sa trápiť a klamať samého seba? Ak s niečím chcem prestať alebo, naopak, začať, môžem kedykoľvek, nielen na začiatku roka.

NIE

Za zlyhanie môžu len zle nastavené ciele. Preto sa nebojte dať si novoročné predsavzatia, zverejnite ich a sústavne so sebou súťažte. Ak dobre stanovíte svoj cieľ, isto uspejete. Mimochodom, jeden z kľúčov úspechu je každodenná kontrola svojich cieľov, na to nezabúdajte. A predovšetkým verte si. Dlhodobá zmena je možná len vtedy, ak si veríte.

DÁVATE SI NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA?
DÁVATE SI NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA?
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Plánujte si život

ÁNO

Dobré je, ak sa z predsavzatia stane zvyk. Aj malé zmeny môžu mať ďalekosiahle dôsledky. Japonská filozofia kaizen učí, že každá zmena by mala byť pomalá. Najťažšie je totiž začať, preto si vraj treba nastaviť len jednu minútu, ktorú danej činnosti budeme venovať. Nesnažte sa zmeniť viac vecí naraz, sústreďte sa najskôr na jednu a keď vám to pôjde, pridružte novú zmenu.

NIE

Keď Boh videl naše plány, zasmial sa. Asi takto reagujú realisti na plánovanie. Život je nevyspytateľný a nedá sa presne plánovať, veď si len spomeňte, aké ťažké je zorganizovať si víkendový výlet s deťmi, stačí len nepatrná zmena počasia alebo choroba a už máme po plánoch. Oveľa dôležitejšie je naučiť sa žiť teraz a tu a vychutnávať si prítomný okamih.

DÁVATE SI NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA?
DÁVATE SI NOVOROČNÉ PREDSAVZATIA?
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Oplatí sa rok zrekapitulova

ÁNO

Na záver roka si zvykneme upratať v hlave aj tak, že si prejdeme, čo dobré či zlé nás postretlo. Ak si zrekapitulujeme plusy a mínusy uplynulého roka, lepšie si nastavíme nové ciele a plány v pracovnom i súkromnom živote. Je to aj o sebapoznaní, o tom, čo nám ide a, naopak, v čom by sme sa mohli či mali zlepšiť.

NIE

Načo riešiť čo bolo, za minulosťou treba zatvoriť dvere a otvoriť sa novým výzvam. Zbytočne riešiť naše neúspechy a niečo, čo už neovplyvníme, nás oberie o energiu a chuť zmeniť niečo v novom roku. Nie náhodou rímsky boh všetkého začínajúceho, Janus, má dve tváre. Tá druhá hľadí do budúcnosti. Sústreďme sa teda na ňu.