O mnohých témach sa hádame, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme majiteľmi pravdy. Aj preto PLUS 7 DNÍ prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému s tým, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni.pluska.sk alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.

Polícia má dôveru verejnosti

ÁNO

Napriek tomu, že polícia sa neteší dôvere Slovákov, rešpekt k ich práci prejavila v októbri tohto roka v súvislosti kauzou Gorila prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu vtedy požiadala verejnosť, aby nepaušalizovala všetkých sudcov, prokurátorov a rovnako policajtov na obraz tých, ktorí zišli z cesty. Počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa o činnosti polície priaznivo vyjadroval aj právnik Daniel Lipšic.

NIE

Podľa prieskumu Eurobarometra z jari tohto roka len 45 percent ľudí dôveruje slovenskej polícii. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou mierou dôvery v políciu. Európsky priemer je pritom 72 percent dôvery v policajné zložky. Podľa iniciatívy Za lepšiu políciu dôvera v našich policajtov príde až vtedy, keď nebude podliehať moci.

Mala polícia o vražde Violy Macákovej informovať skôr?
Mala polícia o vražde Violy Macákovej informovať skôr?
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Polícia nemá dôvod informovať verejnosť

ÁNO

Po skutočnostiach ohľadne vraždy mladej modelky sa rozpútali búrlivé debaty o konaní policajných zložiek. Viaceré ženy prejavili nad postupom polície zhrozenie, pretože sa vcítili do pozície zavraždenej Violy.

NIE

Policajní experti v súvislosti s vyšetrovaním smrti Violy Macákovej konštatujú, keďže nebola preukázaná aktivita recidivistu či sériového vraha, nebolo nevyhnutné okamžite informovať či varovať verejnosť. To by mohlo vyústiť do šírenia dezinformácií, z čoho by vzišla len masová panika a strach. Polícia vo svojom stanovisku k prípadu uviedla, že páchatelia všetkých druhov trestnej činnosti aktívne sledujú médiá a sociálne siete a takto získané informácie sa snažia využiť na to, aby pred políciou unikali, zametali stopy a neboli nikdy zadržaní.

Mala polícia o vražde Violy Macákovej informovať skôr?
Mala polícia o vražde Violy Macákovej informovať skôr?
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Polícia zlyhala, ak o vražde neinformovala

ÁNO

S hrozivým prípadom sa opäť vynorilo niekoľko nepríjemných skúseností žien, ktoré v prípadoch, že mali podozrenie, že ich sleduje konkrétny muž, sa obrátili na políciu. Vo väčšine prípadov polícia podozrenia zo sledovania či komunikácie cez sociálne siete bagatelizovala. Neinformovanie verejnosti vnímali ženy tiež ako ohrozenie ich bezpečnosti.

NIE

K postupu polície v hrozivom prípade sa vyjadril aj riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Ten konštatoval, že polícia nedisponuje informáciami, že by bola porušená bezpečnosť, o ktorej má povinnosť informovať. To, že polícia neinformuje o postupe, vysvetlil ako taktiku, keďže informácie sleduje aj druhá strana, čiže páchateľ. Jedným z ochranných prvkov, na ktorých polícia pracuje, je aj kamerový systém, ktorý momentálne v mestách rozširuje.