O mnohých témach sa hádame, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme majiteľmi pravdy. Aj preto PLUS 7 DNÍ prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému s tým, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni.pluska.sk, alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.

Kríza príde, možno už čoskoro

ÁNO

Žiadna kríza sa zatiaľ nekoná, tak môžeme byť spokojní. Alebo žeby aj nie? Otázka nestojí, či príde ďalšia kríza, ale kedy. Podľa finančníkov americkej firmy JPMorgan by to malo byť už v roku 2020. Vo svete klesá aj počet milionárov, čo je podľa ekonómov signál, že sa pripravujú na recesiu a snažia sa rozložiť svoje portfólio. Jednoducho, prestávajú veriť ďalšiemu rastu akciového trhu.

NIE

Svetový ekonomický rast sa vraj spomalí. Či sa však preklopí opäť do finančnej krízy? Závisí to od toho, koľko investícií a dlhov pomýlili centrálne banky svojou politikou nízkych úrokov. Inými slovami, ďalšia kríza príde, keď sa ukáže, že ľudia nie sú schopní splácať bankám svoje dlhy. Ekonómovia skôr poukazujú na spomalenie rastu, kríza z roku 2008 vraj nehrozí.

Máte pripravenú finančnú rezervu pre prípad ekonomickej krízy?
Zdroj: Plus 7 Dní
Máte pripravenú finančnú rezervu pre prípad ekonomickej krízy?
Zdroj: Plus 7 Dní

Nová kríza bude horšia

ÁNO

Pamätáte si ju ešte? Krízu v roku 2008 spustila hypotekárna bublina v USA: banky požičiavali veľa peňazí na bývanie aj ľuďom, ktorí v skutočnosti nemali na splácanie. Ceny nehnuteľností, ktoré boli premrštené, sa po kríze prepadli o tretinu. Niečo podobné sa deje aj teraz. Lacné hypotéky spôsobili, že sme sa rekordne zadlžili. Ak k recesii skutočne dôjde, Slovensko sa nemá na čo tešiť. Vraj sa z nej budeme dostávať dlhšie ako z predchádzajúcej.

NIE

Navonok sa ekonomike darí, nezamestnanosť je na historickom minime a platy sa zvyšujú, no ekonómovia varujú: nestrácajte obozretnosť. Podobne to vyzeralo aj pred finančnou krízou pred jedenástimi rokmi. No ak si ešte pamätáte, ani táto kríza Slovákov až tak veľmi nezasiahla. Jednoducho, strácajú najmä tí najbohatší a my medzi nich veľmi nepatríme. Pre tých, ktorí sa nezadlžujú a žijú striedmo, by kríza nemusela byť strašiakom.

Máte pripravenú finančnú rezervu pre prípad ekonomickej krízy?
Zdroj: Plus 7 Dní

Bude nasledovať prepúšťanie

ÁNO

Kto šetrí, má za tri - táto ľudová múdrosť nás nabáda k rozumnému narábaniu s peniazmi. Slováci sú však, naopak, rekordmani v zadlžovaní. A zabúdajú, že dlhy treba aj splatiť. Odborníci pritom varujú pred novou finančnou krízou, ktorá prinesie rekordnú nezamestnanosť. Aj preto myslite na zadné vrátka, aby ste v zlých časoch mali z čoho splácať. Alebo vôbec žiť.

NIE

Kuvičie hlasy o novej kríze za dvermi sa ľahko môžu stať skutočnosťou. Či nám bude hroziť aj väčšie prepúšťanie, však nemožno tvrdiť naisto. Mimochodom, Slováci sú na prepúšťanie zvyknutí. Mnohé firmy sa u nás neuplatnili a zatvárajú svoje brány už dnes. Či by teda kríza spôsobila v tomto smere väčšie problémy, je otázne. A Slováci sa vynájsť vedia, trebárs tým, že si hľadajú prácu aj v zahraničí, jednoducho sme stále ešte lacná pracovná sila. A ukazuje sa, že aj kvalifikovaná.