Romantický vodca družiny urastených hôrnych chlapcov, z ktorého ľudová mytológia vyrobila národného hrdinu a z jeho krpcov a valašky národné symboly, alebo lotor a vodca lúpežníckej bandy, ktorý skončil na šibeničnom háku - to sú dva pohľady na historickú postavu Juraja Jánošíka. Ktorý z týchto dvoch pohľadov prevážil, je jasné už z faktu, že ako veliteľ organizovanej bandy, odsúdený právoplatným rozsudkom na trest smrti za zbojníctvo, skončil v prvej desiatke najväčších Slovákov. Historické dokumenty hovoria, že to nebol žiadny hrdina, ktorý by bohatým bral a chudobným dával, ale obyčajný lúpežník.

Juraj Jánošík
Juraj Jánošík
Zdroj: Archív

Bohatým bral a chudobným dával

ÁNO

Legenda hovorí o tom, že Jánošík bojoval proti vrchnosti, bohatým bral a chudobným dával. Predstavuje jednoduchý, zrozumiteľný a zovšeobecňujúci princíp boja dobra proti zlu a to v skratke bohato stačilo na to, aby sa z lumpa stal v období slovenského národného obrodenia oficiálny národný hrdina. Angličania mali svojho Robina Hooda, Slovákom štúrovci vyrobili mýtického Jánošíka. Táto romantická verzia sa stala dokonca vzorom pre prvú vládu premiéra Roberta Fica.

NIE

Od roku 1711 do roku 1713 - za dva roky svojej zbojníckej kariéry - Jánošík zhruba s dvadsiatkou zbojníkov prepadával a lúpil okolo kupeckých trás v Liptovskej stolici. Je logické, že okrádal tých, ktorí mali nejaký majetok, a keďže si do hôr nemohol odvliecť všetko, zvyšky nechal „dorabovať“ chudobným miestnym dedinčanom. Nakradnutý lup potom predával jeho komplic Uhorčík na trhoch. Jánošíka odsúdili za zbojníctvo na smrť obesením na háku.

Hlasovali ste na Facebooku PLUS 7 DNÍ.
Hlasovali ste na Facebooku PLUS 7 DNÍ.
Zdroj: Plus 7 dní

Jánošík nebol Slovák

ÁNO

Ak by sme chceli zľahka zodvihnúť všetkým roduverným Slovákom mandle, stačí citovať alternatívnu teóriu, ktorá hovorí, že „Jiří Jánošík byl maďarský Žid“. Ale žarty nabok. Zbojníka Jánošíka za svojho vyhlasujú aj Poliaci, píšu o ňom ako o Poliakovi v knihe Legenda Tatier. Poliaka z neho urobil aj trinásťdielny poľský seriál, ktorý tohoto zbojníka u našich severných susedov spopularizoval. Pravda však je, že v Jánošíkovej zbojníckej bande bolo veľa Poliakov zo Sliezska, ktorých popravili za zbojníctvo v Tešíne.

NIE

Historici sa nezhodujú na čase narodenia Juraja Jánošíka, ani na údajoch o jeho rodičoch. Dobové matriky uvádzajú, že v rokoch 1688 až 1694 sa v Terchovej narodilo niekoľko chlapcov menom Juraj Jánošík. V neskorších výsluchoch v súdnom procese so zbojníkom sa dátum jeho narodenia neobjavil. Tradovalo sa, že v čase popravy mal zbojník 31 rokov, to je však málo pravdepodobné, pretože by sa musel narodiť v roku 1682. Slovenský historik Rudo Brtáň podľa dátumu narodenia Jurajovho brata Jána, o ktorom sa píše v neskorších dokumentoch zo súdneho procesu, zistil, že zbojník sa narodil v Terchovej v máji 1688 rodičom Michalovi Jánošíkovi a Barbore Cingeľovej.

Patrí zbojník Juraj Jánošík do prvej desiatky najväčších Slovákov?
Patrí zbojník Juraj Jánošík do prvej desiatky najväčších Slovákov?
Zdroj: Plus 7 dní
Patrí zbojník Juraj Jánošík do prvej desiatky najväčších Slovákov?
Patrí zbojník Juraj Jánošík do prvej desiatky najväčších Slovákov?
Zdroj: Plus 7 dní

Sme národ bez osobností

ÁNO

Slováci majú vlastnú štátnosť iba krátko. Po dlhé stáročia boli súčasťou Uhorska, v ktorom nemali autonómne postavenie a podmienky na rozvoj vlastnej reči, literatúry a vzdelanosti neboli optimálne. Osobnosti z radov šľachty, umelci, vzdelanci či podnikatelia sa pred rozpadom rakúsko-uhorskej monarchie v drvivej väčšine nehlásili k slovenskej národnosti. Vznik prvého samostatného slovenského štátu zasa vytvoril elitu mentálne blízku fašistickému Nemecku. Napokon, veľké diskusie sa pri ankete Najväčší Slovák rozpútali okolo prvého slovenského prezidenta Jozefa Tisa odsúdeného za vojnové zločiny.

NIE

Slovenskí národní buditelia v 19. storočí v snahe „vyrobiť“ slovenskú históriu a slovenských hrdinov vytvorili prototyp zbojníka, ktorý v záujme vyššieho princípu - pomoc biednym - okrádal bohatých, rozumej „neslovenských“ šľachticov. Nebolo treba komplikovane uvažovať, princíp dobra a zla je jednoduchý a zrozumiteľný. Je to síce zbojník, ale náš - povedali si aj neskoršie slovenské politické elity. A tak expremiér Vladimír Mečiar nechal svojich privatizérov vyrabovať Slovensko. Zbojníka si adoptoval aj expremiér Robert Fico, sochou Jánošíka mu vyzdobili úrad. Nekriticky preberané zbojnícke tradície sú dodnes námetmi pre ľudové súbory, pre filmárov - a napokon aj pre ľudí, ktorí hlasujú v anketách. V tomto kontexte nakoniec môžeme byť radi, že v prvej desiatke sa umiestnili aj iné osobnosti než vyššie spomínaní politici.