O mnohých témach sa hádame, ventilujeme svoje frustrácie, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme nositeľmi pravdy. Preto PLUS 7 dní prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému. Uvedomujeme si, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni.pluska.sk alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.
Marihuana je neškodná
ÁNO
V mnohých krajinách je fajčenie a používanie konopných produktov široko rozšírené a kultúrne akceptované. V malom množstve vyvoláva stav uvoľnenia, dobrej nálady a smiech. Človeku sa mení vnímanie času, má zvýšenú chuť do jedla. Konopu užívali ako liek či elixír života šamani, alchymisti a ľudoví liečitelia. V Mexiku je konopa dodnes domácim liekom proti reumatizmu.
NIE
Marihuana nie je bez rizika. Vo vyšších dávkach môže vyvolať stavy podobné halucináciám a úzkosť. Veľmi opatrní musíme byť pri deťoch a dospievajúcich. Ich mozog sa totiž stále vyvíja, preto sú rizikovou skupinou. Jej krátkodobé užívanie môže viesť k zmenám psychiky v zmysle poklesu koncentrácie, k apatii, spomaleniu myslenia, únave, závratom až ľahkej dezorientácii. Pri dlhodobom užívaní bola pozorované najmä strata motivácie na bežné činnosti, pokles intelektu, poruchy pamäti, stúpa riziko psychickej poruchy a úzkosti vrátane panických atakov.
Pacientom pomáha nielen zmierňovať bolesti, ale aj lieči
ÁNO
Zdá sa, že konopa u pacientov s črevnými zápalmi pomáha na zmiernenie symptómov, ako sú chronické bolesti, hnačky a znížená chuť do jedla. V porovnaní s inými liekmi nemá konopa vedľajšie účinky. Pomáha pacientom s chronickou bolesťou, s rakovinou, napríklad počas chemoterapie sa užívaním konopy môže odstrániť vracanie a zvýšiť pacientom chuť do jedla. Patria sem aj pacienti s AIDS, kde sa konopa používa rovnako na zvýšenie chuti do jedla, pacienti so zápalovými chorobami, napríklad s Crohnovou chorobou alebo s roztrúsenou sklerózou.
NIE
Pôsobí len paliatívne, teda zmierňuje príznaky ochorenia. Pacientovi sa uľaví, no choroba pokračuje a chorí môžu prehliadnuť zhoršovanie ochorenia. Aj keby sa schválilo jej medicínske použitie, marihuanu vzhľadom na jej psychické vedľajšie účinky v súčasnosti zrejme nemožno odporučiť na liečbu napríklad črevných zápalov. Škodlivý je aj dym pri fajčení marihuany, lebo obsahuje oveľa viac dechtu ako dym z obyčajnej cigarety. Hrozí teda zvýšené riziko karcinómu pľúc.
Marihuana je vstupenka k tvrdým drogám
ÁNO
Užívanie marihuany je podľa jej odporcov vstupnou bránou do sveta tvrdých drog. Je to možné, lebo podobne ako pri konzumácii tolerovaných drog, ako je alkohol, aj mäkká droga, ako je konopa, ovplyvňuje vôľové vlastnosti človeka. U pravidelných užívateľov sa môže objaviť aj to, čo je pre zneužívané liečivá typické, že jej účinky sa zoslabujú a je potrebná vyššia dávka.
NIE
Marihuana patrí medzi takzvané mäkké drogy, čo znamená, že jej účinky na ľudský organizmus sú slabšie v porovnaní s tvrdými drogami a nie je dokázané, že by bola návyková. Nadšenci marihuany sa obhajujú tým, že tvrdé drogy užívajú aj ľudia, ktorí nikdy neužívali marihuanu. Podľa odborníkov je zas legálna droga, teda alkohol, pri dlhodobom užívaní škodlivejší ako konopa.