O mnohých témach sa hádame, nevieme nájsť kompromis a zväčša máme dojem, že práve my sme majiteľmi pravdy. Aj preto PLUS 7 DNÍ prináša rubriku, v ktorej sú argumenty za a proti a ktorú sme nazvali PLUS MÍNUS. Hľadáme v nej odpovede na základe poctivej analýzy problému s tým, že nič nie je len čierne či biele. Otázku uverejňujeme na webovej stránke plus7dni.pluska.sk, alebo na Facebooku PLUS 7 DNÍ. Budeme radi, ak sa do diskusie zapojíte.

Predstavitelia vlády u nás zarábajú málo

Áno

Mať pod sebou veľký rezort a zodpovedať za štátnu politiku v ňom nie je žart. Teda, nemal by byť, ak by politik bral svoju prácu naozaj vážne. Na Slovensku zarábajú ministri podľa svojich majetkových priznaní okolo 3 900 eur mesačne. Monika Jankovská ako štátna tajomníčka priznala v roku 2018 z verejnej funkcie a paušálnych náhrad zárobok menej ako 3 700 eur mesačne. Keď to porovnáme so susedným Českom, kde je plat ministra vyše 6-tisíc eur, a s Rakúskom, kde má napríklad premiér viac ako 24-tisíc eur, zdá sa to poriadny rozdiel.

Nie

Rozdiel však treba vidieť nielen v platoch, ale aj vo veľkosti rezortov či vo výške hrubého domáceho produktu krajiny. Platy ministrov sa lepšie vnímajú cez násobok výšky priemernej mzdy. Kým slovenský minister má 3,6-násobok priemernej mzdy, český minister nemá oveľa viac. U našich západných susedov poberá 4,6-násobok priemernej mzdy. Nehovoriac už o tom, že ak chce politik zarábať veľa peňazí, môže ísť do súkromného sektora.

Súhlasíte s Monikou Jankovskou, že z 2 500 eur sa nedá vyžiť?
Súhlasíte s Monikou Jankovskou, že z 2 500 eur sa nedá vyžiť?
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Malé platy lákajú politikov a sudcov ku korupcii

Áno

Ľudia, ktorí rozhodujú o veľkých investíciách či ľudských osudoch, majú akiste pocit, že na nich leží veľká zodpovednosť. Ako sa hovorí, každý má svoju cenu. Ak začne taký človek pochybovať a ocitne sa pod tlakom, vidina peňazí ho môže zviesť aj z dobrej cesty. Ak by zarábal viac, lákadlá by sa nemuseli zdať také lákavé.

Nie

Motiváciou na to stať sa sudcom alebo politikom by rozhodne nemali byť peniaze. Politik má dobre spravovať krajinu a jeho cieľom by malo byť jej dobré fungovanie. Sudca si má ctiť spravodlivosť a dbať na jej napĺňanie. Ak sa znížia ku korupcii, ak podľahnú vidine ľahko zarobených peňazí, zrádzajú všetko, čomu mali veriť. Ak chcú zarábať veľa peňazí, nech idú radšej robiť manažérov súkromných firiem alebo advokátov.

Súhlasíte s Monikou Jankovskou, že z 2 500 eur sa nedá vyžiť?
Súhlasíte s Monikou Jankovskou, že z 2 500 eur sa nedá vyžiť?
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Keby si Jankovská nekupovala kožuchy, nemusela by živoriť

Áno

Na Slovensku sú státisíce ľudí, ktorých rodiny 2,5-tisíca eur možno pokope ani nevideli. Žijú z minimálnej mzdy, ktorú im niekedy „pseudopodnikatelia“ ani nevyplatia. A politikov to príliš netrápi. Monika Jankovská sa vždy rada premávala v kožuchoch a s dizajnérskymi kúskami, ktoré mali možno často vyššiu cenu, ako je plat mnohých Slovákov v čistom. Takže, ak by nerozhadzovala, nemusela sa Kočnerovi sťažovať, že nevie vyžiť.

Nie

Jankovská býva v drahom byte za vyše 600-tisíc eur v centre hlavného mesta, ktorý je napísaný na jej synov. Tých, o ktorých Kočnerovi tvrdila, že ich nevie z 2,5-tisíca uživiť. No možno nemala ona živiť ich, kým oni „šetrili“ na luxusné bývanie. Ale pekné od nich, že tam maminku nechali aspoň bývať.