Tip na článok
Ako kamaráti: Elitní policajti a vysokopostavený prokurátor na dovolenke v Chorvátsku s mužom odsúdeným za drogy. V žltom tričku Mičieta.

Pobili sa policajti z inšpekcie ministerstva vnútra?

Riaditeľ inšpekcie ministerstva vnútra popiera, že by medzi ním a jeho zástupcom došlo k fyzickej potýčke.

Galéria k článku (4 fotografie )
Ako kamaráti: Elitní policajti a vysokopostavený prokurátor na dovolenke v Chorvátsku s mužom odsúdeným za drogy. V žltom tričku Mičieta.
S prokurátorom Šufliarskym: Naposledy pôsobil Mičieta, vpravo, na inšpekcii ministerstva vnútra. Po hádke s jej riaditeľom podal výpoveď.
Harleyka išla z rúk bývalého bojovníka proti mafii do rúk bývalému černákovcovi Švidráňovi, na obrázku.

Hoci údajný aktér incidentu ho popiera, informácia o ňom sa šíri azda vo všetkých zložkách patriacich pod ministerstvo vnútra: Pobili sa policajti. Nie obyčajní, ale tí, ktorí majú ostatným pozerať na prsty, kontrolovať ich, sledovať, či nebodaj aj oni neporušujú zákony.

A nepochytili sa len tak niekde v krčme, ale rovno na porade. Ostrá hádka medzi riaditeľom úradu inšpekčnej služby a jeho zástupcom sa mala podľa týchto rečí skončiť päsťou zástupcu na tvári jeho šéfa. Táto klebeta sa obyčajne končí typicky policajným konštatovaním: „Skončilo sa to bez péenky, o nič vážne nešlo.“

Bez svedkov

Riaditeľovi Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Róbertovi Zaplatílkovi nebolo treba podrobne opisovať, aké reči kolujú medzi policajtmi. Stačilo spomenúť meno Jozefa Mičietu a jeho päsť a Zaplatílek incident okamžite zarámoval do konkrétneho času i miesta.

„Hovorí sa o našej pracovnej porade v Tatrách. Už som počul asi trinásť verzií, ako sa tá bitka stala. Pýtajú sa ma na ňu kolegovia aj novinári. Vraj bitku videli aj nejakí svedkovia, ale to je nezmysel, lebo pri tom žiadni svedkovia neboli. My sme boli za plentou. Išlo o slovný konflikt, možno hlučnejší, ale iba slovný. Žiadne päste, žiadne odreniny, nič.“

Čo bolo predmetom hádky takej vážnej, že o nej kolujú reči ako o bitke, Zaplatílek prezradiť nechcel. Ale potvrdil nám, že Mičieta už ako jeho zástupca na inšpekcii ministerstva nepracuje.

„Odišiel od prvého marca. Nebolo to pre náš konflikt. My sme potom normálne fungovali, pracovali. Mičietova výpoveď prišla po istom časovom odstupe. Prečo sa tak rozhodol, to ja neviem. Kde teraz pracuje, neviem a ani ma to nezaujíma,“ ukončil rozhovor Zaplatílek tónom, ktorý naznačuje, že sa s Mičietom nerozišli ako kamaráti.

Na jednej lodi

O Jozefovi Mičietovi sme písali v roku 2011, keď sme informovali, že ešte ako zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite Stred sa spolu s ďalšími policajtmi a vysokopostaveným prokurátorom Šufliarskym zúčastnil na dovolenke v Chorvátsku, na ktorú táto partia zobrala so sebou iba jediného „civila“. Podnikateľa z Martina, ktorého švajčiarsky súd odsúdil pre drogy na tri roky väzenia a zakázal mu vstup do krajiny.

Podľa fotografií z tejto plavby na Jadrane je zrejmé, že Mičietovi, rovnako ako ani ostatným „mužom zákona“, nebola prítomnosť trestaného muža na ich dovolenke proti srsti, že boli s ním aj v tom prenesenom zmysle slova na jednej lodi.

Spomínaný odsúdený podnikateľ je obchodným partnerom i kamarátom bývalého černákovca Jozefa Švidráňa, odsúdeného v prvom Černákovom procese za nelegálne aktivity pri dovážaní luxusných áut pre samotného bosa. Zhodou okolností, keď Mičieta v roku 2010 predával svoju harleyku, rozhodol sa aj on využiť Švidráňove kontakty v oblasti obchodu s autami a motorkami. V technickom preukaze bojovníka proti mafii Jozefa Mičietu sa tak pod kolónkou záznamy o prevode držby na inú osobu ocitlo meno odsúdeného člena černákovského klanu Jozefa Švidráňa.

Vo svetle týchto informácií je trochu prekvapujúce, aký je Mičieta citlivý na vyjadrenia, ktoré podľa neho nahlodávajú jeho obraz ako elitného policajta. Na bývalého prezidenta Policajného zboru podal trestné oznámenie za ohováranie, lebo Spišiak spájal lapenie mafiána Karola Mella s odchodom niektorých policajtov z dôležitých funkcií.

Hoci Spišiak nikdy nepovedal, že Mella nemohli chytiť preto, lebo to Mičieta nechcel, Mičieta si Spišiakove slová takto sám vyložil a na Generálnej prokuratúre podal trestné oznámenie. Bežnejšie by bolo, keby sa so svojím podaním obrátil na inšpekciu ministerstva vnútra, ale - ako sa sám vyjadril - inšpekciu považuje za zaujatú. Ktovie prečo práve tam prijal o pár mesiacov miesto zástupcu riaditeľa...

Kráľ citlivých informácií?

Na kritiku svojich činov v médiách reagoval Mičieta podávaním súdnych žalôb. Ale zrazu, z ničoho nič, krátko po jeho odchode z inšpekcie ministerstva vnútra Mičieta ponúkol väčšine vydavateľov, že žaloby stiahne. Tento krok spája novinár Tom Nicholson s Mičietovou novou prácou. Ako uvádza na svojom blogu, Mičieta by mal v súčasnosti pracovať v SIS na jednej z najvyšších, a teda aj najdôležitejších pozícií tejto organizácie, hoci na ňu nemá odborné predpoklady.

Slovenská informačná služba odmietla potvrdiť, či sa Mičieta naozaj bežne dostáva k citlivým informáciám, na ktorých stojí okrem iného aj ochrana záujmov Slovenska. Hovorca SIS Branislav Zvara vysvetľuje: „K otázkam personálneho charakteru sa SIS nemôže vyjadrovať z dôvodu, že osobné údaje príslušníkov v spojení s ich údajným služobným pomerom tvoria predmet utajovaných skutočností. V úplne rovnakom režime sa pristupuje aj k štruktúre a organizačným záležitostiam služby.“

Za týchto okolností nám ostáva len dúfať, že tvrdenie o Mičietovi ako vysokom predstaviteľovi tajnej služby sa nezakladá na pravde. V SIS predsa nemôžu byť až takí nezodpovední, aby sa nechali riadiť mužom, ktorý nedokázal utajiť svoju pozíciu ani len niekoľko týždňov. Alebo áno?

VIDEO Plus 7 Dní