Tip na článok
Viliam Čislák: Dubaj, známy okázalosťou a prepychom, navštívil napriek kríze v žilinskej nemocnici.

Počas krízy v žilinskej nemocnici si šéf zdravotníctva užíval v Dubaji

Exotický Dubaj sa stal útočiskom ministrov, ktorí majú problémy v rezorte. Minister zdravotníctva Viliam Čislák tu dovolenkoval v čase krízy v žilinskej nemocnici. Šéf dopravy Počiatek do Dubaja vybehol, keď spadol most v Kurimanoch.

Galéria k článku (6 fotografií )
Viliam Čislák: Dubaj, známy okázalosťou a prepychom, navštívil napriek kríze v žilinskej nemocnici.
Škandalózna: Katastrofálne podmienky v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou dohnali k výpovediam desiatky lekárov a zdravotných sestier.
Škandalózna: Katastrofálne podmienky v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou dohnali k výpovediam desiatky lekárov a zdravotných sestier.

Viacerí členovia vlády premiéra Roberta Fica našli zaľúbenie v Dubaji. Pre niektorých je čaro bohatého emirátu na pobreží Perzského zálivu také silné, že mu nedokážu odolať, ani keď padajú mosty či kolabujú nemocnice.

Najnovším prírastkom medzi ministrami, ktorí sa môžu blysnúť efektnou fotografiou z luxusných dubajských zákutí, je šéf ostro skúšaného rezortu zdravotníctva Viliam Čislák. Do vychytenej destinácie sa vybral v čase krízy Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

Kolaps v Žiline

Keď desiatky frustrovaných zdravotných sestier a lekárov pre neúnosnú situáciu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline podali hromadnú výpoveď, situáciu sledovalo celé Slovensko. Nemocnici hrozil absolútny kolaps.

Výpovede lekárov i zdravotných sestier boli jedným z posledných pokusov, ako upozorniť na katastrofálny stav a zvrátiť neudržateľnú situáciu. Podceňovaním týchto problémov zo strany ministerstva sa podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského situácia vyhrotila natoľko, že výpovede zamestnancov pribúdali každý deň.

Začiatkom apríla sa frustrovaní lekárski odborári obrátili listom aj na premiéra Roberta Fica - žiadali, aby zasiahol do diania v nemocnici a nenechal bez povšimnutia aroganciu politických nominantov.

Čítajte viac:

Sestry zo žilinskej nemocnice chceli dať výpovede už v lete

Oneskorená reakcia

Minister zdravotníctva Viliam Čislák najskôr drámu v Žiline nekomentoval, aby ju napokon začal riešiť v hodine dvanástej. Na ministra neúspešne zápasiaceho s problémom jednej nemocnice sa zosypala vlna kritiky. Čislák sa osobne vybral do Žiliny takmer po dvoch mesiacoch od vypuknutia krízy.

Po marcovom rokovaní nového vedenia žilinskej nemocnice s odborármi slávnostne informoval, že zúčastnené strany sa dohodli na riešení požiadaviek. Na všetkých kompetentných čakala hŕba práce.

„Mojou úlohou je teraz stabilizovať situáciu v nemocnici. Vyjsť v ústrety zamestnancom, najmä v záujme poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ načrtol koncom marca poverený riaditeľ FNsP Žilina Pavol Drugaj úlohy na nasledujúce dni.

Výlet za odmenu?

Ministrovi Čislákovi sa zrejme zdalo, že katastrofa je zažehnaná a zaslúži si oddych. A tak začiatkom apríla vyrazil za exotikou a luxusom do Spojených arabských emirátov. Zrejme sa inšpiroval ministrom dopravy Jánom Počiatkom, ktorý v novembri 2012, keď padol rozostavaný diaľničný most v Kurimanoch a zomierali ľudia, tiež odpočíval v Dubaji.

Okolnosti tragédie vysvetľoval až po návrate, s niekoľkodňovým oneskorením. „Som odchádzal na rodinnú dovolenku vtedy, keď bol v Žiline pokoj a zdravotná starostlivosť bola poskytovaná na úrovni, že nebola obmedzená,“ reagoval minister Čislák na naše otázky týkajúce sa dovolenkového pobytu počas krízy v žilinskej nemocnici.

Zrejme už zabudol, že odišiel v čase, keď na stole nového vedenia žilinskej nemocnice ležali výpovede a prebiehali rokovania s lekármi i sestrami.

„Ja som odišiel až vtedy, keď bola situácia vyriešená, upokojená, pravidlá sa tam už nastolili, takže som si dovolil odísť,“ dušoval sa minister, ktorého opoziční poslanci označili za čističa káuz či figúrku plniacu pokyny.

Nástupcovi Zuzany Zvolenskej, ktorá odstúpila z funkcie vlani v novembri pre škandalózny nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici, neprekážal ani chystaný návrh opozície na odvolanie. Dôvodom nebola iba kríza v žilinskej nemocnici, ale aj Čislákov vlažný postoj k predraženému nákupu cétečka či ku kauze stravovacích tendrov v nemocniciach.

„Máme ministra, ktorému nezáleží na stave zdravotníctva a záleží mu na jedinom výkone, ktorý má podať, na objednávke, ktorú dostal, aby zahladil stopy po zlodejčinách, ktoré sa v zdravotníctve páchajú,“ vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič.

Čítajte viac:

V parlamente to iskrí: Opozícia nakladá Čislákovi, čo na to Fico?

Počiatek prelomil

Zdá sa, že minister zdravotníctva musí mať nervy zo železa, keď len pár mesiacov po nástupe do funkcie, v čase žilinskej krízy a diskusií o odvolaní, nemyslel na iné, len ako si užije dubajský prepych pod horúcim slnkom. Možno ho upokojilo poznanie, že keď si mohol v Dubaji spokojne užívať Počiatek, môže aj on. Veď ono sa to napokon aj tak nejako utrasie.

V novembri 2012, keď po páde diaľničného mosta v Kurimanoch zomreli štyria ľudia, Počiatek oddychoval v Dubaji. Na dovolenke by nebolo nič nezvyčajné, keby ju minister pred verejnosťou netajil. Jeho hovorca Martin Kóňa dokola opakoval, že Počiatek bol na súkromnej dovolenke, a preto nepovie, kde bol.

Až neskôr potvrdil, že bol v Dubaji, odkiaľ priletel komerčnou linkou spoločnosti Emirates na letisko vo Viedni. Doklad však neukázal, letenku vraj stratil. „Moja dovolenka je nepodstatná a politickú zodpovednosť za pád mosta nenesiem,“ odkázal minister prostredníctvom hovorcu.

Čítajte viac:

Prvá trieda Kaliňák: Na nóbl služobku do Dubaja zobral celú delegáciu

Bez kontroly

Dubaj s luxusnými hotelmi, nákupnými centrami a futuristickými stavbami patrí k destináciám, ktoré zrejme učarovali viacerým politikom. O to, aby sa ministrom komfortne cestovalo a nemuseli sa zdržiavať zbytočnými kontrolami, sa pred časom postaral minister vnútra Robert Kaliňák.

Počas služobnej cesty za tisíce eur sa s predstaviteľmi Spojených arabských emirátov dohodol na vzájomnom zrušení víz. Nie však pre obyčajných smrteľníkov, pretože tí od marca 2014 už víza do Spojených arabských emirátov nepotrebujú, ale pre držiteľov diplomatických a služobných pasov.

V praxi to znamená, že ak niektorý z ministrov či poslancov zatúži po teple v dubajskom luxuse, môžu kedykoľvek sadnúť do lietadla a bez vybavovačiek odletieť do Dubaja využijúc svoj diplomatický pas, s ktorým sa predsa len ľahšie cestuje…

VIDEO Plus 7 Dní